Logitech umożliwi obsługę smartfona za pomocą gestów. Z ich systemu mają korzystać kierowcy

Dodane: 12.05.2016

Adam Sawicki

Udostępnij:

Szwajcarska spółka Logitech znana jest przede wszystkim z produkcji sprzętu dedykowanego użytkownikom komputerów. W ich ofercie znajdziemy m.in. myszki, klawiatury i głośniki. Teraz bierze się za branżę motoryzacyjną. Będzie zwiększać bezpieczeństwo na drogach.

Bezdotykowy system obsługi smartfona

Producenci nowych modeli aut umożliwiają zwykle połączenie komputera pokładowego ze smartfonem. Chociażby po to, żeby kierowcy w trakcie jazdy mogli bezpiecznie rozmawiać przez telefon komórkowy bez konieczności przykładania słuchawki do ucha. Według Brackena Darrella, CEO Logitech, mimo to po drogach wciąż porusz się wiele, starych pojazdów, które nie mają tej opcji.

Zainspirowało to przedsiębiorcę do stworzenia własnego, bezdotykowego systemu obsługi urządzeń mobilnych. ZeroTouch składa się z dwóch elementów. Pierwszym z nich jest uchwyt z wmontowanym modułem Bluetooth, a drugim dedykowana mu aplikacja. Klips montuje się w kratce nawiewu, do którego później „przykleja się” smartfon.

Machnij dłonią i odbierz SMSa

Od tej pory można obsługiwać go za pomoc gestów i komend głosowych. I tak na przykład, żeby odebrać połączenie albo wiadomość tekstową wystarczy tuż nad ekranem machnąć dłonią. Ten sam ruch zresztą należy wykonać, kiedy samemu chce się zadzwonić albo napisać SMSa. Wówczas trzeba podać aplikacji nazwę odbiorcy i podyktować treść wiadomości.

System ZeroTouch ma także być kompatybilny z kilkoma innymi programami. Wśród nich autorzy projektu wymieniają Google Maps i Spotify. Póki co jednak nie każdy może skorzystać z narzędzia. Uchwyt wyposażony w moduł Bluetooth można kupić jedynie w Stanach Zjednoczonych i Niemczech, a aplikacja jest dostępna tylko na Androida. Natomiast ma to się wkrótce zmienić. Przedstawiciele spółki zapowiedzieli, że program będzie można również pobrać z AppStore’a.

W Izraelu tworzą RayGo

Podobne urządzenie stworzyli także przedsiębiorcy z Izraela. System RayGo, tak samo, jak ZeroTouch składa się z klipsa i aplikacji mobilnej. Różnica polega na tym, że uchwyt ten montuje się na kierownicy, po to, żeby zawsze był pod ręką i żeby za jego pomocą można było obsłużyć smartfona z zainstalowanym programem. Tym samym przedsiębiorcy liczą na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach.

https://youtu.be/NITXe9IT6pQ