Hackathon, czyli rodzaj maratonu dla kreatywnych, to wydarzenie, które pozwala wykorzystać swoją wiedzę w praktyce. Podczas jego trwania, w odpowiedzi na postawione zadanie konkursowe, powstają prototypowe rozwiązania łączące wiedzę z zakresu techniki i designu. Uczestnicy tworzą multidyscyplinarne drużyny, które pracują nad ich rozwojem. Istotną częścią zmagań jest praca zespołowa. Dzięki temu można nie tylko zaprezentować swoje twarde, ale też miękkie kompetencje. To także możliwość poznania interesujących ludzi, szansa na wygranie nagród oraz doskonała zabawa. Organizatorzy zapewniają też dostęp do interesujących prelekcji ekspertów w danej dziedzinie.
Takie coś, co nie istnieje…
Wydarzenia tego typu wyróżnia to, że nigdy nie toczą się tak samo, bo nie ma czegoś takiego jak standardowy hackathon. Każda impreza ma swoją specyfikę oraz charakter. Na pewno cechą wspólną wszystkich tego rodzaju maratonów jest to, że uczestnicy mają przede wszystkim wyzwolić swoją kreatywność oraz pokazać te możliwości, które na co dzień, w pracy, niekoniecznie są eksponowane. Na hackathonach spotykają się bardzo różne grupy zawodowe. Uczestniczą w nich nie tylko osoby dysponujące zapleczem technicznym, ale też kreatywnym – graficy, designerzy czy wynalazcy.
Jakie zachowania i cechy są szczególnie pożądane wśród uczestników tego typu zmagań? Mile widziani są ekstrawertycy, liderzy, ale także wszystkie osoby, które chcą po prostu sprawdzić swoją wiedzę w praktyce. Jest to także gratka dla osób lubiących rywalizację czy poznawanie nowych ludzi. Dla wielu uczestników bardzo ważne są też: nawiązywanie relacji z potencjalnymi partnerami biznesowymi bądź inwestorami oraz chęć rozwoju.
Pomysł na wagę złota
Hackathon zazwyczaj ma swoje hasło przewodnie. Definiuje ono, jakich aplikacji czy też typów rozwiązań oczekuje organizator. Aby jednak nie ograniczać pomysłowości użytkowników coraz częściej pojawiają się imprezy, takie jak Art of Code Hackathon, które mają bardzo szeroki temat, pozwalający na dużą dozę kreatywności. W znalezieniu sposobu rozwiązania problemu mogą pomóc także zaproszeni eksperci i mentorzy. Doradzają oni oraz podpowiadają rozwiązania, a na koniec – doceniają najlepsze pomysły i drużyny.
Zgłoszenie udziału jest zazwyczaj banalnie proste, wystarczy wypełnić formularz rejestracyjny na stronie i oczywiście, pojawić się w dniu wydarzenia. Jedynym i właściwie najważniejszym formalnym wymogiem wzięcia udziału w tego rodzaju zmaganiach jest zademonstrowanie działającego prototypu aplikacji w czasie finałowego pokazu. Dla wygranej kluczowy jest pomysł oraz dobranie odpowiedniego zespołu. Na wydarzenie przychodzą specjaliści z różnych dziedzin chętnie dołączający do drużyn, których pomysły wydadzą się im atrakcyjne. Ważnym elementem składowym wygranej jest też umiejętne zaplanowanie pracy oraz określenie celu, który może być osiągnięty w wyznaczonym czasie. Warto słuchać też mentorów oraz jurorów, a czasem pomocne może się okazać… porzucenie pierwotnego projektu i spontaniczna improwizacja.
Hackathony cieszą się coraz większą popularnością i przyciągają uczestników także spoza programistycznego świata. Daje to szansę nawiązania cennych znajomości nie tylko w obrębie swojej grupy zawodowej. To również doskonała okazja do wspólnej rywalizacji o nagrody. Jednak to nie one są najważniejszą częścią tego typu wydarzeń. Jest nią przede wszystkim doskonała zabawa, możliwość potwierdzenia dotychczasowych umiejętności oraz pracy nad autentycznym problemem.
Wydarzenia, takie jak hackathon to doskonała okazja by cieszyć się unikalną atmosferą, realizować i testować swoje pomysły czy zdobywać nowe umiejętności. Ich weryfikacja to, obok nowych kontaktów biznesowych, podstawowa korzyść z udziału w tego typu zmaganiach. Dlatego warto już dziś zarejestrować się na stronie: www.artofcode.it.
Michał Czerwiński
CTO w SMT Software Services
Wcześniej LSDE w Microsoft Bing i główny architekt systemu TETA Constellation. Specjalizuje się w systemach rozproszonych klasy ERP i procesach wytwarzania oprogramowania w oparciu o metodyki Agile. Posiada tytuły Microsoft Certified Professional, Microsoft Certified Technology Specialist i Microsoft Certified Profesional Developer. W branży IT od 16 lat, ukończył Wydział Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej.