Kolejny rekord na polskim rynku Venture Capital

Dodane: 07.11.2019

Informacja prasowa

Udostępnij:

W trzecim kwartale 2019 roku doszło do 28 rund inwestycyjnych z udziałem polskich podmiotów działających w obszarze startupów. To największa liczba w historii – wynika z najnowszej analizy rynkowej Inovo Venture Partners.
Wartość transakcji w roku 2019 bez wątpienia dowodzi, że na rynku startupów już doszło do niespotykanego dotąd wzrostu. Między innymi jest to efekt bardzo wysokiejrundy inwestycyjnej pozyskanej od grona międzynarodowych funduszy przez spółkę DocPlanner (344 mln zł) w drugim kwartale. Jednak już w trzecim kwartale  dołączyły do niej m.in. platformy Brainly, której udało się zebrać 116 mln złotych od funduszy Profus, Manta Ray i Runa Capital oraz  Booksy, które pozyskało 115 mln zł zainwestowanych w spółkę przez Piton Capital, Enern, Industry Ventures, Manta Ray oraz XG Ventures.

Jednocześnie trzeci kwartał pokazał wyraźnie zwiększone zaangażowanie polskich funduszy inwestycyjnych. Z 365,5 mln złotych pozyskanych w 28 rundach od 50 inwestorów, aż 70% rund odbyło się w modelu, w którym polskie VC koinwestowały środki wraz z zagranicznymi funduszami inwestycyjnymi.

– Jest to z pewnością wynik, z którego powinien cieszyć się cały polski ekosystem. Popularność takiego modelu świadczy o tym, że startupy znad Wisły mogą z powodzeniem sięgać po wysokie rundy inwestycyjne, a dysponujące większymi środkami fundusze zagraniczne są nimi zainteresowane. Z drugiej strony pokazuje to również, że doświadczenie, wsparcie i znajomość rynku, którymi dysponują polskie fundusze VC są cenione przez ich zagranicznych partnerów. Międzynarodowa kooperacja w obszarze inwestycyjnym zwiększa też naszą rozpoznawalność, doświadczenie oraz pomaga w rozbudowywaniu sieci międzynarodowych kontaktów – podkreśla Tomasz Swieboda, partner Inovo Venture Partners.

Według analizy funduszu w trzech pierwszych kwartałach roku inwestycje Venture Capital z udziałem polskich podmiotów osiągnęły poziom 921 mln złotych. Z kolei PFR Ventures przedstawiło ostatnio wyniki, według których przekroczona już  została bariera 1 mld złotych. Skąd różnice w tych wynikach? Chodzi o podejście metodologiczne. Inovo w swoich cyklicznych analizach bierze pod uwagę pieniądze zainwestowane w polskie spółki przez polskie i zagraniczne fundusze oraz środki zainwestowane przez polskie fundusze w startupy zagraniczne. Nie uwzględnia jednak tych środków, które wraz z polskim funduszem koinwestują w tej sytuacji zagraniczne VC. Natomiast przedstawiając wyniki finansowe PFR Ventures wzięło pod uwagę całą kwotę inwestycji w brytyjski startup MarketInvoice, ponieważ jednym z inwestorów był polski fundusz Cogito Capital. Nie zmienia to jednak faktu, iż autorzy analizy również są przekonani, że bariera 1 miliarda złotych inwestycji zostanie pokonana jeszcze w tym roku.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem