Konkurent TikToka rusza na giełdę

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Konkurent TikToka rusza na giełdę

Udostępnij:

Chiński konkurent TikToka Kuaishou Technology planuje debiut na giełdzie w Hongkongu. Firma planuje pozyskać 6 miliardów dolarów. 
Jak podaje serwis scmp.com Kuaishou Technology planuje przygotować 365 milionów akcji dla inwestorów w przedziale cenowym między 105, a 115 dolarów hongkońskich za sztukę.Oczekuje się, że ostateczne IPO będzie wyceniane w piątek, ponieważ sprzedaż akcji ma się rozpocząć 5 lutego.

Kuaishou miał średnio 262 mln użytkowników dziennie w pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 roku, co stanowi wzrost o 59 proc. w porównaniu do tego samego okresu w 2019 roku, wynika z prospektu emisyjnego spółki. Jej przychody wzrosły o 49 proc., osiągając poziom 40,7 miliarda juanów (6,3 miliarda dolarów amerykańskich) w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2020 roku.

TikTok i śmierć nastolatki

Silny rozwój Kuaishou może oznaczać, że TikTok będzie miał bardzo mocnego konkurenta. Jednak nie tylko jego sukcesy są w ostatnim czasie powodem do zmartwień dla chińskiego giganta. W sieci zawrzało po tym, jak 10-latka z Włoch zmarła w wyniku tzw. blackout challenge na TikToku. Wyzwanie polegało na nagraniu filmiku na którym użytkownik poddusza się. Nastolatka zawiązała sobie pasek na szyi i zaczęła się dusić. Niestety finał tej “zabawy” okazał się tragiczny. Dziewczynka w wyniku niedotlenienia zmarła.

Rząd Włoch bardzo szybko zareagował na całą sytuację. Zapowiedział, że zablokuje wszystkie konta na TikToku, w których nie da się zweryfikować realnego wieku urzytkownika. Przypomnijmy, że z aplikacji mogą korzystać osoby, które ukończyły 13 lat. Przedstawiciele TikToka odpowiedzieli, że usuną wszystkie konta młodszych użytkowników. 

TikTok najdroższym startupem na świecie

Fenomen TikToka dosłownie zalał cały świat. Mówi się wręcz, że młodzi ludzie są od niego uzależnieni. Biznesowo chiński gigant również doskonale sobie radzi. Jak ustalili CB Insights, właściciel TikToka, chińska firma AI Bytedance jest najwyżej wycenianym startupem na świecie. Wartość przedsięwzięcia szacuje się na 75 miliardów dolarów.

Co ciekawe dziś pojawiła się informacja o tym, że TikTok otwiera swoje biuro w Polsce. Gigant ma zatrudnić kilkadziesiąt osób nad Wisłą. Nowe biuro będzie zarządzać polskim, rumuńskim, czeskim i węgierskim rynkiem. Nowy oddział ma zostać otwarty jeszcze w pierwszej połowie 2021 roku. 

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem