Konferencja BioForum: na horyzoncie nowy ekoschemat

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

BioForum

Udostępnij:

Podczas konferencji GreenBio Forum w Warszawie zaprezentowano plany wprowadzenia nowego ekoschematu. „Biologiczna uprawa roślin” została zatwierdzona przez Komitet Monitorujący i ma zacząć obowiązywać przed marcem 2025 roku, po uchwaleniu niezbędnych zmian prawnych.

Wydarzenie zgromadziło ekspertów, naukowców i przedsiębiorców, którzy wspólnie omawiali wpływ biotechnologii na rolnictwo, zrównoważony rozwój oraz metody produkcji energii i żywności.

– Zagrożenia bezpieczeństwa zwiększyły zainteresowanie nowymi, dotychczas niewykorzystanymi możliwościami.  Produkty biologiczne to alternatywa wobec sprowadzania nawozów z Rosji – zaznaczyła Nina Dobrzyńska, dyrektora Departamentu Hodowli i Ochrony roślin w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Konferencja została zorganizowana przez Związek Firm Biotechnologicznych BioForum. Ma ona podkreślać, że współpraca nauki i biznesu jest istotna. Jak zauważyła prezeska fundacji, dr Magdalena Kulczycka, wydarzenie wspiera rozwój i komercjalizację wynalazków, które mogą przyczynić się do zrównoważonego rozwoju rolnictwa i przemysłu.

Patronat nad konferencją GreebBio Forum objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego i Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

Biotechnologia a zrównoważony rozwój

Eksperci uczestniczący w panelu dyskusyjnym podkreślali kluczową rolę biotechnologii w ograniczaniu marnotrawienia żywności oraz produkcji pasz dla zwierząt przy użyciu bakterii środowiskowych.

Dr hab. Marek Roszko z Instytutu Biotechnologii i Przemysłu Rolno-Spożywczego wskazał na potrzebę lepszej komunikacji ze społeczeństwem w celu promowania wdrażania innowacji.

W panelu „Biotechnologia jako klucz do zrównoważonego rozwoju” omówiono także znaczenie biomasy i sztucznej inteligencji w biotechnologii. Zdaniem prof. Marcina Łukasiewicza, technologie te są niezbędne dla przyszłego postępu w branży.

Produkcja energii odnawialnej

Panel dotyczący biotechnologicznych rozwiązań w produkcji energii odnawialnej zwrócił uwagę na konieczność tworzenia własnych technologii biogazowych przez polskie firmy. Dr Konrad Hennig z BioForum wskazał na potrzebę publicznego wsparcia w tym zakresie.

Z kolei Agata Wancio z Ministerstwa Rozwoju i Technologii podkreślała, że biotechnologia jest jedną z trzech technologii priorytetowych w Unii Europejskiej. Zaznaczyła, że rozwój sektora może przyspieszyć, jeśli Polska skupi się na wdrażaniu innowacji oraz zmianach w systemie pracy badawczej.

Polska biotechnologia w liczbach

Z danych opublikowanych przez GUS wynika, że sektor biotechnologiczny odgrywa coraz większą rolę w polskiej gospodarce. W 2023 roku nakłady na działalność biotechnologiczną wzrosły o 22%, osiągając 2,4 miliarda złotych. Liczba przedsiębiorstw w branży wzrosła, a ponad 8 tysięcy osób zaangażowanych buło w działalność badawczo-rozwojową.

Czytaj także: