KPMG rozpoczęło współpracę z Microsoftem. Zainwestuje 5 mln dolarów w globalną chmurę

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

KPMG rozpoczęło współpracę z Microsoftem. Zainwestuje 5 mln dolarów w globalną chmurę

Udostępnij:

KPMG oraz Microsoft rozpoczęli współpracę nad budową globalnej platformy chmurowej opartej na technologii Microsoftu. Obie firmy podpisały umowę, która mówi o pięcioletniej współpracy. W tym okresie KPMG przeznaczy 5 milionów dolarów.

– Nasza głęboka wiedza sektorowa i lata doświadczeń w projektowaniu, usprawnianiu i transformacji procesów, w połączeniu z zaawansowanymi technologiami chmurowymi Microsoft, w tym usługami Azure, Dynamics 365, Power Platform czy Microsoft 365, pozwoli naszym wspólnym klientom szybciej i bardziej elastycznie dostosowywać się do dynamicznie zmieniającego się otoczenia, a także znaleźć się na lepszej pozycji w czasach agresywnej konkurencji na rynku – napisał w komunikacie, który pojawił się na Twiterze KPMG Polska Ryszard Radziwon, parter i szew działu Business Advisory w KPMG w Polsce.

Chmura w sektorze finansowym

W ostatnich latach znaczenie narzędzia, jakim jest chmura, znacząco wzrosło. Według raportu CFA Society Poland i Spot Data „Przyszłość sektora finansowego. Ewolucje i rewolucje” , o którym wspominaliśmy pod koniec zeszłego roku, sztuczna inteligencja, blockchain i chmura to najważniejsze obecnie technologie, które są bardzo ważne dla sektora finansowego. Przy czym z opublikowanych danych wynika, że to właśnie chmura rozwija się najmocniej.

Deloitte oszacowało, że w 2021 roku na całym świecie przeznaczy się 29,5 mld dolarów na rozwiązania chmurowe. Oznacza to wzrost o 20 mld na przestrzeni 5 lat. Natomiast eksperci z CFA Society Poland podkreślają, że do tej pory rola chmury była niedoceniana w branży bankowej. Teraz ma to się zmienić.

Zapowiadane trendy znajdują potwierdzenie w ruchach dużych rynkowych graczy. Przykładowo PKO Bank Polski wraz z Polskim Funduszem Rozwoju rozwijają Chmurę Krajową. Natomiast pod koniec zeszłego roku podpisali oni umowę z Google Cloud, która zobowiązuje Google do postawienia własnych serwerów w Polsce i uruchomienie swojego regionu nad Wisłą.

Zobaczymy jak dalej potoczą się losy projektu KPMG i Microsoftu. Warto przyglądać się tym działaniom, bo wszystko wskazuje na to, że technologia chmury ma przed sobą swoje najlepsze lata.