Krakowski Park Technologiczny podsumowuje startupowe działania w 2019 roku

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Krakowski Park Technologiczny podsumowuje startupowe działania w 2019 roku

Udostępnij:

Krakowski Park Technologiczny wspiera startupy od wielu lat, co jakiś czas dokładając do portfolio usług nowe możliwości rozwoju. Od ponad 10 lat prowadzi Inkubator Technologiczny, od trzech lat prowadzi również program akceleracyjny, a tym roku doszła współpraca z EIT Digital, wiodącą europejską organizacją zajmującą się innowacjami cyfrowymi i edukacją w zakresie przedsiębiorczości. Teraz KPT podsumowuje swoją tegoroczną ofertę dla startupów.

Czytasz właśnie cykl artykułów pt. „Podsumowania roku”, w którym polskie akceleratory oraz fundusze opowiadają, jak minął im 2019 rok. Jeśli chcesz przeczytać inne teksty z serii, zajrzyj tutaj.

Inkubator Technologiczny KPT jest nastawiony na wspieranie startupów z branży ICT, ale stara się także wspierać branże specjalistyczne, takie jak branża gier, technologie kosmiczne w obszarze wykorzystania danych satelitarnych, przemysł 4.0, smart city, deep tech. Wspiera startupy na wielu polach od wsparcia edukacyjnego, przez pomoc z walidacją business modelu, czy product market fit po wsparcie networkingowe i matchmaking z innymi firmami.

Akcelerator KPT ScaleUP jest ukierunkowany na młode technologiczne spółki, które swoje innowacyjne rozwiązania oferują dla szeroko rozumianego Przemysłu 4.0. Zainteresowany jest firmami działającymi w obszarze automatyzacji, robotyzacji, produkcji, druku 3D, magazynowaniu i logistyce, BHP i ochrony mienia, procesach biznesowych oraz kontaktach z klientem. Przy wyborze spółek akcelerator kieruje się również potrzebami i wyzwaniami technologicznymi swoich przemysłowych partnerów.

Wsparcie oferowane w ramach programu akceleracyjnego KPT ScaleUP to przede wszystkim możliwość przetestowania oraz wdrożenia przez startupy swojego rozwiązania w rzeczywistych, rynkowych warunkach u partnerów akceleratora. Akcelerowane startupy otrzymują również do 200 tys. złotych bezpośredniej dotacji oraz program szkoleń i warsztatów wart 50 tys. złotych. W ramach KPT ScaleUP organizowane są także mentoringi, wyjazdy studyjne oraz biznesowy networking. Przedstawiciele spółek w trakcie akceleracji poznają średnio ok. 100 prezesów.

Startupy na wyższym etapie rozwoju, tzw. scaleupy działające w obszarach Digital Industry, Digital Cities, Digital Wellbeing, Digital Tech i Digital Finance, które chcą się rozwijać na europejskich rynkach wspierane są w ramach akceleratora EIT Digital. Akcelerator pozwala na zdobycie międzynarodowych klientów spośród partnerów organizacji, uzyskanie finansowania w wysokości do 15 mln euro, specjalistyczne szkolenia z zakresu międzynarodowej ekspansji i pozyskiwania inwestycji oraz networking.

Startupy, które w 2019 roku otrzymały wsparcie KPT

Startupów, które były podopiecznymi KPT w minionym roku było bardzo wiele, nie sposób opowiedzieć w tym miejscu o wszystkich. Jednak warto wspomnieć o niektórych z nich. Ciekawym przypadkiem partnerstwa na pewno może być Talent Alpha, startup, który zebrał największą rundę seed’ową w Polsce i właśnie w KPT zaczynał swoje działania. W Inkubatorze otrzymał miejsce na pierwsze miesiące pracy i spokojne zbieranie rundy oraz rozwijanie produktu.

– W trakcie tegorocznej akceleracji jednym ze wspieranych startupów była spółka ICsec. Zasługuje ona na uwagę ze względu na swój obszar działalności, czyli przemysłowe cyberbezpieczeństwo. Startup prowadzą doświadczeni ludzie, mają w ofercie ciekawy produkt – a my pomogliśmy im zbadać nowy rynek i podsunęliśmy im zastosowanie dla ich technologii – komentuje Bartosz Józefowski, szef KPT ScaleUp.

Ciekawym aspektem współpracy KPT ze środowiskiem startupów jest… negatywna walidacja. –Podczas naboru do programu akceleracyjnego w 2019 roku przeprowadziliśmy wraz z naszymi ekspertami oraz przemysłowymi partnerami rozmowy z blisko setką młodych firm. W trakcie takich spotkań wiele firm dowiedziało się, że oferowane przez nie rozwiązania czy technologie nie nadają się do danego segmentu. Największą wartością w tym wypadku jest więc rzeczowa i konkretna, choć na pierwszy rzut oka przygnębiająca informacja o odrzuceniu z procesu rekrutacji – tłumaczy Bartosz Józefowski z KPT.

Sukcesy

Jak podkreślają przedstawiciele KPT ich największym sukcesem są sukcesy ich firm, które pozyskały pierwszych klientów, finansowanie od inwestorów zagranicznych, czy wygrały prestiżowe konkursy. – Tak jak i fundusze inwestycyjne, tak i nasz akcelerator KPT ScaleUP nie chce wyróżniać żadnego ze wspieranych startupów. Z punktu widzenia akceleracyjnego zespołu, największym sukcesem jest dalsza ekspansja działalności, rozszerzenie zasięgu, dotarcie do nowych startupów, pozyskanie nowych partnerów przemysłowych, a także wejście na międzynarodowe rynki – dodaje Bartosz Józefowski z KPT.

Natomiast kiedy pytam o to, co KPT się nie udało w 2019 roku otrzymuję przewrotną odpowiedź: – W mijającym roku zespół akceleratora KPT ScaleUP nie osiągnął jednego, bardzo ważnego celu. Nie udało się utrzymać międzysezonowej przerwy, oddzielającej poszczególne tury akceleracji. Akcelerator KPT ScaleUP działał przez cały rok.

– Inkubator Krakowskiego Parku Technologicznego planuje pomóc kilkunastu przedsiębiorcom w ramach prowadzonych przez siebie inicjatyw. Akceleratory ukierunkowane na startupy z branży kosmicznej oraz growej chcą wypuścić rundę swoich absolwentów. KPT ScaleUP stawia sobie za cel wsparcie minimum 15 startupów, przy jednoczesnym dotarciu do kilkudziesięciu firm przemysłowych, szukających innowacji i gotowych do nawiązania współpracy z innowatorami. Ponadto planowane jest rozszerzenie działalności w ramach EIT Digital, a także realizacja nowych wyzwań w ramach Hubu Innowacji Cyfrowej (Digital Innovation HUB). W ramach projektu będziemy wspierać przedsiębiorców, którzy chcą wprowadzić do swoich firm innowacyjne technologicznie rozwiązania, a nie wiedzą, jak mają to zrobić. To na pewno będzie bardzo pracowity rok! – dodają na koniec przedstawiciele KPT.