– Dostajemy zastrzyk kapitału, który jest nam niezbędny do dalszego rozwoju. Nisza, którą dostrzegł Wolfs jest niezwykle rozwojowa i odpowiada na zapotrzebowanie bardzo szerokiego rynku. Naszymi klientami już teraz są duże firmy, które w swojej różnorodności posiadają jedną stałą: świetnie odnajdują się w zapotrzebowaniu najszerszej grupy konsumenckiej, czyli człowieka XXI wieku dla którego minimalizowanie strat czasu jest priorytetem – mówi Marek Wieteska, Co-Founder & CEO SelfMaker.
SelfMaker to firma technologiczna specjalizująca się w kompleksowym projektowaniu multifunkcyjnych urządzeń samoobsługowych. Jest biznesową hybrydą łączącą indywidualnie projektowane urządzenia z autorskim oprogramowaniem, które odpowiadają na potrzeby rynku konsumenckiego. Do tej pory stworzyli 8 dedykowanych urządzeń samoobsługowych – m.in. fakturomaty dla sieci IKEA, info kioski dla sieci marketów Carrefour, a także jedyne na rynku europejskim urządzenie do transferu gotówki dla międzynarodowego potentata Ferpay.com.
– Rynek zmienia się bardzo dynamicznie, już teraz ponad 60 % konsumentów byłoby skłonnych dokonać zakupów w całkowicie zautomatyzowanych sklepach, a ponad połowa społeczeństwa korzysta z samoobsługowych kiosków, aby nabyć produkty. Odpowiedź na takie zapotrzebowanie na rynku powinna być wręcz natychmiastowa. Dlatego stworzyliśmy SelfMaker – mówi Marek Wieteska.
Działający do tej pory dostawcy jak Diebold Nixdorf (dawniej Wincor Nixdorf), Hashtech Systems Pvt czy Kiosk Information Systems to tylko część tego ogromnego rynku gdyż nadal brakuje firm specjalizujących się w urządzeniach szytych na miarę potrzeb klienta przy jednoczesnym zoptymalizowaniu kosztów i czasu produkcji.
SelfMaker od dwóch lat zasila tę branżę świeżością swojej startupowej natury. Prężnie i nowatorsko opracowuje intuicyjnie działające i multiobsługowe urządzenia, które minimalizują zaangażowanie człowieka przy jednoczesnej optymalizacji jego zysków.
– Czas zaoszczędzony na wykonywaniu czynności, które może zrobić za nas maszyna jest tak cenny, że trudno go wyliczyć jedynie finansowo. To także wizerunek firm, budowanie przywiązania do marki, a zatem ogromny potencjał nie tylko dla tradycyjnej branży retail czy banking, ale także dla dynamicznie rozwijających się sektorów jak e-commerce, fintech czy medtech – podkreśla współzałożyciel startupu.
Daje to nieograniczone wręcz możliwości do tego, aby tworzyć urządzenia, które będą idealnie wpisywać się zarówno w potrzeby biznesowe, jak i estetykę klientów i wizerunku ich firm. Docenili to już giganci na rynku międzynarodowym, z którymi startup prowadzi rozmowy o kolejnych wdrożeniach.
Selfmaker działał do tej pory w znacznie węższym zakresie aniżeli ma ku temu możliwości. Dostrzegł to Leszek Forytta, właściciel Wolfs Fundusz Private Equity S.A. z grupy funduszy venture capital.
– Widzę w działaniach SelfMaker potencjał na znacznie szersze rynki zbytu niż dotychczasowe. Startupy mają świeżość, którą, dobrze ukierunkowując, można wykorzystać w znacznie szerszym zakresie, przy mniejszym zaangażowaniu środków. Szybko przynosi to wymierne korzyści, szczególnie w przypadku branży nowych technologii – mówi Leszek Forytta, założyciel i Prezes Zarządu firmy.
Inwestor od dłuższego już czasu przyglądał się dynamicznie rozwojowemu charakterowi tych branż. Jego działania nie skończą się na SelfMaker. W planach ma przejęcie jednej z najprężniej rozwijających się firm z branży fintech działającej na rynku międzynarodowych transferów pieniędzy. To kolejny ciekawy podmiot w technologicznym portfelu spółki.
Leszek Forytta wpisał się już w polski rynek finansowy. Z Giełdą Papierów Wartościowych jest związany niemal od początku jej istnienia. Przez okres minionych 16 lat uczestniczył w kilkudziesięciu emisjach akcji i obligacji. Jest jednym ze współtwórców i współudziałowców funduszu Carpathia Capital notowanego na rumuńskiej giełdzie w Bukareszcie. Nim budował rynek Aero, dedykowany małym i średnim przedsiębiorstwom a stanowiący rumuński odpowiednik polskiego New Connet.
Dotychczas Wolfs Fundusz Private Equity S.A. inwestowało w dużej mierze w podmioty z szeroko pojętej branży medtech. Kluczowymi spółkami, których udziałowcem jest Leszek Forytta to Perfect Hair Clinic oraz TeleCare. Stawiają one na rozwój w technologiach służących healthcare. Ich startupowy charakter doskonale wpisuje się w wizerunek obecnych inwestycji venture capital Wolfs FPE S.A. Sami mówią o sobie, że jako młodzi inwestorzy podejmują “niestandardowe ryzyko, by wspólnie cieszyć się niestandardowym sukcesem”.