Redakcyjne podsumowanie 2024 roku
Nim jednak przejdziemy do rzeczy najważniejszej – czyli ogłoszenia zwycięstwa – poświęćmy chwilę na zapoznanie się z tym, o czym serwis AIN pisał przez cały ubiegły rok. Taka analiza pozwoli nam rozeznać się w startupowych trendach dotyczących regionu Europy Centralno-Wschodniej.
W 2024 r. redakcja w swoich cotygodniowych przeglądach wydarzeń opisała łącznie 32 firmy z 10 sektorów technologicznych. Lista obejmowała startupy z branży edtech, technologii obronnych, lotnictwa, fintech, technologii HR, elektromobilności i lotnictwa, marketingu, analityki, a także czystych technologii i technologii medycznych. Niektóre rozwiązania oferowane przez ww. spółki dotyczyły nierzadko nisz – jak chociażby usługa subskrypcji zabawek lub aplikacja dla matek. Redakcja AIN dostrzega w takich rozwiązaniach „ducha przedsiębiorczości i charakterystycznego sposób myślenia founderów z Europy Środkowo-Wschodniej.”
O startupach z CEE słów kilka
Większość opisywanych przez AIN startupów znajduje się na wczesnym etapie rozwoju: 12 startupów było na etapie pre-seed, a 23 na etapie seed. RedTrack i Koite Health są jedynymi startupami w fazie Serii A (lub wyższej).
Najwięcej uwagi poświęcono sektorowi marketingu – to 6 startupów opracowujących rozwiązania w tej branży. Startupy z branży cleantech trafiały na łamy AIN czterokrotnie, edtech i branża transportowa – po 3 wyróżnione startupy, następnie fintech, healthtech, cyberbezpieczeństwo i technologie obronne z 2 reprezentantami.
Startupy wyróżnione publikacjami w AIN w 2024 roku wpisywały się swoją działalnością w europejski – a jednocześnie globalny – trend integracji sztucznej inteligencji. Jak podaje redakcja, prawie 30% firm wykorzystuje już AI do ulepszania swoich rozwiązań. To m.in. Perciv AI, holenderski startup z założycielami z Węgier i Indii, który dostarcza oparte na sztucznej inteligencji rozwiązania programowe w celu odblokowania ukrytych możliwości radarów nawet w trudnych warunkach pogodowych. Czeski Lakmoos wykorzystuje z kolei AI do tworzenia modeli danych, które symulują sposób podejmowania decyzji przez grupy docelowe.
Zebrane dane podkreślają również kluczowe klastry w sektorze czystych technologii, z firmami wykazującymi duże zainteresowanie zieloną energią i neutralnością węglową. Na liście znalazły się takie startupy jak:
- Gin – ukraiński startup rewolucjonizujący transport miejski swoimi rozwiązaniami w zakresie współdzielenia e-rowerów;
- Delta green – czeska firma zajmująca się technologiami energetycznymi, opracowująca najnowocześniejsze technologie w celu wykorzystania odnawialnych źródeł energii;
- Redigo carbon – polski startup dostarczający opartą na chmurze platformę zrównoważonego rozwoju, która umożliwia firmom skuteczny pomiar, zarządzanie i redukcję śladu węglowego,
- Esgrid – estoński dostawca rozwiązań do zarządzania zrównoważonym łańcuchem wartości.
Większości z prezentowanych startupów udało się w tym roku pozyskać udane rundy finansowania. Wśród nich łotewska firma Origin Robotics pozyskała największą kwotę – 8,5 miliona euro w formie dotacji i kapitału wysokiego ryzyka, a następnie fiński Koite Health z 4 milionami euro, Evrotrust z 3,3 miliona euro, polski SP Tech Solutions z 3 milionami euro i RedTrack z 2,9 miliona euro.
Przegląd geograficzny
W cotygodniowejj kolumnie Startup Dnia znalazły się w sumie startupy reprezentujące 9 krajów. Najwięcej startupów reprezentowało Litwę i Ukrainę (7 startupów), następna w kolejce była Polska (5 startupów), następnie Czechy (4), Estonia (3), Finlandia (2), a na końcu znalazły się takie kraje jak Bułgaria, Łotwa i Węgry po jednej spółce.
