Kawasaki tworzy robota-kozę, którego można… ujeżdżać

Dodane:

Damian Jemioło, redaktor MamStartup.pl Damian Jemioło

Kawasaki tworzy robota-kozę, którego można… ujeżdżać

Udostępnij:

Kawasaki wypuszcza robota Ibex, który wzorowany jest na kozicy górskiej. Japończycy chcą stworzyć silną pozycję na rynku robotów. Ibexa można „ujeżdżać” niczym konia. Jak działa robot-koza Kawasaki?

Robotyczna koza od Kawasaki

Na Międzynarodowej Wystawie Robotów 2022 (iREX) w Tokio Kawasaki zaprezentowało niecodziennego robota. Projekt nosi nazwę Ibex i jest inspirowany anatomią kozicy górskiej. Przez to szybko został okrzyknięty robokozą. Ibexa można „ujeżdżać” (robot został wyposażony w kierownicę i siedzenie) lub przewozić na nim ładunki nawet do 100 kg.

Robokoza nie przemieszcza się jednak szczególnie szybko, ale dość sprawnie. Ibex charakteryzuje się hybrydowym sposobem poruszania – jego stawy kolanowe mogą służyć jako koła. W praktyce wygląda to tak, że robot porusza się, zarówno stąpając, jak i jeżdżąc. Jazda preferowana jest na zaplanowanych i utwardzonych trasach. Z kolei chód stosuje się w terenie nierównym.

Ibex od Kawasaki może przewozić lekkie ładunki, np. materiały budowlane czy plony uprawne. Japończycy wskazują, że innym zastosowaniem może być, chociażby inspekcja. Robokoza rejestruje obraz poprzez kamery, które mogą być oglądane zdalnie. Robot od Kawasaki ma być w zasadzie konkurencją dla maszyn Boston Dynamics, które już teraz wykorzystuje się do przenoszenia ładunków.

Szalony pomysł Japończyków – robokoza

Opracowanie designu, który będzie przypominać kozicę górską, jest celowym zabiegiem, aby uatrakcyjnić maszynę i przyciągnąć uwagę. De facto nie ma żadnego sensownego, technicznego wytłumaczenia, dla którego upodobniono robota do kozicy.

Warto jednak podkreślić, że na szalonym wyglądzie się nie kończy, bo górna część robota od Kawasaki jest całkowicie modułowa. Dzięki temu klienci będą mogli dostosowywać ją do swoich potrzeb – nawet całkowicie rezygnując ze zwierzęcego designu.

Ibex to w zasadzie część programu Kaleido Kawasaki, który od 2015 r. pracuje nad wprowadzeniem dwunożnych humanoidalnych robotów – wzorem Atlasa z Boston Dynamics. W tym miejscu warto wspomnieć o polskim projekcie – Clone Incorporated, który chce stworzyć androida imitującego ludzką fizjonomię. Startup obecnie pracuje jednak nad bioprotezą ręki, która już teraz porusza się w zasadzie jak ludzka.

Choć do tego jeszcze daleka droga i jest to nieco myślenie życzeniowe – być może w przyszłości Clone Incorporated będzie stać obok Boston Dynamics i Kaleido Kawasaki, tworząc niezwykłe roboty, które zobaczymy na naszych ulicach, w domach czy fabrykach.