Krakowski startup Efento weźmie udział w niemieckim akceleratorze hub:raum. Ma szansę na globalne wdrożenie

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Krakowski startup Efento znalazł się wśród dziewięciu finalistów programu WARP NB-IoT, organizowanego przez hub:raum. Przez najbliższych kilka tygodni będzie się rozwijać pod okiem mentorów z Deutsche Telekom i zyska szansę na wdrożenie swojego rozwiązania na globalnych rynkach.

fot. materiały prasowe

Wybrane projekty

– W tym roku zdecydowaliśmy się na wsparcie aż 9 obiecujących projektów – powiedział szef hub:raum Jakub Probola. Wyjaśnił, że wybrane startupy otrzymają między innymi dostęp do sieci Deutsche Telekom i pomoc w przygotowaniu pilotażowego wdrożenia. Efektem tego ma być zaimplementowanie rozwiązań u klientów i partnerów niemieckiego przedsiębiorstwa w wybranych krajach.

Wspomina o ośmiu rynkach: Polsce, Niemczech, Holandii, Grecji, Austrii, Słowacji, Chorwacji i Węgrzech. Organizatorzy akceleratora dodają, że spośród zgłoszeń do programu hub:raum wybrano 12 interesujących projektów. Ich przedstawiciele spotkali się podczas trzydniowych warsztatów i zaprezentowali się przed komisją konkursową, która wytypowała 9 startupów. Wśród nich znalazł się jeden z Polski.

Uczestnicy programu:

1. Efento z Polski –  koncentruje się na rozwiązaniach w dziedzinie IoT i komunikacji M2M w branży spożywczej, medycynie i farmacji. Oferuje zintegrowane rozwiązanie do monitorowania i analizy danych na podstawie różnych parametrów fizycznych.

2. BS2 Sicherheitssysteme z Niemiec – firma zajmująca się monitorowaniem korozji w obszarze infrastruktury i budownictwa.

3. Digitanimal z Hiszpanii – zintegrowana platforma usług, składająca się z urządzeń IoT i algorytmów, która wspiera rolników w zwiększeniu ich rentowności i poprawy dobrostanu zwierząt. 

4. IoT.water z Czech – system umożliwiający zdalne odczyty liczników wody. Dane mogą być przesyłane za pośrednictwem sieci NB-IoT. 

5. Istmos z Grecji – rozwiązanie umożliwia śledzenie szczegółów dotyczących warunków transportu i magazynowania poszczególnych butelek wina.

6. Meazon z Grecji – oferuje ekonomiczny sposób pozyskiwania danych z czujników energii oraz łączenia ich z analizą Big Data, interfejsami API i usługami online dla rynku energetycznego.

7. Sensolus z Belgii – łączy nieenergetyczne zasoby bezpośrednio z chmurą, odblokowując w ten sposób nadwyżkę pojemności zasobów fizycznych i umożliwiając natychmiastowe wyszukiwanie, utrzymanie i płacenie za każde użycie. 

8. Smart Sense z Chorwacji – opracowuje elastyczną, modułową i łatwą do wdrożenia stację monitorowania jakości powietrza, a także platformę IOT i aplikację internetową, służącą do wizualizacji i prezentacji zebranych danych.

9. ToolSense z Austrii – oferuje łączność i analizę danych czujników dla mobilnych narzędzi elektrycznych.

Rozwiązania oparte o NB-IoT

Przedstawiciele akceleratora tłumaczą, że program WARP NB-IoT skierowany jest do startupów, które rozwijają produkty i usługi oparte o technologię radiową NB-IoT. Dodają, że ten nowy standard pozwala na przesyłanie małych pakietów danych przez wiele urządzeń znajdujących się w trudno dostępnych miejscach. Technologię można zastosować między innymi w procesie zarządzania lampami ulicznymi, pomiarami, śledzenia towarów i cennych przedmiotów.