Londyński fintech Immo Investment Technologies zdobył 11 milionów euro

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Londyński fintech Immo Investment Technologies zdobył 11 milionów euro

Udostępnij:

Inwestorami są Talis Capital i HV Holtzbrinck Ventures, z udziałem m.in. Toma Stafforda i Rahula Mehty z DST Global oraz Mato Perica. Ponadto firma ujawnia, że ​​zebrała ponad 60 milionów euro w kapitale nabywczym nieruchomości.

Opierając się na modelu uczenia maszynowego, Immo twierdzi, że jest w stanie przeprowadzić finansowe ubezpieczenie nieruchomości w ciągu kilku minut.

Firma wykorzysta zebrany kapitał do sfinansowania zakupu mieszkań i domów od osób prywatnych, które chcą szybko sprzedać swoją nieruchomość. Następnie odnowi zakupione lokale i wprowadzi je na rynek wynajmu, jako część w pełni zarządzanego pakietu.

Immo twierdzi, że dokonało już oceny ponad 10 tys. mieszkań na sprzedaż w Hamburgu. Przedstawiciele firmy twierdzą, że ich technologia może dokładnie przewidywać ceny sprzedaży nieruchomości, a także bieżące i przyszłe ceny dochodów z wynajmu.

– Immo kupuje nieruchomości mieszkaniowe bezpośrednio od konsumentów w imieniu profesjonalnych inwestorów, pomagając w ten sposób konsumentom w szybkim, niezawodnym, przejrzystym i wygodnym sprzedawaniu ich domów oraz zapewniając inwestorom pożądaną ekspozycję aktywów mieszkaniowych na dużą skalę – wyjaśnia Hans-Christian Zappel, współzałożyciel i dyrektor generalny startupu.

Oprócz obsługi inwestorów i najemców, Immo jest również skierowane do właścicieli nieruchomości, którzy chcą szybko sprzedać swój dom, bez kłopotów i bez kosztów korzystania z pośrednika w obrocie nieruchomościami. Zdaniem współzałożyciela Immo, zdolność do „szybkiej i pewnej” transakcji opiera się na danych i technologicznym podejściu firmy do zrozumienia rynków i aktywów.

Tradycyjni pośrednicy w obrocie nieruchomościami są prawdopodobnie najbardziej bezpośrednimi konkurentami Immo, jednak zwykle pobierają wysokie opłaty i nie zapewniają standaryzowanych doświadczeń dla sprzedawców.

Immo generuje przychody od inwestorów, którzy płacą startupowi opłatę za pozyskiwanie, ocenę i nabywanie aktywów nieruchomości. Ponadto firma otrzymuje opłatę subskrypcyjną za bieżące zarządzanie portfelem.

Innowacje w branży nieruchomości

W ostatnich latach obserwujemy przenikanie nowych technologii do różnych branż. Również obszar nieruchomości czerpie z tego trendu. Przykładów jest mnóstwo, chociażby jak rozwiązanie Ada, który jest startupem rozwijającym sztuczną inteligencję dla rynku nieruchomości. Startup i poznańska firma deweloperska Nickel Development właśnie rozpoczęły współpracę będącą pierwszym wdrożeniem sztucznej inteligencji na rynku pierwotnym mieszkań w Polsce. To pierwsze wdrożenie nowej platformy analitycznej Ady zbudowanej na podstawie danych o nieruchomościach z portalu ogłoszeniowego startupu.

– W ostatnich tygodniach wdrożyliśmy wirtualne spacery po terenie całej inwestycji z pięknym widokiem na Poznań z okien inwestycji ST_ART Piątkowo, a teraz nadszedł czas na sztuczną inteligencję. Wyceny tworzone w oparciu o technologię Ady zawierają dane na temat najmocniejszych stron ofert i potencjalnych zarobków z wynajmu na poszczególnych lokalach. Aktualizowane są one na bieżąco na podstawie zmieniających się warunków rynkowych. Każdy potencjalny klient ma do nich bezpłatny dostęp i może dzięki temu dokonać wyboru w oparciu o najkorzystniejszą kalkulację – mówiła Edyta Kołodziej, dyrektor sprzedaży i marketingu w Nickel Development.

W 2018 roku Ada otrzymała grant od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i przeznaczyła środki na tworzenie nowych algorytmów w zakresie przetwarzania języka naturalnego, sieci neuronowych, predykcji i computer vision ze specjalizacją w dziedzinie nieruchomości.

Jak widać branża nieruchomości dynamicznie się rozwija, a na rynku cały czas pojawiają się nowe rozwiązania. Dzięki temu osoby poszukujące inwestycji w tym obszarze mają ułatwione zadanie. Czekamy zatem na kolejne nowości.