Japończycy najaktywniejszymi inwestorami w afrykańską technologię
Prowadzony przez Takahiro Kanzakiego, Ryosuke Yamawakiego i Satoshi Shinadę fundusz Kepple Africa Ventures stał się najaktywniejszym inwestorem na rynku afrykańskich startupów technologicznych w 2020 r. Fundusz posiada swoje biura w Nairobi (Kenia) i Lagos (Nigeria), ale działa już w 11 krajach i zainwestował łącznie w 92 spółki i to wszystko w zaledwie trzy lata.
Japończycy jednak dopiero się rozkręcają i mają zamiar utrzymać pozycję lidera także i w tym roku. W ciągu siedmiu miesięcy wsparli 22 startupy. Fundusz specjalizuje się w inwestycjach zalążkowych o wartości od 50 tys. do 150 tys. dolarów. Firma łącznie zainwestowała już ponad 13 mln dolarów
Jak twierdzą sami założyciele – inwestują w to, w co nikt inny nie wierzy i współtworzą zupełnie nowy rynek. Jeden z founderów Kepple Africa Ventures chwalił się zresztą w rozmowie z Disrupt Africa, że dzięki swojej strategii są w stanie działać znacznie szybciej od innych funduszy.
– Nasze badanie due diligence przebiega wyjątkowo szybko w porównaniu z innymi VC. Niektóre z naszych transakcji zrealizowaliśmy w ciągu dwóch tygodni, od początku do końca – twierdzi Ryosuke Yamawaki.
Fintechy, platformy e–commerce, a nawet media
Portfolio Kepple Africa Ventures jest niezwykle szerokie. Japończycy inwestują w fintechy, takie jak TeamApt, Buycoins, Bitnob czy NowPay, ale także w platformę e–commerce Sendbox, aplikację MInly pozwalającą influencerom i celebrytom na nawiązanie kontaktu ze swoimi fanami czy usługę zakupów w przeglądarce Wasla Browser.
Wśród spółek, w które zainwestowali znajduje się też ATHLS – media i platforma poświęcona afrykańskim sportowcom. Kepple Africa Ventures pomaga też czasem afrykańskim startupom na pozyskanie pieniędzy od innych japońskich marek. W ten sposób połączył np. kenijską firmę logistyczną Sendy z Yamahą.
Jedną z ciekawszych spółek, w które japoński fundusz VC zainwestował jest Moove. Startup łączy w sobie elementy fintechu, wynajmu samochodów i… pośrednictwa pracy. Moove zostało założone przez dwóch Nigeryjczyków urodzonych w Wielkiej Brytanii, którzy uznali, że mobilność jest kluczem do rozwoju Afryki.
Japoński fundusz pomaga zmienić mobilność w Afryce
Choć kontynent jest olbrzymi i mieszka na nim miliard ludzi, to jedynie nieliczni posiadają własne samochody. W 2019 r. w całej Afryce sprzedało się mniej niż 900 tys. nowych pojazdów. Dla porównania w samym USA było ich 17 mln.
Moove dzięki współpracy z Uberem pomaga Afrykańczykom znaleźć pracę w transporcie osób, a dodatkowo udziela kredytów, finansując do 95% kosztów zakupu pojazdu w ciągu pięciu dni od rejestracji. Startup zebrał 23 mln dolarów w ramach finansowania serii A.
Część tej inwestycji to kapitał należący do Kepple Africa Ventures. Poczynania tego funduszu w Afryce warto śledzić, bo jeśli utrzyma swoje tempo, będzie jednym z przodowników zmian biznesowych na całym kontynencie.