Litewskie startupy były jednymi z najczęściej prezentowanych w kolumnie, z 7 poświęconymi im artykułami. Wśród tych firm znalazły się:
- Redtrack – oparta na sztucznej inteligencji platforma automatyzacji i analityki dla nabywców mediów e-commerce;
- Joiner app – litewska aplikacja do wyszukiwania, dołączania i organizowania wydarzeń online i offline;
- Liledu – usługa subskrypcji zabawek oferująca spersonalizowane zestawy zabawek, które ewoluują wraz z dzieckiem;
- Whitebridge – platforma cyfrowa specjalizująca się w dogłębnej analizie danych osobowych w celu wspierania strategii sprzedaży;
- Broswarm – startup z branży technologii obronnych specjalizujący się w zaawansowanych technologiach wykrywania min;
- Axiology – tokenizowana platforma papierów wartościowych, która ułatwia handel akcjami lub obligacjami przy użyciu technologii rozproszonego rejestru (DLT);
- Leya AI – platforma, która rewolucjonizuje metody nauki języków obcych, zapewniając niedrogiego, mówiącego w czasie rzeczywistym osobistego nauczyciela AI.
Także ukraińskim startupom poświęcono wiele uwagi na łamach AIN:
- MathMaster – usługa matematyczna, która pomaga rozwiązywać problemy matematyczne poprzez algorytm automatycznego wykrywania i porady w czasie rzeczywistym;
- Gin – startup produkujący hybrydowe rowery elektryczne o zasięgu ponad 150 km;
- Fintellect – narzędzie finansowe dla studiów internetowych, firm IT, agencji cyfrowych i innych rodzajów firm kreatywnych i technologicznych.
- JobCannon, startup HRtech, który upraszcza proces rekrutacji;
- Dataisland – wirtualny asystent AI, który integruje się z systemami CRM i bazami danych firm, umożliwiając użytkownikom analizowanie danych i generowanie raportów dla pracowników;
- Byne – startup, który pomaga firmom tworzyć aplikacje LLM klasy korporacyjnej, zapewniając łatwą walidację danych wyjściowych i lokalne wdrażanie sztucznej inteligencji;
- Talsec – startup B2B, który dostarcza komponenty dla twórców aplikacji (SDK), które działają jako agenci bezpieczeństwa w aplikacjach mobilnych.
Trzecie miejsce w tym swoistym rankingu popularności zajęły polskie spółki:
- 1.security – produkt SaaS, który odpowiada na wyzwania związane z zarządzaniem autoryzacją;
- eGabinet – startup dostarczający kompleksowe rozwiązania do zarządzania placówkami medycznymi i dokumentacją pacjentów, znacząco ułatwiające pracę lekarzy i personelu medycznego;
- SP Tech Solutions – system IT dla firm kolejowych, który poprawia wydajność operacyjną poprzez optymalizację planowania transportu, redukcję kosztów i automatyzację procesów;
- Redigo Carbon – oparta na chmurze platforma zrównoważonego rozwoju, która zapewnia kompleksowy zestaw narzędzi do skutecznej oceny emisji dwutlenku węgla i planowania na przyszłość;
- Multilango – platforma umożliwiająca pracodawcom oferowanie nauki języków obcych jako korzyści dla pracowników.
Inne kraje i ich startupy na liście to Czechy (Meiro, Mamio, Lakmoos, Delta Green, Behavio), Estonia (Salesforge, SKYCORP, Esgrid), Finlandia (Koite Health, Maire), Łotwa (Origin), Bułgaria (Evrotrust) i Węgry-Holandia (Perciv AI).
A nagroda „Startup roku 2024” wędruje do…
Redakcja AIN ogłosiła, że wybór tegorocznego zwycięzcy nastąpił dzięki „wykorzystaniu wiedzy i zrozumieniu trendów w ekosystemie Europy Środkowo-Wschodniej”. Po przeprowadzeniu wewnątrzredakcyjnej ankiety, wyłoniono zwycięzcę – to ukraiński startup Byne.
Założony w 2022 roku jako inicjatywa wolontariacka wspierająca ukraiński sektor obronny, Byne (znany również jako Bynesoft) wyłonił się z krytycznego zapotrzebowania na bezpieczne rozwiązania do wdrażania LLM. Kierując się wspólnym zaangażowaniem w bezpieczeństwo narodowe, Borys Nadykto, Andrii Yakovyna i Denys Budnyk założyli Byne, aby wyposażyć ukraińskie siły w najnowocześniejsze możliwości AI, zapewniając prostą weryfikację danych wyjściowych i lokalne wdrażanie AI.
Startup jest oficjalnie zarejestrowany w Wielkiej Brytanii i działa na rynku amerykańskim. Większość zespołu firmy znajduje się jednak w Ukrainie. W kwietniu 2024 r. Byne zebrał 325 000 USD w swojej pierwszej rundzie finansowania prowadzonej przez jeden ze znanych brytyjskich funduszy venture.
Czytaj także:
- Kluczowym słowem na 2025 jest „dywersyfikacja” – Wojciech Majewski (Simpact)
- Trudny rok dla startupów, nowe rozwiązania i perspektywy na 2025 – Konrad Ozdowy (PKO Bank Polski)