Kluczem do sukcesu są ludzie – wnioski z konferencji Innowacyjny Szpital w Szpitali im. Świętej Rodziny w Warszawie.

Dodane: 24.06.2019

Informacja prasowa

Udostępnij:

Innowacje to nie tylko technologie. To także ludzie, sposób pracy i procesy w szpitalach. Dzisiaj w większości z nich musimy radzić sobie z sytuacją niedoboru. Potencjał ludzki jest kluczem, do rozwoju i innowacyjność szpitali. Tak w kilku zdaniach można podsumować wnioski z debaty na temat placówek medycznych w czasie konferencji Innowacyjny Szpital w Szpitalu im. Świętej Rodziny w Warszawie.
Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny otworzył swoje drzwi dla osób zainteresowanych innowacjami w ochronie zdrowia. W jednym miejscu spotkali się lekarze, politycy, managerowie oraz pacjenci. Konferencja Innowacyjny Szpital: Matka i dziecko była pierwszą edycją wydarzenia, łączącego wszystkie te grupy. Konferencja odbyła się 18 czerwca 2019 roku.

Debata o innowacjach

Ważnym elementem konferencji była debata z ekspertami. Dyskutowano o barierach utrudniających wdrażanie nowych rozwiązań w szpitalach, a także sposobach na rozwiązanie tego problemu. W opinii większości z ekspertów, to właśnie ludzie i odpowiednia współpraca między nimi są konieczne do rozwoju placówek medycznych.  W dyskusji wzięli udział: dr Krzysztof Łanda, Wiceminister Zdrowia 2015-2017, Maciej Biardzki, lekarz i menedżer zdrowia, Prof. dr hab. Ewelina Nojszewska, Dyrektor Centrum Badań nad Funkcjonowaniem Systemu Ochrony Zdrowia przy SGH, Prof. dr hab. n. med. Maciej Banach, Dyrektor Instytutu CZMP w Łodzi oraz Prezes Fundacji Think Tank „Innowacje dla Zdrowia” a także mgr farm. Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Innowacje na przykładzie Szpitala im. Świętej Rodziny

Innowacyjność szpitali pokazano także przez pryzmat gospodarzy spotkania, Szpital w Szpitalu im. Świętej Rodziny. Dr n. med. Beata Pawlus, Z-ca Dyrektora ds. Lecznictwa pokazała w jaki sposób prowadzony jest oddział neonatologii a dr n. med. Andrzej Czubalski pokazał rozwiązania z oddziału ginekologii.

Startupy dla lekarzy i pacjentów

Zarówno lekarze jak i pacjenci mogli odwiedzić stanowiska i przetestować innowacyjne urządzenia. Wśród zaproszonych startupów znaleźli się: Pregnabit od Nestmedic (zdalne KTG), StethoMe (telemedyczny stetoskop), AioCare (uprzędzenie do monitorowania astmy i chorób dróg oddechowych) a także GlucoActive (inteligentna opaska do pomiaru cukru).

Strefa Matki i Dziecka

Równolegle z konferencją, na terenie szpitala odbyły się wykłady dla rodziców i kobiet w ciąży oraz Strefa Matki i Dziecka. Odwiedzający mogli skonsultować się z położną lub doradczynią laktacyjną, zajrzeć do kącik interaktywnych zabaw czy porozmawiać z autorkami książek. W części wykładowej poruszany były tematy pielęgnacji skóry atopowej dzieci, karmienia piersią oraz ziołowych metod leczenia. Partnerem strefy Matka i dziecko była NutroPharma. Pacjenci mogli odwiedzić także stanowiska wystawców, m. in. Herbapol Wrocław, Nutropharma, Enfamil, Pierre Fabre, Massmedica.

Strefa Kliniczna

W czasie konferencji w Strefie Klinicznej obyły się dwa bardzo ciekawe zabiegi szkoleniowe, w których uczestniczyli ginekolodzy z warszawskich szpitali.

Innowacyjny Szpital jesienią 2019

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem