Kotlet cierpienia. Czy innowacje pomogą zwierzętom hodowlanym?

Dodane:

Hanna Baster Hanna Baster

Szadkowska mięso startup

Udostępnij:

60% masy ssaków to zwierzęta hodowlane, a 4% to dzikie. Dlaczego troszczymy się o cztery procent, a zapominamy o sześćdziesięciu? Rozmawiamy z Małgorzatą Szadkowską, prezeską fundacji Compassion in World Farming Polska, jedną z najbardziej wpływowych kobiet w Polsce według Forbesa, oraz z doktorem Piotrem Kaczmarkiem-Kurczakiem, ekspertem Platformy Przemysłu Przyszłości.

Co łączy tych dwóch, pochodzących z różnych światów gości dzisiejszego MamStartup Podcast? To chęć rozwiązania problemów, z którymi związana jest masowa hodowla zwierząt w Polsce. O tym jak to zrobić i jaką w tym rolę możecie odegrać Wy, startupowcy, rozmawiamy w najnowszym odcinku naszego podcastu.

Czym różni się kot od krowy?

We wtorek świętowaliśmy międzynarodowy dzień bez mięsa. Ciągle w pamięci mamy jeszcze echa i pewnie przy nie jednym rodzinnym stole dyskutuje się wciąż sprawę Warszawy i raport C40 cities, wizji jedzenia owadów, walkę o polski kotlet itd.

Dieta roślinna to więc temat, który ostatnio mocno nas rozpalał. My z dzisiejszym podcastem chcemy spojrzeć na kwestię tego co na talerzu z innej strony. Nie zakazów i nakazów, nie zmian klimatu (choć trzeba przyznać, że wybór diety to jedna z naszych top najważniejszych decyzji jeżeli chodzi o nasz wpływ na to zjawisko). Porozmawiamy o tych, dzięki którym na naszych stołach mamy codziennie świeży ser, mleko i wędliny.

A ich los nie jest do pozazdroszczenia.  Jak to się dzieje, że tak mocno dbamy i troszczymy się o los psów i kotów, które są dręczone przez właścicieli lub trafiają do schronisk, a zupełnie zapominamy o tych zwierzętach, które żyją po to, żeby nas wyżywić? Jeżeli mogą zapadać wyroki skazujące tych, którzy trzymają domowe pupile w urągających wszelkim normom warunkach, to dlaczego nie mogą dla hodowców przemysłowych, którzy serwują cierpienia o wiele bardziej rozciągnięte w czasie i dotyczące nie jednego, dwóch zwierząt, a tysięcy?

Dwa miliony cieląt

O gigantycznej skali problemu Małgorzata Szadkowska mówi pokazując liczby:

– 60% masy to zwierzęta, hodowlane, 36% to ludzie, a 4% to zwierzęta dzikie. Tylko porównując te dane widzimy, do jak absurdalnej sytuacji doprowadziliśmy. W Polsce hoduje się 2 miliony cieląt. I dodaje: – Myślę, że wiele osób widziało dramatyczne nagrania z rozdartymi smutkiem krowami nawołującymi swoje młode, które odbiera są im już nawet kilka godzin po porodzie. Szacuje się, że w Polsce sytuacja dotyczy nawet dwóch milionów cieląt. One potrzebują naszego wsparcia – przekonywała na antenie MamStartup Podcast prezeska Compassion in World Farming Polska.

Siła innowacji

Czy nowe technologie pomogą nam wyprowadzić zwierzęta z hal hodowlanych na pastwiska? Czy pomogą przywrócić czas macierzyństwa zwierzętom hodowlanym? Czy dzięki nowym technologiom będziemy mogli przestać traktować zwierzęta jak roboty do produkcji żywności?

Jak powiedział nam Piotr Grabowski z Foodtech.ac, projektowaniem rozwiązań dla poprawy losu zwierząt hodowlanych jest bardzo niewiele: – Ciężko o startupy z tego obszaru, nie tylko w Polsce, ale nawet i za granicą ciężko je znaleźć. Większość skupia się po prostu na e-opiece weterynaryjnej zwierząt, a nie na jakości i warunkach chowu. Jest to więc nisza, którą warto obserwować.

Słuchaj najnowszego odcinka MamStartup Podcast i dowiedz się jak możesz poprawić los zwierząt hodowlanych tu i teraz!