Celem tej inicjatywy jest zapewnienie suwerenności cyfrowej i wzmocnienie pozycji europejskich firm oraz instytucji publicznych poprzez promowanie bezpiecznych, przejrzystych i skalowalnych rozwiązań open source. NeoNephos to jedna z pierwszych inicjatyw, wynikających z europejskiego programu IPCEI-CIS, skoncentrowanego na strategicznych inwestycjach w infrastrukturę cyfrową.
Projekt ma odpowiadać na rosnące zapotrzebowanie na chmurowe technologie zgodne z regulacjami UE oraz zapewniające pełną kontrolę nad danymi i infrastrukturą IT.
Fundacja ma skupić się na trzech kluczowych obszarach:
- Infrastruktura chmury – tworzenie i promowanie otwartych, interoperacyjnych technologii chmurowych dla europejskich przedsiębiorstw i administracji publicznej.
- Suwerenność cyfrowa – zapewnienie zgodności z regulacjami UE oraz umożliwienie pełnej kontroli nad danymi i infrastrukturą.
- Współpraca i innowacje – stworzenie neutralnego ekosystemu, w którym organizacje będą mogły budować, wdrażać i skalować rozwiazania chmurowe.
– Wspierając otwarty ekosystem współpracy, możemy przyspieszyć innowacje i integrację z istniejącymi projektami open source, takimi jak Kubernetes czy Sylva – mówi Gabriele Columbro, dyrektor generalny Linux Foundation Europe, NeoNephos.
W projekt zaangażowała się szeroka grupa członków założycieli, w tym firmy technologiczne, dostawcy chmury i instytucje badawcze, takie jak Clyso GmbH, Cyberus Technology, Deutsche Telekom AG, SAP SE, TNO – ECOFED i 23 Technologies GmbH.
– To inicjatywa, która przyspieszy rozwój bezpiecznych, skalowalnych i przejrzystych rozwiązań chmurowych spełniających europejskie standardy regulacyjne – komentuje Joachim Kraftmayer, CEO CLYSO GmbH.
Czytaj także:
- 2150 startuje z nowym funduszem. 197 mln EUR na innowacje w smart city
- PARP wspiera startupy z Polski Wschodniej: do 600 tys. zł na innowacyjne projekty