fot. pexels.com
Test w kwietniu 2018 roku
Podstawowym zadaniem drona T-Frend będzie pilnowanie porządku w budynkach, ale także wypędzanie pracowników z biura, którzy spędzają w nim za dużo czasu. Maszyna będzie krążyć wokół zatrudnionych osób, przeszkadzając im dźwiękiem emitowanym przez śmigła i do tego będzie grać szkocką pieśń ludową Auld Lang Syne, która w japońskich centrach handlowych jest odtwarzana tuż przed zamknięciem sklepów.
– Nie możesz rzetelnie pracować, mając z tyłu głowy myśl, że dron może zjawić się w każdej chwili – mówi The Japan Times Norihiro Kato, dyrektor w Taisei, spółce odpowiedzialnej za projekt. Zgodnie z zapowiedzią firmy, pierwsze pilotażowe wdrożenie T-Frend nastąpi w kwietniu 2018 roku. Usługa ma kosztować ok. 450 dolarów miesięcznie.
Przepracowanie
Jednak niektórzy eksperci sceptycznie odnoszą się do tego rozwiązania. – Nawet jeśli mechaniczne nękanie spowoduje, że pracownicy opuszczą biuro, to i tak zabiorą do domu niedokończone zadania – mówi BBC Scott North, profesor socjologii z Uniwersytetu Osakijskiego. Jego zdaniem, sposobem na ograniczenie nadgodzin jest zredukowanie obciążenia pracą i zrezygnowanie z pochłaniaczy czasu albo zwiększenie zatrudnienia.
The Verge pisze, że przepracowanie jest przyczyną tysiąca zgonów rocznie w Japonii i zjawisko to dorobiło się nawet własnej nazwy: karoshi. Okazuje się bowiem, że jeden na pięciu Japończyków pracuje w ciągu tygodnia średnio 49 godzin lub więcej. Powoduje to zmęczenie oraz inne poważne dolegliwości jak niewydolność serca i udar, a także samobójstwa spowodowane nadmiernym stresem i depresją. Karoshi dotyczy głownie pracowników między 30 a 40 rokiem życia.
Urlop dla niepalÄ…cych
T-Frend nie jest jedyną inicjatywą wśród japońskich pracodawców, której celem jest poprawa zdrowia pracowników. Na początku listopada pisaliśmy o tamtejszej spółce Piala Inc., która wprowadziła dodatkowy 6-dniowy urlop dla niepalących. Okazuje się, że palenie było sporym problemem w firmie, bo palacze wykorzystywali więcej przerw niż osoby bez nałogu. Szefostwo postanowił coś z tym zrobić i wdrożyło dodatkowy urlop.
Pomysł chwycił i rzecznik prasowy Piala Inc. wyjaśnił, że z programu urlopowego dla niepalących skorzystało do tej pory 30 z 120 pracowników firmy, w tym on sam. Podobno też dodatkowe wolne przekonało cztery osoby do rozstania się z nałogiem, to jest jeden z celów programu. – Mam nadzieję, że zachęcimy pracowników do rzucenia palenia wykorzystując do tego zachętę zamiast przymus i system kar – stwierdził Hirotaka Matsushima.