Lista polskich aniołów biznesu, którzy inwestują w startupy

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Polska scena startupowa, wzorem Doliny Krzemowej, rozwija się coraz lepiej. Jeszcze kilka lat temu mogliśmy narzekać na jeden brakujący element, a dziś widzimy poprawę. Coraz więcej polskich startupowców inwestuje w inne przedsięwzięcia. Poznajcie listę aniołów biznesu, którzy inwestują w startupy.

Polski ekosystem startupowy ma już wmurowane fundamenty dobrej przedsiębiorczości. – Posiadamy sieć siedemdziesięciu kilku inkubatorów, które są rozsiane po całej Polsce. Mamy sieć kilkunastu (co najmniej) prężnie działających funduszy VC, które są skupione na wczesnym etapie. Mamy też coraz lepsze połączenia z hubami technologicznymi na świecie. Jesteśmy coraz bardziej otwarci na ludzi z zagranicy, a ludzie z zagranicy są coraz bardziej otwarci na nas – mówił dwa lata temu Marcin Szeląg, Partner Innovation Nest.

Pytałem go o to, jak wygląda polska scena startupowa, rynek funduszy VC, bo o tym pisał swoją pracę magisterską. Przy okazji opowiedział, czego wtedy brakowało polskiemu systemowi. – To czego nam brakuje to: po pierwsze aniołów biznesu, którzy inwestując małe kwoty, stanowią pierwszy kapitał dla spółki. Druga rzecz, której nam brakuje to globalny sukces – dodał. Dziś, przygotowując poniższą listę, można śmiało powiedzieć, że i ten aspekt uległ poprawie w ciągu najbliższych kilku lat.

Eksperci twierdzą, że w każdym zdrowo działającym ekosystemie startupowym są aniołowie biznesu. Dla przypomnienia, to doświadczeni przedsiębiorcy, którym udało się wyjść z zyskiem z poprzednich firm, a te pieniądze (zazwyczaj nie więcej niż 100 tys. zł) inwestują w przedsięwzięcia na początkowej fazie rozwoju. Jeszcze dwa lata temu mogliśmy narzekać na to, że jest za mało polskich aniołów biznesu inwestujących w startupy. Dziś można śmiało stwierdzić, że widać poprawę i coraz więcej startupowców pomaga innym.

Poniższa lista polskich aniołów biznesu inwestujących w startupy powstała po to, by zachęcić przedsiębiorców do inwestowania w startupy. Jak radzi Marcin Szeląg, powinniśmy budować swoje firmy po to, by założyciele i pracownicy mogli zarobić tyle, by starczyło kapitału na otwarcie kolejnych działalności, bądź inwestowanie w inne startupy. Ta druga możliwość jest bardzo ważna dla rozwoju polskiej sceny startupowej. – Wtedy być może spowoduje to efekt kuli śnieżnej, nasz ekosystem będzie kompletny – mówił Partner Innovation Nest.

Przejdźmy do rzeczy, poniżej lista polskich startupowców, którzy część zarobionych pieniędzy zainwestowała w startupy.

1. Mateusz Tarczyński

CEO i współzałożyciel w Woodpecker, narzędzia do zarządzania cold e-mailami. Dwa lata temu z sukcesem wyszedł z firmy Chop-chop.org, sprzedał udziały w tej spółce, a pieniądze przeznaczył na inwestycję. Półtora roku temu zainwestował w polski startup RightHello.

2. Wiktor Schmidt

CEO i współzałożyciel netguru. Razem ze swoim partnerem w biznesie (patrz niżej) zainwestował w kilka polskich startupów. W kwietniu 2013 roku kupił udziały ColibriTool, a pod koniec roku został inwestorem Estimote. Po kilku miesiącach zainwestował też w Growbots, UXPIn i Lever.

3. Kuba Filipowski

Współzałożyciel netguru. Razem z Wiktorem Schmidtem, po sprzedaży udziałów w HumanWay, w 2013 roku został udziałowcem Estimote i ColibriTool. Samodzielnie zainwestował także w kilka innych startupów, ale jeszcze inwestycje te nie zostały podane do wiadomości publicznej.

4. Mateusz Romanowski

Współzałożyciel ZadajPytanie, a później pomysłodawca i CEO Allani, które w 2015 roku zostało sprzedane Grupie Wirtualna Polska. Mateusz Romanowski jeszcze zanim zaangażował się w stworzenie serwisu Allani.pl zainwestował w Brainly. W jego portfolio możemy też znaleźć StarOfService.

5. Maciej Białek

Założyciel i CEO Pixers. Zanim stworzył ostatnią firmę, pracował nad około dwudziestoma startupami, żaden nie przetrwał próby czasu. W tzw. “międzyczasie” pracy nad Pixers, firmą zajmującą się personalizacją wnętrz za pomocą fototapet, zainwestował jako anioł biznesu m.in. w PCdoc.pl i screenSHU. Ten drugi niedawno pozyskał dwa miliony złotych finansowania.

