LG wypuszcza na rynek autonomicznego robota, który będzie dezynfekował pomieszczenia

Dodane:

Agata Ruszkowska Agata Ruszkowska

LG wypuszcza na rynek autonomicznego robota, który będzie dezynfekował pomieszczenia

Udostępnij:

Robot z rodziny CLOi, dięki emitowaniu promieni UV-C, będzie mógł zniwelować większość nagromadzonych w pomieszczeniu zarazków.

Producenci nie ustają w wysiłkach, jeśli chodzi o wymyślanie nowych urządzeń, które mają ułatwić nam życie w tym trudnym czasie. Jednym z najbardziej uciążliwych aspektów ostatnich miesięcy jest konieczność dezynfekowania wszystkiego, czego się dotkniemy. Dlatego powstały takie wynalazki, jak bransoletka do dezynfekcji dłoni, czy roboty do sterylizacji urządzeń. Na rynku zaczęły też pojawiać się roboty, które dezynfekują pomieszczenia – jednym z nich jest nowa propozycja od LG.

Jak działa robot LG z rodziny produktów CLOi? Tak samo jak lampy ze światłem UV-C, które znajdują swoje zastosowanie w szpitalach. Dzięki emitowaniu promieni UV-C są w stanie zniwelować większość nagromadzonych w pomieszczeniu zarazków.

Takie urządzenia świetnie działają, jeśli chodzi o dezynfekcję różnych miejsc, ale niestety gorzej na ludzi – światło UV-C może uszkodzić wzrok, dlatego jego emisja odbywa się zazwyczaj w nocy, kiedy nikt nie korzysta z danego pomieszczenia. Robot od LG może o dowolnej porze samodzielnie przemieszczać się między pomieszczeniami, nie angażując przy tym udziału człowieka.

 

Robot ma 160 cm, a jego mobilność jest możliwa dzięki zamontowanym kółkom. Dzięki nim robot będzie mógł z łatwością poruszać się wokół stołów, krzeseł i innych mebli w danym pomieszczeniu. Samo światło emitowane przez to autonomiczne urządzenie (długość fali między 100 a 280 nm) będzie w stanie zdezynfekować pokój w ciągu zaledwie 15-30 minut. Co ważne, do jego obsługi nie będą konieczne żadne dodatkowe szkolenia, czy specjalnie wykwalifikowany personel – wystarczy, że pracownicy danej placówki będą nimi zdalnie sterować za pomocą smartfonów lub tabletów.

„Od coraz bardziej powszechnego ekosystemu urządzeń bezdotykowych klienci będą oczekiwać wyższego poziomu higieny. Firma LG chce rozwijać kreatywne rozwiązania, które pomogą stawić czoła wyzwaniom przyszłości. W tym celu wykorzystuje swoje zróżnicowane doświadczenia w dziedzinach robotyki, sztucznej inteligencji i pojazdów autonomicznych.” – mówi wiceprezes Roh Kyu-chan, szef oddziału ds. robotyki w dziale Business Solutions firmy LG

Kiedy i gdzie zobaczymy pierwsze roboty od LG? Producent zapowiada, że to nie tylko świetne rozwiązanie dla służby zdrowia, ale także dla branży hotelarskiej, sklepów detalicznych, korporacji i dla szkół. Pierwszy urządzenia mają wyjść na amerykański rynek już na początku 2021 roku. Producent spodziewa się, że debiutancki produkt, który zostanie oficjalnie zaprezentowany podczas targów Digital CES® 2021, wyznaczy nowy standard utrzymywania higieny w obiektach użyteczności publicznej o dużym natężeniu ruchu.