Kolejna odsłona Czerwonego Widelca

Dodane:

Lech Romański Lech Romański

Udostępnij:

Czerwony Widelec jako pierwszy podmiot na rynku benefitów żywieniowych umożliwił realizację bonów żywieniowych w Internecie z dostawą prosto do biura. Jednocześnie udostępnił pracownikom funkcję grupowych zamówień oraz płatności bezgotówkowych.

Czerwony Widelec jako pierwszy podmiot na rynku benefitów żywieniowych umożliwił realizację bonów żywieniowych w Internecie z dostawą prosto do biura. Jednocześnie udostępnił pracownikom funkcję grupowych zamówień oraz płatności bezgotówkowych.


LunchSystem
Od samego początku uważaliśmy, że obecne systemy bonów żywieniowych mają poważną wadę – nie pozwalają na łatwą płatność bonami w przypadku zamówień z dowozem. Uruchamiając w maju serwis www.CzerwonyWidelec.pl, wiedzieliśmy, że musi on rozwiązywać problemy osób zamawiających jedzenie do biura i pozwolić na realizację elektronicznych bonów żywieniowych – mówi Przemysław Witka, prezes Spółki. Uruchomiona w listopadzie usługa LunchSystem pozwala realizować bony żywieniowe w serwisie CzerwonyWidelec.pl przez doładowania kont prePaid.

Karty płatnicze
Czerwony Widelec nie zapomniał o pracownikach, korzystających z przerwy lunchowej po to by wyjść z firmy i zjeść coś w okolicznych restauracjach. W październiku spółka podpisała umowę z Citi Bankiem Handlowym, z którym wydaje karty płatnicze (pre-paid). „Karty, które wspólnie oferujemy klientom LunchSystem są akceptowane przez wszystkie bary, restauracje i kawiarnie, które posiadają terminal płatniczy.” – oświadczyła Julita Witczak z banku Citi Bank Handlowy.

Rynek bonów żywieniowych rośnie pomimo kryzysu
Pracodawcy coraz częściej zdają sobie sprawę, że pracownicy zwracają uwagę na benefity pozapłacowe oferowane przez pracodawcę. Pozwalają one zadbać o swojego pracownika, zwiększając jego produktywność oraz zadowolenie z pracy.

Jako eksperci branży zajmującej się dowożeniem posiłków zamawianych on-line, zaobserwowaliśmy, iż większość pracujących Polaków nie ma ani czasu ani ochoty na gotowanie w swoich domach. Coraz częściej zdarza się, iż jedyny posiłek jaki udaje im się spożyć w ciągu dnia to lunch w pracy. Jak wskazują badania Instytutu Badania Opinii Publicznej Homo Homini, niemal co druga osoba żywi się kanapkami, a co dziesiąta nie je w pracy nic. Statystyki te skłaniają do refleksji pracodawców oraz każą się zastanowić nad rozwiązaniem problemu prawidłowego żywienia pracowników w Polsce – mówi prezes zarządu Przemysław Witka.

Kwoty przeznaczone na elektroniczne bony są zwolnione ze składek ZUS. Do sfinansowania wydatków na dofinansowania można skorzystać z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub ze środków obrotowych. W tym drugim przypadku zwolniona ze składek ZUS jest kwota do 190zł miesięcznie na pracownika. Podstawową kwestią jest fakt, iż pracodawca zyskuje dbając o swojego pracownika poprzez zapewnienie mu stałego dostępu do prawidłowego żywienia w miejscu pracy, zwiększa dzięki temu jego motywację do pracy i przywiązanie do firmy.

Zamówienia grupowe i rabaty dla pracownika
Wspólne lunche w firmie pozwalają scalić grupę zaspokajając podstawowe potrzeby pracowników, nie tylko te fizyczne ale i przynależności. Dzięki funkcji zamówień grupowych i dużych rabatów pracownicy ograniczają swoje wydatki domowe oraz podwyższają swoje samopoczucie związane z pracą. Duża elastyczność systemu pozwala pracownikom na zamawianie jedzenia z szerokiej gamy oferowanych lokali, co sprawia, iż codziennie może on spróbować czegoś nowego, odkrywając nieznane mu dotychczas smaki. Dodatkowo pracownicy nie muszą martwić się o rozliczenia gotówkowe przy odbiorze zamówienia, korzystając z konta prePaid zamawiają i płacą bezgotówkowo.

Pracując wcześniej w dużych korporacjach sprawdziliśmy na własnej skórze jak istotne jest zapewnienie pracownikom właściwych warunków do spożywania posiłków w pracy. Pracownik, który dobrze czuje się w miejscu swojej pracy to wielki skarb dla firmy, dlatego też jesteśmy pewni, iż nasza oferta to strzał w dziesiątkę na rynku benefitów w Polsce – wyjaśnia prezes zarządu Przemysław Witka.

źródło: informacja prasowa