Lenovo wiedzie prym w innowacjach w IT – Adam Dyszkiewicz (Lenovo)

Dodane:

Agata Ruszkowska Agata Ruszkowska

Lenovo wiedzie prym w innowacjach w IT – Adam Dyszkiewicz (Lenovo)

Udostępnij:

Jakich technologii w czasach pandemii wymagamy od naszych komputerów służbowych? Jak będzie się rozwijać linia urządzeń biznesowych od Lenovo? O aktualnej i przyszłej ofercie marki rozmawiamy z Adamem Dyszkiewiczem – Business Development Managerem & Solution Evangelist w Lenovo.

Ostatnio w nasze ręce wpadł genialny Lenovo ThinkPad P15s. Sam producent nazywa ten model stacją roboczą, a nie laptopem. Czy taka będzie właśnie rola tych urządzeń – na dobre wyprą zwykłe jednostki?

Adam Dyszkiewicz – Business Development Manager & Solution Evangelist w Lenovo: Użytkownik nie mający na co dzień styczności ze stacjami roboczymi, może nie zwrócić uwagi na różnice pomiędzy klasycznym notebookiem biznesowym (np. takim jak ThinkPad T15) a stacją roboczą ThinkPad P15s. Obydwa te urządzenia charakteryzują się niepowtarzalnym i dobrze rozpoznawalnym designem rodziny ThinkPad. Najważniejsze różnice nie są widoczne na zewnątrz. Stacje robocze są specjalnie zaprojektowane pod kątem rozwiązań wymagających bardzo dużej wydajności takich jak aplikacje graficzne czy projektowe, VR i AR (wirtualna i rozszerzona rzeczywistość – np. Lenovo ThinkReality). Stacje stanowią osobną grupę urządzeń i nie wyprą klasycznych notebooków, mimo że są zewnętrznie podobne, mają rożne grupy docelowe.

Czy pandemia okazała się przełomowym czasem dla Lenovo? W końcu zupełnie zmienił się nasz tryb pracy i uwypuklił potrzeby związane z komfortowym sprzętem do pracy.

Pandemia COVID-19 to bardzo ciężki okres dla nas wszystkich. Zmiana sposobu, w jaki pracujemy przyszła nagle. W tym trudnym czasie bardzo wielu klientów zwracało się i nadal zwraca do Lenovo i do naszych Partnerów z prośbą o wsparcie i dobór optymalnych rozwiązań do ich organizacji. Klienci za główny powód podają potrzebę mobilności, łatwości zmiany miejsca pracy, przede wszystkim przemieszczania się między domem a biurem.

Obecnie dużą rolę odgrywa szerokie portfolio produktów Lenovo, ułatwiających zdalną współpracę czy do telekonferencji, spośród których największym zainteresowaniem cieszą się produkty należące do rodziny ThinkSmart. Ponadto, coraz częściej wracamy z utęsknieniem do biur, również w trybie hybrydowym. Rośnie tym samym potrzeba odpowiedniego wyposażenia sal konferencyjnych w rozwiązania zapewniające efektywność w trakcie spotkań online. Zapotrzebowanie na urządzenia mobilne rzeczywiście jest ogromne i przerasta momentami możliwości fabryk naszych i naszych poddostawców.

 Lenovo ThinkSmart Hub Gen 2 for Microsoft Teams Rooms

ThinkSmart Hub Gen 2 for Microsoft Teams Rooms

 

Jak pandemia wpłynęła na sprzedaż sprzętów Lenovo? Czy możemy tu wskazać modele, które cieszyły się większym powodzeniem?

Tak jak wspomniałem, największym zainteresowaniem cieszą się zdecydowanie urządzenia mobilne. W gamie urządzeń biznesowych użytkownicy docenili nasze topowe rozwiązania jak chociażby ThinkPad X1 Carbon. Ten sprzęt jest rynkowym synonimem zaawansowanego notebooka biznesowego. Posiada bardzo lekką, wytrzymałą konstrukcję, waży około 1 kg i mieści w sobie duży 14-calowy ekran, a uzupełnienie stanowi bateria, umożliwiającą pracę nawet do 19 godzin bez ładowania.

W modelu ThinkPad X1 Carbon 8  bardzo pozytywnie zaskoczył nas te duży wybór portów.

Nowością w urządzeniach Lenovo nowych generacji, pokazanych na początku 2021 roku, jest interfejs Thunderbolt 4. Poprzez niewielkie złącze w standardzie USB możemy podłączyć już dwa wyświetlacze zewnętrzne o rozdzielczości 4K lub jeden 8K – technologia galopuje.

À propos wyświetlaczy – ten element stal się w czasach pandemii ważnym elementem naszej pracy.

Zgadza się, praca z wieloma aplikacjami czy udział w wideokonferencjach zachęcają do rozbudowy środowiska o drugi ekran. Jako uzupełnienie notebooka udanym i bardzo popularnym modelem wybieranym przez klientów jest 27-calowy ThinkVision T27i. Jego wyświetlacz posiada ramki o szerokości 2 mm i ułatwia połączenie kilku monitorów i uzyskanie dużego obszaru roboczego o wysokiej wyrazistości. Ponadto, posiada wysokie parametry i certyfikat TÜV Eye Comfort, zapewniający maksymalny komfort pracy.

