Kolejny krok Polski w kierunku cyfryzacji. Samorządy chcą inteligentnych miast

Dodane:

Karolina Halik Karolina Halik

Udostępnij:

Jak podaje portal media2.pl polskie samorządy w latach 2014-2020 mogą otrzymać nawet 2,17 mld euro na cyfryzację miast. Unijnymi środkami zainteresowało się blisko 75% uprawnionych jednostek.

Zdjęcie royalty free z Fotolia

Leszek Hołda, prezes zarządu Integrated Solutions, w rozmowie z serwisem za powód wysokiego zainteresowania samorządów uznaje znaczącą pulę przeznaczona na takie działania. Przepytani w ankiecie samorządowcy chcą z ich pomocą usprawnić ruch w miastach.

O krok od cyfryzacji 

Hołda dodaje, że dzięki nowym technologiom można zmniejszyć korki, zwiększyć płynność ruchu, a także poprawić efektywność komunikacji publicznej. Poza transportem samorządy są zainteresowane rozwiązaniami smart grid, czyli nowoczesnymi systemami pomiarowymi – zdalnym odczytem wodomierzy i monitoringu miejskiego. 

Smart cities to także szansa na poprawę systemu sterowania oświetleniem ulicznym, inteligentne parkingi i płatności bezgotówkowe za usługi miejskie. Ich wdrożenie może skutkować nie tylko usprawnieniami, ale również znacznymi oszczędnościami. Przekonali się o tym już m.in. samorządowcy z Warszawy, Krakowa i Gdańska.

Kraków i Warszawa są smart

Krakowskie spółki HG Intelligence S.A. i Kontakt.io  znane m.in. z wdrożeń i rozwoju pionierskich technologii zbliżeniowych i kontekstowych rozpoczęły współpracę nad optymalizacją komunikacji miejskiej oraz wprowadzeniem systemu mierzenia zanieczyszczeń powietrza.

Warszawiacy natomiast stawiają na rozwiązania wspierające komunikację w budynkach, uzyskiwanie informacji o sprawach, które można załatwić w danym urzędzie oraz wytyczanie tras i pobieranie numerków do kolejek. Virtualna Warszawa współpracuje z aplikacjami udźwiękawiającymi smartfony, co stanowi udogodnienie dla osób z dysfunkcją wzroku.