Kiedyś to było. Teraz nie tak łatwo zdobyć status jednorożca. Analiza Crunchbase nie pozostawia złudzeń

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

unicorn

Udostępnij:

Crunchbase nie ma dobrych wiadomości. Wyceny firm osiągających status jednorożca, czyli przekraczających wartość 1 miliarda dolarów przed rundą serii C, wykazują istotny spadek w porównaniu do ostatnich lat.

Gdzie się podziały unicorny?

Inwestorzy mniej chętnie nadają startupom na wczesnym etapie rozwoju (seed, seria A, seria B) wyceny przekraczające miliard dolarów. Zespół Crunchbase podaje, że do lipca tego roku takich startupów w ich bazie było zaledwie 18, a jeśli tempo „produkcji” jednorożców dalej będzie się utrzymywać na takim poziomie, to rok zamkniemy z 31 jednorożcami. To byłby najgorszy wynik od 2019 roku.

Wtedy unicornów we wczesnej fazie rozwoju było 28. Dla porównania w 2021 roku ten status uzyskało aż 107 startupów, finansujących się na etapie seed, serii A lub B – tym samym był to rekordowy rok w branży venture capital. Natomiast w 2022 roku ta liczba spadła i wyniosła 77 – drugi najlepszy rok z rzędu.

Przypadłość całego rynku

Crunchbase podaje, że mniejsza liczba startupów z wyceną na poziomie miliarda dolarów nie dotyczy wyłącznie tych na wczesnym etapie rozwoju. Okazuje się, że z podobnym problemem mierzy się cały rynek. Na przykład w ubiegłym roku ogólna liczba jednorożców wyniosła 311, do lipca tego roku zaledwie 50 sztuk.

Co interesujące, unicorny na wczesnym etapie finansowania stanowią jednak większy odsetek wszystkich startupów, które w tym roku uzyskały ten status. Okazuje się, że aż 38% tegorocznych startupów z wyceną przekraczającą miliard dolarów to właśnie startupy, które zdobyły finansowanie między rundą seed a rundą serii B.

Liczby te nie powinny szokować

Na rynku venture capital widać wyraźnie, że nastroje inwestorów się ochłodziły, a co za tym idzie, teraz przedstawiciele funduszy VC częściej patrzą na rentowność i pozytywne cash flow. O oba aspekty trudno w startupach, które dopiero poszukują product market-fit, buduj MVP i śmielej wchodzą na rynek ze swoją ofertą.

Co do chłodniejszych nastroi, Polska nie jest zieloną wyspą. Pokazał to chociażby raport opracowany przez PFR Ventures i Inovo VC. Na przykład w drugim kwartale 2023 roku przez polski rynek VC przepłynęło 429 mln złotych. To łączna wartość kapitału, który polskie i zagraniczne fundusze zainwestowały w 116 rodzimych spółek. Patrząc na dane w ujęciu półrocznym, odnotowaliśmy spadek o 70% względem pierwszych sześciu miesięcy, w roku poprzedzającym i w 2021 roku.

Więcej informacji o VC w Q2 tego roku znajdziesz w tym artykule.