Konto biznesowe, które dotrzymuje firmie kroku
Celem spółek jest stabilność działań oraz rozwój, dlatego w poszukiwaniu najlepszej oferty bankowej zwracają uwagę na produkty, które są nowoczesne i po prostu – dotrzymują im kroku. Na pewno bogatą, ale konkretną ofertę mają banki o ugruntowanej pozycji rynkowej, i jako godne zaufania oraz rzetelne cieszą się dużą sympatią przedsiębiorców.
Spółkom nie proponują one tylko jednego konta, lecz kilka do wyboru. To rozsądne, ponieważ pod pojęciem spółka z o.o. kryje się wiele różnych podmiotów, od małych po bardzo duże. Wraz ze zmianą struktury czy liczby zatrudnionych osób zwiększają się też ich potrzeby i oczekiwania. Dobre konto firmowe dla spółki musi więc im sprostać.
Wybieramy konto dla spółki – najważniejsze aspekty
Nie mamy jednej odpowiedzi na to, jakie konto firmowe dla spółki będzie najlepsze. Z chęcią jednak podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę przy porównywaniu ofert bankowych i wybieraniu produktów.
Zacznij od ustalenia, czy konkretne konto jest dedykowane spółce. Banki w ofercie biznesowej mają zazwyczaj podział na produkty dla:
- firm z sektora MŚP,
- dużych firm.
Dla wielu spółek wystarczająca będzie oferta dla małych i średnich firm, która oprócz rachunku oferuje też dostęp do produktów dodatkowych. I tutaj zastanów się, na czym najbardziej Ci zależy, jakie transakcje najczęściej realizujesz, w jakich walutach rozliczasz się z kontrahentami, czy przyjmujesz płatności bezgotówkowe itd.
Konto firmowe nie tylko w walucie PLN
Spółki nierzadko prowadzą transakcje międzynarodowe, są stroną, która wykonuje lub przyjmuje przelewy zagraniczne. W takiej sytuacji sam rachunek w polskich złotych może się okazać niewystarczający, a przewalutowania niekorzystne. Na szczęście nie musisz tracić na różnicach kursowych. Jako przedsiębiorca, do swojego głównego rachunku możesz też:
- otworzyć subkonto walutowe w USD, EUR, GBP, CHF,
- aktywować kantor walutowy do sprzedawania i kupowania walut.
Konta w walutach obcych znacznie ułatwiają kontrolowanie rozliczeń międzynarodowych i ograniczają straty spowodowane naliczaniem dodatkowych prowizji za przewalutowania. W niektórych oddziałach jest prowadzona obsługa gotówkowa w EUR czy USD, a także jest możliwość posiadania walutowej karty debetowej.
Indywidualna obsługa – wsparcie dedykowanego doradcy
Bez względu na to, czy chodzi o spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, komandytową czy akcyjną, zawsze może zajść konieczność skorzystania z pomocy doradcy. Są banki, które klientom biznesowym udostępniają taką możliwość np. z poziomu aplikacji, obejmując ich opieką dedykowanego specjalisty. Ten zna i rozumie ich potrzeby, dlatego jest w stanie nie tylko szybko i skutecznie pomóc, ale też zaproponować nieszablonowe rozwiązania czy negocjować w ich imieniu warunki.
Przedsiębiorcy cenią sobie swobodny dostęp do konta
Oprócz dostępności produktów, zorientuj się, jak wygląda obsługa konta i powiązanych z nim produktów. Jesteś często poza biurem? W delegacji możesz wygodnie kontrolować finanse i robić transakcje z rachunku, jeśli masz do niego dedykowaną aplikację mobilną na smartfon czy tablet. Wbrew pozorom nadal nie jest to standardem, więc zorientuj się, czy wybrany bank udostępnia Ci tę możliwość.
Podobnie wygląda kwestia posługiwania się kartą. Owszem „plastik” jest wydawany każdemu zainteresowanemu, ale tylko nowoczesne banki dopuszczają opcję korzystania z płatności NFC, czyli Near Field Communication z zegarka czy opaski.
Dostępność oferty kredytowej ma znaczenie
Wiadomo, że kredyt najlepiej jest mieć w banku, w którym otwarte zostało konto. Spółki mające plany rozwojowe potrzebują środków na inwestycje. Najchętniej wnioskują o nie w swoim banku, aby łatwiej było im obsługiwać wszystkie produkty z tego samego miejsca. To oznacza też dla nich mniej formalności i krótszy czas potrzebny na skompletowanie oraz złożenie wniosku.
Z jakich produktów kredytowych mogą korzystać posiadacze rachunków firmowych?
Instytucje finansowe proponują kilka rozwiązań:
- kredyt inwestycyjny, w tym zielony kredyt na inwestycje związane z zamontowaniem fotowoltaiki, pompy ciepła,
- kredyt w rachunku bieżącym, który zwiększa dostępne saldo środków,
- leasing,
- kredyt pod wpływy z terminali POS,
- pożyczka biznesowa na cel dowolny,
- faktoring – kredyt na finansowanie faktur.
Podobnie jak rachunki, również produkty kredytowe są różne, co pozwala spółkom dobierać je zgodnie ze swoimi potrzebami, celami i planami biznesowymi.
Materiał powstał we współpracy z Credit Agricole