Krawat nie pomoże, jeśli podczas rekrutacji będziesz zbyt pewny siebie i nieprzygotowany

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Krawat nie pomoże, jeśli podczas rekrutacji będziesz zbyt pewny siebie i nieprzygotowany

Udostępnij:

Tylko około 6% rekruterów zwraca uwagę na to, jak kandydat jest ubrany w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Dla 34% rekruterów nieformalny strój kandydata nie ma żadnego znaczenia. Za to aż 45% rekruterów zniechęca zbyt duża pewność siebie osoby starającej się o pracę oraz CV niedopasowane do oferty (deklaruje to 67% badanych). Jak wyglądają procesy rekrutacyjne w Polsce oczami zatrudniających?

Serwis kariery InterviewMe przeprowadził „Badanie pracodawców 2019”, w którym zapytano 344 firmy z całej Polski o przebieg prowadzonych przez nich procesów rekrutacyjnych. Wśród badanych byli pracodawcy i rekruterzy reprezentujący zarówno duże, średnie, jak i małe przedsiębiorstwa.

– Stworzona w tym celu ankieta zawierała 35 pytań dotyczących codziennej pracy związanej z pozyskiwaniem i rekrutowaniem nowych pracowników. Zapytaliśmy również o przyszłość rekrutacji i powody decydujące o tym, że pracodawca lub rekruter odrzuca danego kandydata, lub oferuje mu pracę – mówi Marta Rojewska, ekspert kariery w InterviewMe i autorka badania.

Wyniki „Badania pracodawców 2019” wykazały, że:

  • aż 64% badanych pracodawców i rekruterów twierdzi, że ciężko im dzisiaj sprostać oczekiwaniom osób aplikujących na ofertę pracy
  • 55% badanych skłonna jest przymknąć oko na takie niedociągnięcia w CV jak literówki i błędy ortograficzne
  • 44% akceptuje nawet nieprofesjonalne zdjęcie w CV
  • 62% badanych używa systemów ATS do weryfikacji CV, ufając, że w przyszłości automatyzacja procesów HR ułatwi im pracę.

Poza tym badani pracodawcy i rekruterzy podzielili się doświadczeniami, które najbardziej zapadły im w pamięć – jedną z historii prawdziwych jest kandydat, który wbiegł na rozmowę kwalifikacyjną, krzycząc: „Tylko szybko, bo źle zaparkowałem!”.

– Raport z „Badania pracodawców 2019” to również gotowa instrukcja dla kandydatów na temat tego, co robić – a czego nie – szukając pracy, pisząc CV i przychodząc na rozmowy kwalifikacyjne. Nie chodzi tylko o jaskrawe zachowania. Kandydaci powinni zadbać też o swój wizerunek w Internecie, bo okazuje się, że rekruterzy coraz częściej sprawdzają ich online jeszcze przed zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną – dodaje Piotr Sosnowski, VP People w InterviewMe.

Szczegółowe wyniki „Badanie pracodawców 2019” oraz komentarze ekspertów ds. HR można znaleźć w bezpłatnym raporcie dostępnym tutaj.