Znane powiedzenie mówi, że każda, nawet ta najdłuższa podróż zaczyna się od jednego kroku. Z tego samego założenia wychodzą organizatorzy CASSINI Hackathon. Głównym założeniem tego wydarzenia jest wypracowanie pomysłu, który stałby się inspiracją do rozwiązania problemów i wyzwań stojących przed częścią ludzkości. Wbrew powszechnym skojarzeniom, udział w hackathonie nie wymaga technologicznej wiedzy ani szczególnego zawodowego doświadczenia. Jedynym warunkiem niezbędnym do uczestnictwa w CASSINI Hackathon jest to, aby wypracowana przez trzy dni idea wykorzystywała dane satelitarne.
– Na zespoły, które zdecydują się wystartować w wydarzeniu, czekają trzy wyzwania, które mają wspierać międzynarodowy rozwój i pomoc humanitarną. To nie tylko bieżące, ale przede wszystkim pilne kwestie o wymiarze globalnym, które mają ogromne znaczenia dla naszej planety. Co ważne – aby wziąć udział w hackathonie, nie trzeba być specjalistą od danych kosmicznych! Szukamy ludzi, którzy mają zdefiniowane problemy związane z pomocą humanitarną, przymusową migracją oraz wzmocnieniem bezpieczeństwa żywnościowego i dostępem do czystej wody – wyjaśnia Jarosław Chojnacki z Krakowskiego Parku Technologicznego.
By pochylić się nad tymi tematami, trzeba będzie wysoko zadrzeć w głowę i spojrzeć w kosmos. To bowiem kosmiczne dane mają być tym narzędziem, które trzeba wykorzystać do zrealizowania swojego nowatorskiego pomysłu. Każdy zespół otrzyma dostęp do europejskich danych kosmicznych, danych satelitarnych programu Copernicus (dane Obserwacji Ziemi), a także usług pozycjonowania i nawigacji Galilego i EGNOS.
Ale już tylko jeden zespół otrzyma nagrodę główną. Na najlepszą ekipę w Polsce czeka nagroda główna w wysokości 10 tys. zł. Zwycięskie zespoły z każdego kraju wezmą także udział w walce o półroczny program mentoringowy, który obejmuje 100 godzin indywidualnych konsultacji z ekspertami.
Dane satelitarne i ich praktyczne wykorzystanie
Dzięki systemom nawigacyjnym Galileo oraz innym danym satelitarnym mamy obecnie znacznie łatwiejszy dostęp do informacji o zmianach klimatycznych, ruchach tektonicznych, powodziach, pożarach, obszarach rolnych, a nawet składzie atmosfery. Te dane są wykorzystywane w praktycznie każdej dziedzinie, otwierając przed firmami i startupami szerokie perspektywy. Współpraca specjalistów z różnych dziedzin z ekspertami od systemów nawigacyjnych pozwala tworzyć unikalne rozwiązania biznesowe, wypełniając luki na rynku i wykorzystując ogromny potencjał tych danych.
Krakowski Park Technologiczny czeka na zgłoszenia do udziału w hackathonie do 26 października. Rejestrować mogą się całe zespoły, minimum trzyosobowe lub też pojedyncze osoby, które stworzą zespół na miejscu. 6th CASSINI Hackathon to nie tylko szansa na wypracowanie ciekawego pomysłu biznesowego i rywalizacja, ale przede wszystkim okazja do nawiązania trwałych znajomości, czy spędzenia czasu w kreatywnym gronie. CASSINI Hackathon to projekt zainicjonowany przez Agencję Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego.
Więcej informacji o hackathonie: cassini.eu
Rejestracja: hakathons
Materiał reklamowy powstał przy współpracy z Krakowskim Parkiem Technologicznym.