6. Mariusz Gralewski

Założyciel GoldenLine, założyciel i CEO Docplannera. To chyba jeden z najbardziej doświadczonych polskich aniołów biznesu na tej liście. Od czasu, gdy sprzedał udziały w GoldenLine Agorze, zainwestował w kolejny swój biznes, ale i w startupy innych. Mariusz Gralewski został inwestorem: Preply, Shoplo, Positionly, Brainly, Allani, Skubacz, Gamekit, Typeform, Telemedi i StarOfService.

7. Tomasz Kraus

Założyciel i CEO Joymile. Był jednym z założycieli Brainly, w którym pełnił funkcję CTO. Podczas pracy nad rozwojem serwisu do wspólnego rozwiązywania zadań domowych, inwestował w ciekawe projekty. W jego prywatnym portfolio możemy znaleźć m.in. Allani, Positionly, Investio i Luna Lang.

8. Richard Lucas

Jeden z bardziej aktywnych aniołów biznesu w Krakowie. Od 1992 r. był Dyrektorem zarządzającym SKK-Systemy Kodów Kreskowych. Później współtworzył albo wspierał finansowo i merytorycznie wiele startupów. Richard Lucas jest udziałowcem: Estimote, Notatekl, Rombo Games, Globeshifts, Sugentrum czy Vantage Power.

9. Grzegorz Kazulak

Założyciel i CEO Positionly. Od 2013 roku tworzy swój startup Positionly, który jest kompleksowym narzędziem do SEO. Podczas pracy nad swoim produktem zainwestował, jako anioł biznesu, w Kekemeke, Skubacz, EL Passion (sprzedane DaftCode), Docplanner, HappyCo i w Deskbookers.

10. Daniel Lewczuk

Jeden z pierwszych zewnętrznych inwestorów GoldenLine (stworzony przez Mariusza Gralewskiego i sprzedanego Agorze). Do zespołu dołączył razem z Marcinem Pytlem, by wesprzeć projekt we sprzedaży. Prywatnie zainwestował też w SentiOne (w 2016 wyszedł z inwestycji). Do dzisiaj jest udziałowcem: ClickQuickNow, Emplocity, Sprzedajemy.pl i Citiboard.se.

11. Michał Borkowski

Współzałożyciel i CEO Brainly. Od początku istnienia grupy Brainly pełni w niej funkcję CEO. Pozyskał dla firmy kilka inwestycji, a później sam stał się prywatnym inwestorem. W jego portfolio znajdziemy Skubacz i Allani.

12. Rafał Agnieszczak

Seryjny przedsiębiorca, jeden z założycieli szkoły dla młodych przedsiębiorców – Startup School. Stworzył m.in. serwis Fotka.pl, Świstak.pl, Finansowo.pl, Szafa.pl czy Furgonetka.pl. Jako anioł biznesu zainwestował w cztery startupy: Lifetube, eWejściówki, Samequizy i MIUMAG.

13. Paweł Nowak

Pomysłodawca i CEO Contelio. Dawniej odpowiadał za stworzenie m.in. PressPada, TurboTłumaczenie i TurboKorekta. Podczas pracy nad swoimi projektami inwestował też jako anioł biznesu w projekty innych. W jego portfolio znajdziemy Estimote i Rombo Games.

14. Rafał Han

Seryjny przedsiębiorca, założyciel krakowskiej agencji interaktywnej Hanbright, która stworzyła m.in. Ciufcia.pl, a potem Duckie Deck. Obecnie jest współzałożycielem i CEO startupu Silvair. Prywatnie zainwestował w: iTraff Technology, Recognize.im, Vocabla, Estimote, Eventory, Notatek, Compass i Selly.

15. Łukasz Haluch

CEO/CMO w Paraloscuriosos. Kilka lat temu, wraz z Michałem Borkowskim i Tomkiem Krausem, współtworzył międzynarodowy portal Brainly, w którym odpowiadał za marketing i sprzedaż produktu. Był też współzałożycielem Picodi. Od 2014 roku nie jest już zaangażowany operacyjnie w Brainly i zajął się m.in. inwestowaniem w startupy. W jego portfolio znajdziemy Investio, Allani, Skubacz, Positionly i DreamJay.

16. Marcin Pytel

Pierwszy członek zespołu sprzedażowego GoldenLine i inwestor. W swoim portfolio ma inwestycje w takie serwisy jak: ZnanyLekarz, Zadane, TransmisjeOnline czy MissPolski. Jest też udziałowcem Picadilla.

To nie pierwsza lista o polskich startupowcach, którą stworzyliśmy. Poznajcie (ponad) 10 polskich inwestorów, których warto obserwować i (ponad) 10 polskich startupowców, których warto obserwować na Facebooku.