„Szkoda byłoby, żeby taki kryzys się zmarnował” – miał powiedzieć premier brytyjskiego rządu Winston Churchill. Ten historyczny cytat może posłużyć za inspirację do nowego projektu KPT ScaleUP „Industrialna Akademia dla Startupów”. U podstaw przedsięwzięcia leży bowiem chęć wsparcia startupów, zwłaszcza tych z obszaru Przemysł 4.0, w uodpornieniu się na kryzys. Kryzys wywołany przez koronawirusa, przez załamanie się rynku, przez kłopoty wewnątrzfirmowe. Aby „Akademia” stanowiła rzeczywistą wartość dla polskiej sceny startupowej, zespół KPT ScaleUP, będący częścią Krakowskiego Parku Technologicznego, zaplanował szereg działań, które odbędą się w okresie od maja do października. Wszyscy zainteresowani będą mogli skorzystać z eksperckich webinariów, indywidualnych konsultacji, warsztatów pitchowania oraz pobrać e-booka.
Webinaria: 100% czystej wiedzy
Podstawą „Akademii” jest cykl trzech eksperckich webinariów. Każdy z nich poświęcony będzie odrębnemu zagadnieniu, nierozerwalnie związanemu z kryzysem. Ze wsparcia akceleratora KPT ScaleUP bezpośrednio skorzystały do tej pory 64 startupy. Przeanalizowaliśmy również ponad 800 zgłoszeń od młodych spółek. Mamy więc wiarygodne, pogłębione rozeznanie ich potrzeb. Widzimy też, w których obszarach firmy te radzą sobie lepiej, a w których gorzej. Na podstawie naszego doświadczenia wybraliśmy więc trzy obszary, które chcemy podczas webinariów przybliżyć startupom – zapowiada Rafał Oświęcimka, koordynator „Akademii”. „W każdym webinarium weźmie udział przedstawiciel KPT ScaleUP, a także ekspert zewnętrzny. Prezentowane przez nich treści będą się nawzajem uzupełniać i zagwarantują pogłębione przedstawienie tematu” – dodaje Rafał Oświęcimka. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzielą się m.in. Agata Wierzbicka (reprezentująca startup intoDNA, a wcześniej założycielka globalnej firmy informatycznej Base CRM), Jacek Szlak (założyciel i redaktor naczelny popularnego serwisu Marketing przy Kawie) czy Bartosz Józefowski wicedyrektor działu parku w Krakowskim Parku Technologicznym.
„Akademię” otworzy webinarium dotyczące stricte zarządzania kryzysowego. Omówiony zostanie wpływ kryzysów na bieżącą działalność startupów, analizie poddane zostaną prawdopodobne konsekwencje oraz skuteczne sposoby niwelowania ryzyka, a nawet wykorzystywania trudnej sytuacji jako potencjalnej szansy. Kolejna odsłona „Akademii” będzie poświęcona marketingowi, kreowaniu wizerunku oraz działaniom promocyjnym. Uczestnicy webinarium dowiedzą się, jak nie wywoływać kryzysów swoimi marketingowymi staraniami. Ostatnie, zaplanowane na wrzesień webinarium przybliży tematykę sprzedaży, także w czasach mało sprzyjającej koniunktury.
Wszystkie webinaria odbędą się na fan page’u KPT ScaleUP, a następnie publikowane będą na kanale YouTube Krakowskiego Parku Technologicznego.
Konsultacje i warsztaty: praktycznie i na temat
Po każdym webinarium będzie można porozmawiać z ekspertami KPT ScaleUP i skonsultować swoje wątpliwości lub dodatkowo poszerzyć wiedzę. Kolejną sposobnością na wzmocnienie rynkowej pozycji swojego startupu będą warsztaty dotyczące przygotowywania wideo pitchy, czyli filmów z ofertą startupu, mających przekonać inwestorów do współpracy.
– Zapraszamy do zgłaszania się zwłaszcza młode, mniej doświadczone startupy, które szykują się do poważnych biznesowych rozmów. Przygotowaliśmy warsztat oraz zajęcia praktyczne, które zrealizujemy w Krakowskim Parku Technologicznym. Planujemy przeszkolić sześć małopolskich startupów i w ten sposób ułatwić im kontakty z inwestorami – opowiada Angelika Popławska, kierowniczka projektu KPT ScaleUP.
Tak jak wszystkie elementy „Industrialnej Akademii Startupów”, tak i te moduły będą bezpłatne. By skorzystać z warsztatów pitchingu, trzeba będzie wysłać swoje zgłoszenie i poczekać na zaproszenie od zespołu akceleratora Krakowskiego Parku Technologicznego.
E-book: podręczne kompendium treści
Zwieńczeniem „Akademii” będzie publikacja e-booka. Zespół KPT ScaleUP zamieści w nim pogłębione treści prezentowane we wszystkich trzech webinariach. E-book będzie można pobrać za darmo ze strony KPT ScaleUP oraz Krakowskiego Parku Technologicznego. Właściciele czy pracownicy startupów zyskają możliwość wyboru najwygodniejszego sposobu zapoznania się z eksperckimi wykładami. Sama publikacja zwiększy również zasięg oraz trwałość „Akademii”. E-book, którego premiera planowana jest na przełom września i października, to dobry przykład kompleksowego podejścia KPT ScaleUP do potrzeb startupów. Jest to kolejna praktyczna forma wsparcia młodych spółek, oferowana w ramach „Akademii”.
– Chcemy być blisko startupów, bo tylko w ten sposób można realnie i z pożytkiem dla nich je wspierać” – zaznacza Angelika Popławska. „Najlepiej przekonać się o tym osobiście, a najbliższa szansa na skorzystanie z akceleracyjnego programu nadarzy się już na przełomie lata i jesieni, gdy rozpoczniemy nabór do kolejnej, siódmej edycji KPT ScaleUP. Już teraz zachęcam startupy do udziału w rekrutacji – dodaje Angelika Popławska.
„Industrialna Akademia dla Startupów” ma pomóc startupom w radzeniu sobie z kryzysowymi sytuacjami. Spoglądając na to, jak dobrze radzą sobie absolwenci akceleratora KPT ScaleUP – by wymienić choćby Airly, Seedia, Sense Monitoring, 1000 realities, ICsec czy Epic VR – można być spokojnym co do wiarygodności treści przekazywanych podczas webinariów, warsztatów czy w e-booku.
Wszystkie informacje na temat działań podejmowanych w ramach Akademii można znaleźć na fanpage’u KPT ScaleUP. Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Artykuł powstał we współpracy z KPT ScaleUP