Kiedyś kobiety na traktory, dziś – dziewczyny do kodowania!

Dodane:

Marcin Małecki, MamStartup Marcin Małecki

Udostępnij:

Z początkiem stycznia w serwisie edukacyjnym Zadane.pl rusza “Code: Girls” – inicjatywa mająca zachęcić uczennice gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych do spróbowania swoich sił w programowaniu. Partnerem akcji jest Google Polska.

Z początkiem stycznia w serwisie edukacyjnym Zadane.pl rusza “Code: Girls” – inicjatywa mająca zachęcić uczennice gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych do spróbowania swoich sił w programowaniu. Partnerem akcji jest Google Polska.

Wiedza i doświadczenie najlepszych

Przez prawie dwa miesiące dziewczęta będą mogły korzystać z wiedzy i doświadczenia inżynierów Google. Za pośrednictwem Zadane.pl będą oni odpowiadać na pytania dziewcząt dotyczące tworzenia aplikacji na platformę Android lub Chrome. – Okazja na taki bezpośredni kontakt z tej klasy specjalistami w dziedzinie programowania nie zdarza się zbyt często – przyznaje Tomasz Kraus z Zadane.pl. – Liczymy na to, że uczennice w pełni wykorzystają potencjał leżący w możliwości uzyskania pomocy od inżynierów Google i dzięki naszej akcji rozwiną swoje umiejętności jako programistki.

Skąd pomysł na „Code: Girls”? – Zachęcenie dziewcząt do spróbowania swoich sił w programowaniu bywa prawdziwym wyzwaniem. Często zupełnie niesłusznie żyją w przekonaniu, że to typowo męskie zajęcie, któremu ze względu na swoją płeć nie będą w stanie podołać. Naszą akcją chcemy pokazać, że one też mają szansę zaistnieć w informatycznym świecie – mówi Karolina Bartoszek, rzecznik prasowy serwisu.

Warto wykorzystać szansę

To, że kobiety są w stanie zrobić karierę w zdominowanej przez mężczyzn branży komputerowej potwierdza historia Ilony pracującej jako Lead Tech w krakowskim oddziale Google. – Do dobrego liceum o profilu matematyczno-fizycznym trafiłam przypadkiem – opowiada. – Dostałam się na końcu listy – skończyłam w czołówce, praktykując nadal swoją pasję, którą wtedy był skok wzwyż. Dopiero w czwartej klasie zdecydowałam, że chcę studiować informatykę. Historia się powtórzyła – na informatykę na AGH dostałam się z trudem, studia skończyłam z wyróżnieniem. Wakacje po czwartym roku spędziłam w Grenoble na praktykach w Sun Microsystems, a te po piątym – w centrum badawczym IBM w Nowym Jorku. W czasie studiów moją pasją stała się wspinaczka oraz podróże, praktyki bardzo ładnie ją dopełniły. Po powrocie rozważałam studia doktoranckie, ale wtedy Google otworzyło swoje biuro w Krakowie. Wysłałam CV i przeszłam proces rekrutacyjny. To był dobry wybór – pracuję, wspinam się, podróżuję i cieszę się życiem. Trzeba sięgać wysoko i czerpać naukę z porażek – bo te są nieuchronne – dodaje Ilona.

Szczypta rywalizacji

Wspomniane konsultacje z inżynierami z Google są elementem konkursu zorganizowanego w ramach akcji. Zadaniem dziewcząt będzie napisanie – indywidualnie lub w teamach liczących 2-3 osoby – aplikacji na platformę Android lub Chrome. Zwyciężczynie wraz z opiekunami zostaną zaproszone do krakowskiego biura Google i w Dniu Kobiet będą mogły zaprezentować swoje aplikacje specjalistom. Oprócz tego przewidziane są dla nich cenne nagrody rzeczowe – smartfony z systemem Android.

Do konkursu można zgłosić się za pośrednictwem serwisu Zadane.pl już od 3 stycznia 2012 r. Sekcja, w której odpowiedzi udzielać będą inżynierowie Google będzie dostępna tydzień później. Termin nadsyłania gotowych aplikacji mija 26 lutego 2012 r.

źródło: informacja prasowa