Problem źle zaparkowanych pojazdów sharingowych – hulajnóg, skuterów czy samochodów może odejść w zapomnienie. W tegorocznym programie WARSAW booster’19 wśród wybranych projektów znalazła się platforma MUNI, która należy do Hop.City (dawny JedenŚlad). Jak zapowiadają twórcy MUNI, jest to narzędzie, które rozwiąże problemy miast z porzuconymi pojazdami sharingowymi.
MUNI to unikalna platforma dla samorządów umożliwiająca monitoring, zbierania i wizualizację danych pojazdów sharingowch (rowery, skutery, hulajnogi i samochody). Przedstawiciele Hop.City zapewniają, że usługa pozwali prezentować dane wielu operatorów flotowych na terenie całego kraju. MUNI docelowo będzie miejscem, które da możliwość władzom samorządowym bardziej efektywne planowanie transportu publicznego, sharingowego, ulic, a nawet sygnalizacji świetlnej czy stref parkowania, bez konieczności zatrudniania zewnętrznych podmiotów.
– Projekt MUNI jest naturalnym kierunkiem naszych działań. Hop.City oraz cała idea transportu współdzielonego ma służyć miastom i ich mieszkańcom w sprawnym przemieszczaniu się. Obserwując rynek hulajnóg elektrycznych mamy nieodparte wrażenie, że miasta udostępniając swoją przestrzeń, mają znikomy wpływ na właściwe jej wykorzystanie. Już teraz z Warszawie jest około 4 000 tego typu pojazdów, słyszymy o kolejnych „pływających” w Wiśle hulajnogach lub o incydentach i utrudnieniach spowodowanych przez ich niepoprawne parkowanie. Postanowiliśmy zrealizować nasz pomysł w ramach WARSAW booster’19, aby wspólnymi siłami zmienić coś na polskim rynku. Tym bardziej cieszy nas fakt, że znaleźliśmy się w finałowej grupie, która w najbliższych miesiącach będzie rozwijała finalną wersję projektu – mówi Łukasz Banach, Co-founder marki Hop.City i członek zarządu JedenŚlad Sp. z o.o.
Program akceleracyjny WARSAW booster’19 powstał w celu wyłonienia i wsparcia innowacyjnych projektów, które będą służyły miastom oraz ich mieszkańcom. Uczestnictwo w programie daje możliwość maksymalizacji szans przedsiębiorcom w skutecznej egzekucji wprowadzenia projektu na rynek. Opiekunem projektu z ramienia WARSAW booster’19 dla MUNI będzie Peter Tuszyński, CTO inFullMobile.
– Jesteśmy pod wrażeniem jak szybko rozwija się Muni.City i miło jest obserwować, jak niewielki polski zespół jest w stanie podejmować walkę z konkurencją, która ma za swoimi plecami największe technologiczne firmy na świecie. Koncepcja połączenia sił wszystkich graczy na rynku celem umożliwienia miastu zarządzania transportem współdzielonym jest ideą, która zamiast podążać za trendami, kreuje je. Tego typu kooperacja z konkurencją jest świadectwem wysokiej dojrzałości i dalekosiężnego myślenia zespołu. Wierzymy, że dzięki WARSAW booster’19 będziemy mogli pochwalić się doskonale funkcjonującym partnerstwem na linii „miasto – startup”, które będzie mogło służyć za przykład w całej Europie – wyjaśnia Adam Jerusalimcew z butiku doradczego Rebels Valley, partnera merytorycznego WARSAW booster’19.