Konkurent polskiego Pregnabit dostał zgodę FDA na działalność

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Konkurent polskiego Pregnabit dostał zgodę FDA na działalność

Udostępnij:

Firma Nuvo, która stworzyła konkurencyjny produkt do polskiego Pregnabit, otrzymała zgodę od FDA na wprowadzenie swojego rozwiązania na rynek w USA. To ważna informacja dla kobiet w Ameryce, bo jak się okazuje aż w 56 proc. hrabstw w Ameryce nie ma ani jednej położnej.

FDA niedawno wydało zgodę na wyjście na rynek platformy do monitorowania ciąży na odległość, należącą do Grupy Nuvo. Obecnie Invu jest dostępne tylko na receptę. Platforma składa się z noszonych na brzuchu matki wielu czujników oraz algorytmu, który analizuje dane medyczne z tych sensorów. Kluczowe punkty danych Invu obejmują aktywność macicy, tętno płodu i tętno matki. Platforma wysyła uproszczone raporty danych do matki za pomocą aplikacji mobilnej oraz dane medyczne do lekarza.

– Z radością informujemy, że Nuvo otrzymało od FDA zgodę na wprowadzenie zdalnej platformy monitorowania ciąży, która umożliwia dostawcom usług prowadzenie wirtualnych kontroli stanu zdrowia kobiet w ciąży z dowolnego miejsca, dzięki czemu pacjenci i pracownicy służby zdrowia są ze sobą połączeni w czasie, gdy zdrowie na odległość jest najbardziej potrzebne – czytamy na profilu Facebookowym firmy.

Jak wynika z badania opublikowanego w 2018 roku przez Association of American Medical Colleges w połowie hrabstw USA kobiety nie mają dostępu do lekarza ginekologa-położnika. Oznacza to, że ponad 10 milionów kobiet pozostaje bez opieki położniczej. Ten brak opieki w czasie ciąży często występuje na terenach wiejskich, gdzie ludzie nie mają środków finansowych na pokonywanie dużych odległości w celu dotarcia do szpitala.

Polski Pregnabit

Polski odpowiednik amerykańskiego produktu stworzyła firma Nestmedic. Jest to przenośny system system teleKTG Pregnabit. W marcu tego roku informowaliśmy, że przedstawiciele firmy otrzymali patent na swoje rozwiązanie.  Ochrona patentowa na to urządzenie będzie obowiązywała na terytorium Polski do 2032 roku.

– Przyznanie ochrony patentowej na system Pregnabit to bardzo ważne wydarzenie dla Nestmedic. Dokument ten formalnie potwierdza, że stworzona przez nas technologia jest unikatowa na skalę światową i uwiarygadnia nasz produkt w oczach obecnych i przyszłych kontrahentów. Uzyskany patent obejmuje terytorium Polski, a w najbliższych miesiącach planujemy kolejne zgłoszenia patentowe o zasięgu międzynarodowym, a także kontynuację starań o zapewnienie międzynarodowej ochrony naszych znaków towarowych – powiedział Jacek Gnich, Prezes Nestmedic.

Obecnie kobiety w Polsce mogą korzystać z tego urządzenia wypożyczając je z placówek medycznych lub za pośrednictwem strony internetowej. Miesięczny abonament to koszt 199 złotych. Dzięki takiemu rozwiązaniu przyszłe mamy nie muszą pojawiać się w gabinecie lekarskim, bo badanie mogą wykonać w domu i zdalnie skonsultować się ze swoim lekarzem.

W 2019 roku polski Pregnabit wszedł na rynek w Finlandii i Bułgarii. Od początku 2019 roku do listopada mobilny system Pregnabit posłużył do przeprowadzenia 2,936 badań nad Wisłą. Obecnie produkt dostępny jest w największych szpitalach w Warszawie, Białej Podlaskiej i Białymstoku. Firma podpisała również umowę inwestycyjną z Deutsche Balaton Aktiengesellschaft, niemieckim funduszem, dotycząca inwestycji w kwocie łącznej do ok. 8,6 mln zł.