Jakich jeszcze cech oczekujemy od komputerów używanych do pracy zdalnej?

Z pewnością popularyzacja telekonferencji spowodowała, że klienci poszukują notebooków z bardzo dobrym systemem głośników, mikrofonów oraz kamerą o dużej rozdzielczości – prym na rynku wiodą ThinkPady. Nasze topowe modele posiadają nawet 4 mikrofony, 4 głośniki w standardzie Dolby Atmos, które zapewniają możliwość prowadzenia telekonferencji nawet przy zamkniętej pokrywie notebooka w bardzo wysokiej jakości.

Jestem też ciekawa, jak Lenovo odnosi się do takich nowinek technologicznych jak podwójny ekran w laptopie. Inni producenci ścigają się na innowacje, podczas gdy Lenovo stoi trochę z boku.

Nie mogę zgodzić się z tym stwierdzeniem – Lenovo zaprezentowało taką funkcjonalność już 2 lata temu w serii notebooków biznesowych ThinkBook Plus. Dosłownie chwilę temu przedstawiliśmy kolejną generację tego urządzenia – lekki aluminiowy komputer o wadze zaledwie około 1,3 kg z dwoma ekranami o przekątnej 13 cali. Zewnętrzny, wykonany w technologii e-ink, zużywa bardzo niewielkie ilości energii. Nawet, gdy laptop jest zamknięty, na wyświetlaczu e-ink możesz robić notatki używając pióra cyfrowego lub czytać e-dokumenty. Aby podkreślić osobisty charakter laptopa oraz swój styl, możesz nawet spersonalizować pokrywę, wyświetlając zdjęcie na górnym ekranie.

 Lenovo ThinkBook Plus Gen 2

Jakie nowe technologie będzie wdrażać Lenovo w linii biznesowej w najbliższym czasie? Z pewnością coraz bardziej zwracamy uwagę na bezpieczeństwo danych, które może zapewnić sprzęt firmowy.

To bardzo ciekawe pytanie i temat rzeka – Lenovo wiedzie prym w innowacjach w IT. Oczywiście o wielu technologiach, które zagoszczą w naszych przyszłych produktach, nie mogę szerzej mówić. Natomiast samo portfolio zaprezentowane niedawno na rok 2021 to ogromna liczba nowości i rozwiązań zastosowanych po raz pierwszy na świecie. Dobrym przykładem jest ThinkPad X1 Fold – jest to konstrukcja, tworząca nowy segment na rynku. To pierwszy notebook na świecie z elastycznym ekranem – samo zaprojektowanie tego jednego modelu przyniosło dla Lenovo kilkadziesiąt patentów.

Inną ciekawostką unikalną dla ThinkPad, oferowaną w pakiecie bezpieczeństwa, jest Lenovo ThinkShield. Ta technologia pozwala sprawdzić (lokalnie i zdalnie), czy np. ktoś bez naszej wiedzy otwierał komputer przenośny np. w celu skopiowania danych lub jego nieuprawnionej modyfikacji. Następną ciekawą funkcją związaną z bezpieczeństwem jest Lenovo PrivacyGuard i Privacy Alert. PrivacyGuard to wbudowany w matrycę komputera filtr prywatyzacyjny, który użytkownik może w dowolnym momencie uruchomić kombinacją przycisków na klawiaturze notebooka. PrivacyGuard to technologia wykorzystująca kamerę IR i informująca czy nikt nie „patrzy nam przez ramię”. Funkcja ta po wykryciu dodatkowych „oczu” może np. automatycznie zamazać wyświetlany obraz, aby osoba niepowołana nie mogła odczytać treści.

Czy te rozwiązania będą związane też z baterią? Wciąż jest to jeden z najważniejszych aspektów dla dzisiejszego użytkownika.

Czas pracy urządzenia możemy zwiększać nie tylko poprzez zwiększanie pojemności baterii i zmianę technologii jej wykonania, ale również poprzez nowe technologie, zmniejszające zużycie energii w urządzeniu. Nowością w tym zakresie jest Lenovo Smart Standby, która pozwala uruchomić notebooka w około sekundę, dzięki czemu znacznie redukuje zużycie energii w trybie uśpienia urządzenia. Lenovo zaprojektowało również specjalny układ ThinkEngine, który znajduje się w komputerach ThinkPad. Jego główną funkcją jest m.in. inteligentne zarządzanie wszystkimi elementami komputera wpływającymi na zmniejszenie zużycia energii.

Co z linią gamingową? Coraz więcej się mówi o tym, że takie urządzenie to świetne rozwiązanie zarówno do rozrywki, jak i do pracy.

Obecnie gracze spędzają coraz więcej czasu przed ekranem. Oczekują od komputerów nie tylko najwyższej klasy wrażeń z gry, ale i nowoczesnego wzornictwa, tym bardziej jeśli poszukują komputera łączącego funkcje rozrywki i sprzętu, odpowiedniego do biznesu i pracy. Z tą myślą został opracowany najnowszy Lenovo Legion 7i. Model wyposażony jest w 8-rdzeniowy procesor o taktowaniu do 5,3 Ghz, 16 MB pamięci podręcznej i wydajną 80 Wh baterię, której naładowanie od 0 do 50% trwa tylko 30 minut. Tę ostatnią zaletę szczególnie docenią osoby lubiące uprzyjemnić sobie podróż swoją ulubioną grą.