KFC wprowadza autonomiczne foodtrucki 5G

Dodane:

Agata Ruszkowska Agata Ruszkowska

KFC wprowadza autonomiczne foodtrucki 5G

Udostępnij:

„Chicken Trucks” to autonomiczne pojazdy, w których można kupować jedzenie bez pośrednictwa sprzedawcy. Gdzie można je już spotkać?

Rozwój technologii sprawi, że wkrótce autonomiczne pojazdy mogą stać się normą – mamy już chociażby autonomiczne roboty do uprawy winorośli. Jednak na tę chwilę to rozwiązanie nadal wzbudza spore emocje i wywołuje kontrowersje – nie inaczej jest w przypadku foodtrucków od KFC, które są sterowane za pomocą sieci 5G.

„Chicken Trucks”, bo tak nazywają się te pojazdy, zostały wyprodukowane przez spółkę Neolix, czyli startup z Pekinu specjalizujący się w pojazdach autonomicznych. Można było je spotkać kilka dni temu przed stacjami metra w Szanghaju. Na zdjęciach widać, że ciężarówki są niewielkich gabarytów (ok. 2,4 m wysokości i 1 m szerokości). Podobne pojazdy (tego samego producenta) pojawiły się już wcześniej w Tajladnii – te były używane w szpitalach do bezkontaktowego dostarczania materiałów medycznych.

Zamówienie jedzenia w takim punkcie odbywa się oczywiście bez udziału sprzedawcy – klienci wybierają zamówienie na ekranie dotykowym, a płacą za pośrednictwem kodów QR. Po zaakceptowaniu zapłaty, otrzymujemy wybrany zestaw – pojawia się w otwartym okienku. Jedzenie jest podawane podobno estetycznie i bezpiecznie – samojezdne samochody Neolix są wyposażone w specjalne czujniki, które omijają przeszkody i dziury w drodze, dzięki czemu kurczaki z KFC nie doznają uszczerbku na panierce.

Czy autonomiczne pojazdy staną się bardziej popularne po pandemii? Wszystko wskazuje na to, że tak – w ten sposób ograniczamy kontakt z drugą osobą, a technologią pozwala już na stworzenie naprawdę inteligentnych maszyn. Podobno firma Neolix kolejny taki pojazd ma wyprodukować z sieci Pizza Hut, która będzie oferować bezkontaktowe zamówienie pizzy podczas pokazów Road Show.