KPT ScaleUP szuka zagranicznych startupów

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

KPT ScaleUP szuka zagranicznych startupów

Udostępnij:

Największy polski akcelerator Przemysłu 4.0 przekracza granice. Wszystko po to, by znaleźć startupy, które swoimi rozwiązaniami mogą wesprzeć czwartą rewolucję przemysłową w naszym kraju.

Po siedmiu edycjach akceleracji dla rodzimych młodych spółek, KPT ScaleUP rozpoczyna nowy rozdział w swojej historii. Wypracowane know-how i zdobyte doświadczenie stanowią stabilny fundament do tego, by zacząć na nim budować także zagraniczny brand akceleratora. Tym bardziej, że na ekspedycję do innych krajów zespół KPT ScaleUP wyrusza w towarzystwie krajowych przemysłowych gigantów.

Hello, world!

KPT ScaleUP to zespół specjalistów, który przez ostatnie lata słowo „akceleracja” odmieniał przez wszystkie przypadki. Akceleracja jako szkolenia i edukacja startupów. Akceleracja jako umożliwianie im bezpośredniej współpracy z dużymi firmami. Akceleracja jako finansowe wsparcie na rozwój. Akceleracja jako intensywna promocja i efektowne Demo Days.

A ponieważ deklinacja w języku polskim należy do najtrudniejszych w świecie, to ekipa KPT ScaleUP wydaje się gotowa do poszerzenia swojej działalności o zagraniczne ekosystemy startupów.

– Do tej pory naszym wsparciem objęliśmy bezpośrednio 85 młodych spółek z ponad 900 zgłoszeń, jakie otrzymaliśmy. Zaoferowaliśmy im blisko 1500 godzin mentoringu oraz 600 godzin mentoringu. Dzięki zaangażowaniu aż 25 przemysłowych partnerów, zwanych odbiorcami technologii, doprowadziliśmy do 16 komercyjnych wdrożeń – podsumowuje Łukasz Słoniowski, p.o. prezesa zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego. Trudnym do zmierzenia, ale najważniejszym wskaźnikiem jest jednak ten, który świadczy o tym, że swoim zaangażowaniem oraz merytorycznym przygotowaniem zdobyliśmy zaufanie polskich startupów – dodaje przedstawiciel Krakowskiego Parku Technologicznego.

O tym, że KPT ScaleUP to wiodący akcelerator Przemysłu 4.0 świadczy też fakt, że do grona jego partnerów należały tak renomowane marki jak TAURON, Grupa Azoty, PGNiG czy Maspex.

Welcome to Poland

Rozpoczynająca się właśnie zagraniczna misja KPT ScaleUP jest prosta. Sprowadza się do tego, by dotrzeć do technologicznych spółek, które w swoim portfolio mają rozwiązania odpowiadające na przemysłowe wyzwania firm, które współpracują z akceleratorem.

– Szukamy startupów, które przy wykorzystaniu takich technologii jak przemysłowy internet rzeczy, VR i AR, big data czy RFID wspierają cyfryzację procesów biznesowych, podnoszą bezpieczeństwo pracy lub też zmniejszają ryzyko awarii – zaznacza Małgorzata Chmielewska, project manager KPT ScaleUP. – Aby skorzystać z naszego programu wsparcia, startup musi rozszerzyć swoją działalność o polski rynek oraz dysponować rozwiązaniem, czy to produktem, czy to technologią, które można wdrożyć u jednego z naszych partnerów – precyzuje Małgorzata Chmielewska.

Oprócz listy wymagań – KPT ScaleUP ma też sporo do zaoferowania. „Sporo” jest w tym wypadku precyzyjnie wyliczone, a nawet przeliczone na europejską walutę. Akcelerowany startup otrzyma bezzwrotną dotację equity-free w wysokości do 66 tysięcy euro. Grant można przeznaczyć na wynagrodzenia, zakup środków trwałych, usługi niezbędne do działalności startupy czy na marketing i promocję.

Kluczowa jest też gwarantowana bezpośrednia współpraca startupu z wybranym przemysłowym partnerem. Młoda spółka ramię w ramię z dużą firmą rozwijać będzie swoje rozwiązanie i koordynować jego pilotaż w otoczeniu, do którego owo rozwiązanie zostało stworzone. Do grona przemysłowych partnerów należą takie firmy jak ASTOR, Grupa Azoty, Lafarge Polska, Maspex, Solaris Bus & Coach oraz Woodward Polska.

Akceleracyjna maszyna dla Przemysłu 4.0

Przygotowany przez KPT ScaleUP program wsparcia składa się z dwóch części. Pierwszy etap akceleracji to trzymiesięczny soft landing. Jego celem jest rozpoczęcie przez startup współpracy z odbiorcą technologii, a także zaplanowanie walidacji. Następnie rozpoczyna się właściwa, półroczna akceleracja, podczas której planuje się realizację pilotaży oraz weryfikuje się biznesowe założenia przyjęte przez młodą spółkę.

Zespół KPT ScaleUP zapewnia swoje eksperckie wsparcie przez całe dziewięć miesięcy. – Oprócz naszego zaangażowania i dostępności, gwarantujemy również networking z polskimi founderami, a także mentoring i konsulting prowadzony przez specjalistów z prawa, finansów, marketingu, sprzedaży i zarządzania. Zapewniamy też dostęp do grona ekspertów branżowych – wylicza Rafał Oświęcimka, specjalista ds. akceleracji KPT ScaleUP.

Informacja o rekrutacji może wydać się szczególnie atrakcyjna dla technologicznych spółek z Ukrainy. Możliwość otrzymania bezzwrotnego dofinansowania na rozpoczęcie działalności w Polsce oraz gwarancja współpracy z konkretną przemysłową firmą jest konkretna korzyścią.

Warto być #BLIŻEJ polskiego Przemysłu 4.0

Bartosz Józefowski, wicedyrektor działu parku technologicznego w Krakowskim Parku Technologicznym, zwraca uwagę na jeszcze inne pozytywne aspekty akceleracji z KPT ScaleUP.

– Rynek przemysłu w Polsce należy do jednego z najszybciej rozwijających się w całej Europie, a polska gospodarka jest piąta w całej Unii Europejskiej pod względem wielkości. Działające u nas firmy mają dostęp do europejskich funduszy, dzięki którym finansują swój rozwój oraz innowacje. Polska to także dynamicznie rosnący ekosystem kreatywnych startupów, wspierany przez liczne akceleratory, inkubatory czy fundusze zalążkowe – opisuje Bartosz Józefowski. – Liczę, że dzięki naszemu programowi do Polski zawitają wartościowe startupy, które będą potrafiły wykorzystać sprzyjające im warunki – dodaje.

Nabór do akceleratora trwa do 15 kwietnia. Wszystkie szczegóły oraz formularz aplikacyjny znajdują się na tej stronie.

KPT Poland Prize to projekt realizowany w ramach działania 2.5 Programy akceleracyjne – Poland Prize Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Projekt jest realizowany przez Krakowski Park Technologiczny. Obecnie w ramach KPT Poland Prize trwa pierwszy etap projektu – skierowany do branży gier.