Już nie empatia, ale wytrwałość najważniejszą cechą kobiety-startupowca w 2021 roku

Dodane:

Hanna Baster Hanna Baster

Już nie empatia, ale wytrwałość najważniejszą cechą kobiety-startupowca w 2021 roku

Udostępnij:

Raport Strong Women in IT pokazuje, jakich wyborów należy dokonywać, jakie umiejętności ćwiczyć i jakie cechy charakteru w sobie pielęgnować, aby osiągnąć sukces w branży IT. Ale, co równie ciekawe dla Czytelników naszego portalu, twórcy raportu wyszczególniają cechy/umiejętności kluczowe dla osób tworzących startupy.

Jakie cechy powinien posiadać startupowiec, jakie umiejętności powinien ćwiczyć, aby osiągnąć sukces? Opublikowany w zeszłym tygodniu Raport Strong Women in IT zawiera odpowiedzi kobiet-founderów, które dzielą się swoimi doświadczeniami z prowadzenia własnej firmy, a z ich odpowiedzi można wysnuć odpowiedź na to pytanie. O wynikach Raportu rozmawiamy z jego współtwórczynią, Anitą Kijanką z Come Creations Group.

Bazując na wynikach raportu, jakie umiejętności trzeba ćwiczyć i jakie cechy charakteru w sobie pielęgnować, aby z sukcesem prowadzić startup?

Na bazie wyników raportu, a także setek wywiadów, które przeprowadziłam w ramach Strong Women in IT widzę, że na pewno trzeba być bardzo konsekwentnym. Trzeba działać bo “samo się nie zrobi”. Z jednej strony wydaje się to być takie proste i oczywiste. Nic nowego. Z drugiej pokazuje coś ważnego: trzeba działać, niezależnie od sytuacji: nie mrozić się, gdy przychodzą ciężkie czasy, ale starać się wykorzystać ten czas na swoją korzyść – wyciągnąć z kryzysowej sytuacji to, co najlepsze dla nas (oczywiście jednocześnie ograniczając straty, ale nie skupiać się tylko na tym).

Druga kwestia: nie można spocząć na laurach, a ciągle się uczyć. Nasze rozmówczynie często podkreślały, że jednocześnie wadą i zaletą pracy w branży IT jest to, że ciągle trzeba się dokształcać, bo ona nie znosi zastoju. Szukać, czytać o nowych wdrożeniach, nowych rozwiązaniach i nigdy nie zakładać, że już się wszystko wie.

Kolejna sprawa, o której chcę powiedzieć, a która wydaje mi się, że nie wybrzmiała mocno w raporcie, to network. Relacje, relacje i jeszcze raz relacje – nie ważne, czy rozwijasz startup czy pracujesz w korporacji, znajomość tego, co dzieje się na rynku, kto z kim współpracuje itd. jest bardzo ważna, żeby czuć się pewnie. Wiedzieć do kogo zwrócić się o pomoc, poradzić się czy posłuchać historii bardziej doświadczonej osoby. To też wiąże się mocno z tematem role model – czyli inspirowaniem się osobami, które już są czy też były w miejscu, do którego i my chcemy dojść. Moim zdaniem ciągle nam ich brakuje, a każdy niezależnie czy jest kobietą czy mężczyzną powinien mieć swoją grupę inspirujących nas osób.

Pandemia zmieniła founderów

Anita porównując wyniki Raportu z 2019 i 2021 roku mówi również o zmianie, jaką zmuszone były przejść founderki na skutek pandemii: – Mnie bardzo ten raport zaskoczył. Jego poprzednia edycja, z 2019 roku, pokazywała, że nasze respondentki prowadzące startupy niewiele różnią się od tych zatrudnionych w korporacjach, natomiast tegoroczna edycja przyniosła zdecydowaną zmianę. Bije po oczach to, jak zupełnie inny miały one start, jak różną sytuację życiową, m.in. przez pandemię. Podczas gdy kobiety zatrudnione w korporacjach uczyły się zdalnego zarządzania zespołem i nowej organizacji pracy, to startuperki miały na głowie dużo poważniejsze problemy – one po prostu walczyły o przetrwanie.

Raport Strong Women in IT, dane za rok 2020.

Raport Strong Women in IT, dane za rok 2019.

I dodaje: – Podczas gdy w ubiegłych latach w obu grupach – kobiet zatrudnionych w korporacjach i startupach – przewijała się przede wszystkim empatia i umiejętności miękkie, to w tym roku wśród przedstawicielek startupów mocno rzuca się konieczność bycia wytrwałym i konsekwencja w dążeniu do celu. Z kolei dla kobiet w korporacjach, ze względu na konieczność m.in. nauki zdalnego zarządzania zespołem, najważniejsze były umiejętności miękkie.

Co trzeba zmienić w swoim nastawieniu/wykonywaniu obowiązków, gdy zmieniamy pracę z korporacji na startup?

Trzeba totalnie zmienić swoje nastawienie: nagle stajemy się za wszystko odpowiedzialni. Jeżeli pracowaliśmy w korporacji i mieliśmy swój obszar działań, to w momencie przejścia do startupu jest on po pierwsze poszerzony, a po drugie wielokrotnie pogłębiony. W efekcie jesteśmy odpowiedzialne za wszystko, co mieści się w danej kategorii. Przechodząc do startupu będziesz musiał robić wszystko, co trzeba, a nie tylko to, co wcześniej było w zakresie Twoich, wcześniej wyznaczonych obowiązków. Trzeba też mieć świadomość, że pracując w zespole startupowym rzadko przyjdzie ktoś i powie, co mamy robić czy też weźmie na siebie część odpowiedzialności: sprawdzi naszą pracę i powie, że mamy (albo nie mamy) jeszcze czas, żeby to zrobić.

Przejście do startupu/założenie własnej firmy ma wiele zalet: uczy analitycznego i strategicznego myślenia, można lepiej się sprawdzić, ale ma też swoje wyzwania: czasem żałujesz, że nie ma kogoś, kto by powiedział: zrób to i to.

Wyniki Strong Women in IT za okres pandemii pokazują jeszcze jeden istotny fakt: przechodząc z korporacji do startupu, musimy być liderami bardziej, niż w korporacji – aż 21% respondentek odpowiedziała, że liderzy startupu muszą wspierać swój zespół.

Raport Strong Women in IT, dane za rok 2020.

***
Raport współautorstwa Anity Kijanki, CEO Come Creations Group, dostępny na stronie https://strongwomeninit.com/ . Zachęcamy do lektury wyników raportu, jak i sylwetek kobiet, które udzieliły odpowiedzi – kobiet na najwyższych stanowiskach kierowniczych w startupach i korporacjach. Łącznie w badaniu udział wzięło aż 200 respondentek.