– Nowy projekt kosmiczny dotyczy zbudowania w Polsce takiej jeszcze testowej infrastruktury przechowującej dane pochodzące z obserwacji kosmicznych, wysokiej rozdzielczości. Jest teraz taka nowa koncepcja „bring algorithms to the data”. Dzisiaj jeżeli ktoś chciałby rozwinąć taką usługę korzystając z danych pochodzących z obserwacji satelitarnych to taka osoba lub firma musiałaby zbudować sobie infrastrukturę do przechowywania danych, musiałaby też postawić jakieś moce obliczeniowe. Zanim by zaczęła świadczyć taką usługę musiałaby ponieść spore inwestycje. Nie mówiąc o tym, że dane z obserwacji satelitarnych są duże. Samo ściągnięcie ich potrafi trwać tygodniami. Natomiast to co tutaj będziemy oferowali to, że te dane będą już w Polsce – mówi newsrm.tv Monika Krzyżanowska odpowiedzialna za rozwój biznesu w Creotech Instruments S.A.
Projekt „EO INNOVATION PLATFORM TESTBED POLAND” umożliwi użytkownikom komercyjnym i naukowym pozyskiwanie i przetwarzanie danych satelitarnych. Infrastrukturze bazodanowej będą towarzyszyły wirtualne i fizyczne serwery obliczeniowe, na których użytkownicy komercyjni i naukowi będą mogli uruchamiać dedykowane swoje aplikacje. Platforma będzie dostępna odpłatnie, ale przedstawiciele świata nauki będą traktowani preferencyjnie.
– Docelowo projekt EO Claud ma być skierowany zarówno do firm prywatnych, które będą odbierały dane satelitarne jak i dla instytucji państwowych. Instytucje państwowe z tych danych będą mogły korzystać na różne sposoby poczynając od obserwacji wegetacji po przez zagrożenia kryzysowe – wyjaśnia dr Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments S.A.
Projekt potrwa dwa lata i składać się będzie z dwóch etapów. Testowe świadczenie usług rozpocznie się po zakończeniu pierwszego etapu wdrożeniowego. Po zakończeniu testów usługi świadczone będą na zasadach komercyjnych. Konsorcjum, któremu lideruje Creotech Instruments S.A. wygrało przetarg na budowę w Polsce prototypowej infrastruktury udostępniającej dane i moc obliczeniową dla aplikacji wspierających usługi oparte na obserwacji Ziemi.
fot. pixabay.com