Platforma będzie działała w oparciu o największą polską chmurę publiczną – chmurę CloudFerro, działającą na własnej infrastrukturze dostawcy i zlokalizowaną na terenie Polski. Wartość projektu przekracza 20 mln zł.
Jak informują przedstawiciele konsorcjum, NSIS-Cloud ma łączyć repozytorium danych satelitarnych dla Polski oraz skalowalne środowisko obliczeniowe.
Usługa świadczona przez CloudFerro wykorzystuje technologie open-source, czyli o otwartym kodzie, co czyni ją niezależną od usług, technologii czy oprogramowania dostarczanych przez inne podmioty lub posiadających ograniczenia licencyjne. Działanie usług opiera się na kompetencjach zespołu inżynierskiego zlokalizowanego w Polsce i Europie. Infrastruktura chmury NSIS-Cloud, czyli wszystkie komponenty systemu informatycznego, w całości należą do polskiego dostawcy i są zlokalizowane na terenie Polski.
– NSIS-Cloud to nie tylko chmura obliczeniowa, ale przede wszystkim zaawansowane środowisko, które pozwoli użytkownikom w pełni wykorzystać potencjał danych satelitarnych. Środowisko to z jednej strony zapewni dostęp do wstępnie przetworzonych danych, a z drugiej miejsce do wytworzenia i zainstalowania zaawansowanych aplikacji analitycznych, a na koniec zapewni decydentom dostęp do informacji wytwarzanych przez te aplikacje – komentuje Maciej Krzyżanowski, prezes CloudFerro.
W przedsięwzięciu jako członek konsorcjum uczestniczy także GISPartner – firma specjalizująca się w dostarczaniu rozwiązań geoprzestrzennych oraz systemów informacji geograficznej (GIS).
CloudFerro to polski dostawca usług chmury obliczeniowej dla sektora kosmicznego.