Klocki LEGO będą ekologiczne. Firma wyda na ten cel 400 mln dolarów 

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Klocki LEGO będą ekologiczne. Firma wyda na ten cel 400 mln dolarów 

Udostępnij:

Grupa LEGO w ciągu najbliższych 3 lat planuje zainwestować do 400 mln dolarów na realizację inicjatyw na rzecz zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności społecznej. Firma wyeliminuje plastikowe opakowania z pudełek i stworzy bardziej ekologiczny materiał, z którego będą produkowane klocki. 

Do 2025 roku wszystkie opakowania LEGO mają być ekologiczne i mają zniknąć z nich plastikowe elementy. Od 2021 roku do pudełek zostaną wprowadzone torebki papierowe (certyfikowane przez Forest Stewardship Council), które nadają się do recyklingu. Dodatkowo LEGO ma stworzyć klocki, które będa inspirowały i edukowały dzieći w zakresie ekologii. 

– Nie możemy stracić z oczu podstawowych wyzwań stojących przed przyszłymi pokoleniami. Niezwykle ważne jest, abyśmy teraz podjęli pilne działania w trosce o naszą planetę i przyszłe pokolenia. Jako firma inspirujemy się milionami dzieci, które wezwały nas do podjęcia pilniejszych działań w zakresie zmian klimatu. Uważamy, że powinny one mieć dostęp do możliwości rozwijania umiejętności niezbędnych do tworzenia zrównoważonej przyszłości. Zintensyfikujemy nasze wysiłki, aby wykorzystać nasze zasoby, sieci, wiedzę fachową i platformy w celu dokonania pozytywnych zmian – powiedział, cytowany w komunikacie firmy, Dyrektor Generalny Grupy LEGO, Niels B Christiansen.

Christianen dodał, że firma otrzymała wiele listów od dzieci, które pisały o ochronie środowiska i same prosiły o usunięcie jednorazowych plastikowych opakowań z pudełek LEGO. 

Nowy materiał

Wykorzystanie nowego materiału przy produkcji LEGO to duże wyzwanie dla firmy. Unikatowość tych klocków polega na tym, że elementy, które są produkowane obecnie, pasują do tych, które wyjechały z fabryki 40 lat temu. Dzięki temu różne komplety można ze sobą łączyć, czy oddawać stare, nieużywane już klocki innym dzieciom. Wprowadzenie nowego materiału może wpłynąć na jakość klocków, na której firma bazuje od lat.

LEGO w tym celu prowadzi Program Zrównoważonych Materiałów, w ramach którego zatrudnia ponad 150 ekspertów, którzy pracują nad stworzeniem ekologicznych materiałów.  W 2015 roku Grupa LEGO postawiła sobie za cel stworzenie do 2030 roku swoich produktów z materiałów zrównoważonych. Rozszerzone ma zostać wykorzystanie biocyklin, takich jak te produkowane z trzciny cukrowej, które obecnie stanowią prawie 2 proc. produkowanych przez nią elementów.

W ramach zapowiedzianej inwestycji firma będzie kontynuować badania nad nowymi, bardziej zrównoważonymi tworzywami sztucznymi, pochodzącymi ze źródeł odnawialnych i z recyklingu, oraz łączyć siły z instytutami badawczymi i innymi przedsiębiorstwami, zwłaszcza tymi, które opracowują nowe technologie recyklingu i produkcji materiałów pochodzenia biologicznego, w celu znalezienia materiałów równie trwałych i wysokiej jakości, jak te stosowane obecnie.

Firma zapowiedziała również, że do 2022 roku jej działalność produkcyjna będzie neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla. W tym celu we wszystkich fabrykach zostaną zainstalowane dodatkowe panele słoneczne, a moc produkcyjna zostanie uzupełniona zakupem energii odnawialnej. Kolejne inwestycje będą miały na celu poprawę wykorzystania energii, np. poprzez instalację nowych systemów wykorzystujących powietrze z otoczenia w procesach chłodzenia podczas produkcji klocków LEGO. Dodatkowo do 2025 roku żadne odpady nie będą kierowane na wysypiska śmieci, a zużycie wody spadnie o 10 proc. do 2022 roku.