Partnerstwo ma pomóc Lercie wzmocnić działalność na polskim rynku i rozszerzyć biznes na Węgry i Rumunię, gdzie Photon Energy rozwija się z powodzeniem od lat. Z kolei Lerta pomoże Photon Energy we wdrożeniu zyskowności aktywów fotowoltaicznych należących do spółki przy standardowych cenach rynkowych.
Wirtualna elektrownia
Oprócz uruchomienia nowej działalności w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, Lerta zamierza przeznaczyć pozyskany kapitał na rozwój swojej wirtualnej elektrowni.
– Inwestycja w Lertę oraz zawiązanie strategicznego partnerstwa dzieje się w momencie, kiedy elektrownie fotowoltaiczne stają się konkurencyjnymi na rynku źródłami energii w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Możliwości Lerty stawiają ją w czołówce szybko zmieniającego się sektora energetycznego i pomogą nam z powodzeniem ulokować aktywa fotowoltaiczne, tak aby zyskownie produkowały energię elektryczną przy standardowych cenach rynkowych. Z niecierpliwością czekamy na wspólny, dynamiczny rozwój w ramach planowanej współpracy w kolejnych latach – mówi Georg Hotar, CEO Photon Energy Group.
Photon Energy zainwestował już pośrednio w Lertę poprzez ValueTech Seed Fund, który uczestniczył w pierwszej rundzie finansowania w 2018 r. Ten fundusz uczestniczył też w drugiej rundzie finansowania, podobnie jak kilku innych obecnych inwestorów.
Na co przeznaczą środki?
Lerta planuje wykorzystać pozyskany kapitał głównie do budowy wiodącej pozycji rynkowej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Firma będzie rozwijać swoje zespoły w obszarze tworzenia i zarządzanie produktami oraz handlu. Zamierza także wejść na rynek węgierski, który doświadcza aktualnie fotowoltaicznego boomu oraz rumuński. Na obu tych rynkach silną pozycję ma Photon Energy.
– Strategiczne partnerstwo z Photon Energy to znacznie więcej niż inwestycja kapitałowa. Synergie między obiema firmami wykraczają poza rynek polski, obejmując Węgry i Rumunię, gdzie Photon Energy rozwija się dynamicznie od lat. Zamierzamy wspólnie wdrażać nasze modele biznesowe, dostosowane do potrzeb wymagającego rynku „Energy 4.0’”i rozwijać naszą działalność, jako agregatorów energii. Jesteśmy również bardzo dumni, że nasi obecni inwestorzy ponownie nam zaufali i postanowili rozszerzyć swoje zaangażowanie w naszą firmę – powiedział Borys Tomala, założyciel i CEO Lerta.
Co robi Lerta?
Lerta rozwija technologie i usługi w ramach wirtualnej elektrowni, agregując źródła wytwórcze. Inteligentna i automatyczna koordynacja pozwala na stabilizację systemów elektroenergetycznych, opartych na odnawialnych źródłach energii zależnych od pogody. Dzięki technologii opartej na uczeniu maszynowym i analizie danych w czasie rzeczywistym ze współpracujących jednostek, Lerta może optymalizować pozycję wytwórców i użytkowników energii, maksymalizując swoje przychody na kilku rynkach jednocześnie, zarówno w obszarze mocy, jak i energii. Doświadczenie zespołu badawczo-rozwojowego Lerty było wielokrotnie doceniane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, skąd firma otrzymała ok. 8 mln zł dofinansowania w ramach programów „Fast Track” i „BRIdge Alfa”.
– Co godzinę pół miliona danych z ponad 30 000 urządzeń jest przesyłanych na naszą platformę. Korzystamy z unikalnych, autorskich rozwiązań, w tym z możliwości, jakie oferuje sztuczna inteligencja, celem maksymalizacji przychodów i oszczędności naszych klientów, jednocześnie wspierając operatorów sieci w stabilizacji sieci energetycznej. Dzięki pozyskanemu kapitałowi i wsparciu z funduszy europejskich będziemy kontynuować prace nad rozwiązaniami umożliwiającymi rozwój gospodarki niskoemisyjnej – powiedział Krzysztof Drożyński, założyciel i CTO Lerta.