Kawa w kawie

kawa w kawie
Udostępnij:
Kawa jest najpopularniejszym napojem, używką, dostarczającą kofeinę. Jest nieodłącznym elementem spotkań ze znajomymi. Fusy po kawie są świetną odżywką dla roślin. Dostarczają fosfor, potas, magnez i związku azoty. Jak jeszcze można je wykorzystać?

Do niedawna byłem przekonany, że fusy nadają się tylko do wyrzucenia. Wraz z własnym zainteresowaniem ogrodnictwem, dostrzegłem potencjał ponownego wykorzystania fusów do wzmacniania roślin czy poprawy stanu gleby, wzbogacając o składniki odżywcze. Nie raz uratowałem umierające w doniczkach rośliny domowe. Ciekawe zastosowanie fusów widzi niemiecki startup Kaffee Form, który produkuje filiżanki i kubki z odpadów po zrobionej kawie.

Niemieckie filiżanki

Okazuje się, że fusy mogą się stać mocną strukturą, z której można stworzyć filiżanki do kawy. Niemiecki projektant Julian Lechner z Kaffee Form, inicjując projekt, wykorzystuje stare fusy, które następnie łączy z naturalnym klejem i cząstkami drewna, tworząc innowacyjny, przyjazny dla środowiska materiał.  Drewniany składnik jest pozyskiwany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, a fusy dostarcza lokalna kawiarnia w Berlinie.

– Światowa konsumpcja kawy stale wzrasta i tym samym coraz więcej zmielonych ziaren kawy idzie na śmietnik – tłumaczy na łamach Designboom założyciel startupu. – Nasza marka Kaffee Form chce zacząć używać ten materiał w nowy, kreatywny sposób. Chcieliśmy stworzyć alternatywny, ekologiczny produkt – dodaje.

To wcale nie jest nowość. Już rok temu, projekt został nagrodzony główną nagrodą w konkursie Red Dot Design Awards 2018. Warto jednak pokazywać takie projekty, zwłaszcza, że idea niemarnowania niczego zyskuje coraz większe grono odbiorców, skłania projektantów do tworzenia właśnie tak, wydawałoby się, oczywistych projektów, które są dobre dla naszego środowiska. 

Obecnie oferta składa się z filiżanek do espresso, cappuccino, a także kubków na wynos. Wszystkie rodzaje naczyń z kawy można zakupić w internecie.

Konsumpcja kawy w skali globalnej rośnie. Zatem, wyrzucanie zużytych materiałów to ogromne marnotrastwo. Jeśli możemy ponownie je wykorzystać lub znaleźć dla nich zupełnie inne zastosowanie niż pierwotnie zakładano, stając się alternatywą dla papierowych, a tym bardziej plastikowych opakowań, to warto zastanowić się czy wyrzucenie do kosza jest najlepszym rozwiązaniem. 

Co Ty możesz zrobić ze swoimi fusami

Kompostowanie jest najbardziej oczywistą czynnością. Zakupując specjalny pojemnik do kompostowania, następnie wrzucając tam fusy, przyśpieszymy sam proces. Wzbogacąjąc pryzmę w potas, magnez, miedź i azot. Struktura rozluźnia pryzmę i poprawia jej napowietrzanie. Mając kompostownik uzyskasz darmowy nawóz, który możesz wykorzystać do swoich roślin. 

Nie możemy zapominać, że aby roślina była żywa, musimy dostarczać jej wody. Łącząc ją z fusami tworzymy odżywkę wzmacniającą rośliny.