Kvarko inwestuje w inteligentną platformę medyczną Medtransfer

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Kvarko inwestuje w inteligentną platformę medyczną Medtransfer

Udostępnij:

Wrocławski fundusz Kvarko, inwestujący w projekty związane z naukami ścisłymi, m.in. z zakresu medycyny i biotechnologii, wesprze rozwój internetowej platformy Medtransfer, usprawniającej komunikację między pacjentem a lekarzem i wspomagającej diagnostykę dzięki innowacyjnym metodom przetwarzania obrazów.

Medtransfer jest przełomową odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku obrazowania medycznego. Projekt jest umiejscowiony w obszarze telemedycyny i inteligentnych rozwiązań diagnostyki obrazowej. Według danych WHO na świecie wykonywanych jest rocznie ponad 3,5 mld badań obrazowych rocznie. Jak podaje OECD, w Europie wykonuje się ich co roku blisko 300 mln, z czego na Polskę przypada ok. 25 mln badań.

– Tradycyjnie wyniki badań obrazowych – takie jak zdjęcia RTG, USG, wyniki rezonansu magnetycznego czy tomografii komputerowej – wymagają zapisu na nośnikach fizycznych lub wydruku. Nierzadko pozyskanie kopii badania wiąże się z koniecznością osobistej wizyty pacjenta w placówce. Jest to uciążliwe, czasochłonne, generuje koszty i obciąża środowisko. W przypadku długofalowego procesu leczenia wymaga od pacjenta wielokrotnego przedkładania obszernej dokumentacji, a od lekarza jej każdorazowej analizy. Nawet posiadanie wyników badań obrazowych w formie elektronicznej nie załatwia sprawy; pozostaje problem przesyłania wielkich plików, kompatybilności oprogramowania do ich odczytu oraz przechowywania wrażliwych danych pacjenta – wyjaśnia Innocenta Dźwierzyńska, pomysłodawczyni Medtransfer oraz twórczyni Mednavi, platformy wspierającej procesy leczenia pacjentów onkologicznych od strony organizacyjnej – Doświadczyłam tego typu utrudnień osobiście. Zdając sobie sprawę, że ich wyeliminowanie zwiększy szanse na szybkie, a więc i skuteczniejsze leczenie, zaprojektowałam narzędzie usprawniające komunikację lekarz-pacjent.

We współpracy z software housem – firmą Codete, Innocenta Dźwierzyńska stworzyła narzędzie służące przesyłaniu i odczytywaniu dużych plików obrazowych bezpośrednio z poziomu przeglądarki. Innowacja rozwiązuje również problem z przechowywaniem danych wrażliwych.

Dofinansowanie kwotą 1 mln zł. pozwoli twórcom platformy rozbudować jej nowe funkcjonalności – Medtransfer zostanie wzbogacony o algorytmy bazujące na metodach deep learning, wykorzystujące głębokie sieci neuronowe.

– Medtransfer to platforma oparta na technologii chmurowej. Dzięki naszemu wsparciu powstanie pierwszy z planowanych modułów automatycznej analizy danych medycznych wspieranych przez sztuczną inteligencję. Zautomatyzowana zostanie jedna z najczęściej wykonywanych, a zarazem wymagających wysokiej precyzji procedur w diagnostyce medycznej – osteotomia – informuje dr Paweł Wielgus, prezes funduszu Kvarko – Pozwoli to rozwiązać szereg problemów, z którymi mierzy się obecnie rynek ochrony zdrowia. Przede wszystkim zoptymalizuje pracę lekarzy, co jest niezwykle cenne wobec niedoborów personelu medycznego, z jakimi borykamy się w kraju. Co więcej, dzięki wykorzystaniu metod data science, zebrane i zanonimizowanie dane medyczne pacjentów posłużą do dalszych badań i rozwoju nauki.

Wdrożenie platformy jest testowane w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

– Rozwiązanie Medtransfer przyniesie wymierne korzyści nie tylko indywidualnym pacjentom i lekarzom, ale całym placówkom medycznym – szpitalom publicznym czy prywatnym ośrodkom zdrowia. Pozwala ono przyspieszyć i usprawnić procesy diagnostyczne, a przy tym ograniczać koszty związane z przechowywaniem danych w archiwach i na serwerach. Rokrocznie wykonujemy w Polsce niezliczoną ilość badań obrazowych. Rezygnacja z fizycznych nośników przekłada się na realną oszczędność dla placówek, z jednoczesną korzyścią dla pacjentów. Wierzymy, że nowoczesne rozwiązania cyfrowe są przyszłością medycyny, dlatego z otwartymi ramionami przyjmujemy tego typu innowacje – komentuje Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Pozytywny pilotaż rozbudowanej platformy MedTransfer stworzy podstawy do rozszerzenia jej zastosowania na potrzeby innych dziedzin medycyny wykorzystujących diagnostykę obrazową, takich jak neurologia, onkologia, leczenie chorób wieńcowych i wielu innych.

Wartość globalnego rynku diagnostyki obrazowej w 2019 roku wyniosła ponad 33,5 mld USD. Do 2027 r. przewiduje się jej wzrost do 43 mld USD. Skumulowany roczny wskaźnik wzrostu w badanym okresie wyniesie 5,1%.

Wartość europejskiego rynku telemedycyny w 2019 roku wyniosła 6 mld USD i będzie wzrastać w tempie 27,5% r/r. Przewiduje się, że w 2030 roku rynek ten osiągnie wartość 32,5 mld USD.

Inwestycja została zrealizowana w ramach działania BRIdge Alfa, współfinansowanego przez NCBR.