M2M jako filar przemysłu 4.0. Polskie firmy wśród liderów branży

Dodane:

Jacek Stężowski Jacek Stężowski

M2M jako filar przemysłu 4.0. Polskie firmy wśród liderów branży

Udostępnij:

Technologia M2M opiera się na komunikacji między urządzeniami. Maszyna-maszyna to jeden z filarów czwartej rewolucji przemysłowej, który można traktować jako integralną część systemów IoT.

Przed technologią M2M jeszcze wiele wyzwań związanych m.in. z bezpieczeństwem przesyłanych danych, ale już teraz bezpośrednia komunikacja między maszynami daje nowe możliwości w przemyśle i nie tylko.

Polska technologia z globalnym zasięgiem

Jedną z czołowych firm zajmujących się technologią M2M jest Efento. Polskie przedsiębiorstwo powstałe w 2016 roku skupia się na rozwiązaniach wykorzystujących komunikację między maszynami i nie tylko.

– Jako jedna z kilku firm na świecie oferujemy kompleksowe rozwiązanie umożliwiające monitorowanie i analizę różnych wielkości fizycznych. Rozwiązanie oparte jest na bezprzewodowych sensorach NB-IoT, rozbudowanej platformie w chmurze oraz aplikacjach mobilnych. Oprócz około 20 rodzajów bezprzewodowych rejestratorów wielkości fizycznych, które przesyłają dane na platformę w chmurze, firma produkuje również liczniki impulsów do odczytywania zużycia mediów: energia, woda gaz – mówi Anna Białas, dyrektor ds. handlowych Efento.

Efento to firma o ugruntowanej pozycji nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

– Nasze największe rynki zbytu to m.in: Skandynawia, Niemcy, Włochy, Francja, Wielka Brytania, Egipt, Korea Południowa, Chile, Wietnam, Tajwan oraz Izrael. Największa instalacja zbudowana w oparciu o nasze urządzenia liczy ok. 20000 rejestratorów i pracuje w Skandynawii. Rejestratory temperatury rozmieszczone są w mieszkaniach, na klatkach schodowych, w węzłach ciepłowniczych, itp.. Analiza danych z tak rozlokowanych rejestratorów służy do zapewnienia komfortu cieplnego przy niższych kosztach. Dane z poszczególnych punktów sieci sterują systemem włączania i odcinania przepływu ciepła na poszczególnych węzłach w zależności od warunków zewnętrznych. Znając parametry temperaturowe możemy również diagnozować stan sieci i występujące awarie, począwszy od rozbitej szyby na klatce, na rozszczelnieniu instalacji skończywszy. Drugą co do wielkości instalacją opartą na naszych urządzeniach jest system rozliczania kosztów ładowania samochodów elektrycznych. Dzięki licznikom impulsów, dane o zużyciu energii są przekazywane na chmurę, która pozwala na szybką wycenę zużycia prądu. Instalacja liczy 9000 urządzeń pracujących w jednym systemie – dodaje Anna Białas.

System Efento pracuje również w szpitalu Dziecięcym w Krakowie Prokocimiu. Kilkadziesiąt urządzeń Efento stale nadzoruje warunki przechowywania szczepionek w lodówkach oraz warunki klimatyczne w pomieszczeniach. Ponadto monitorowana jest temperatura przechowywania materiałów transplantacyjnych (temp. ciekłego azotu). Szczególnie istotne w pracy szpitala są rejestratory ciśnienia różnicowego pozwalające na nadzór prawidłowego przepływu powietrza (powietrze powinno być wydmuchiwane na przykład z sal operacyjnych na korytarz, a wdmuchiwane z korytarza do brudowników itp). W razie przekroczenia ustalonych warunków oprogramowanie generuje odpowiednie alarmy (sms/email), cały czas rejestrując pomiary i zdarzenia.

W Polsce urządzenia Efento pracują w ponad 200 szpitalach, 70 sanepidach, w supermarketach Makro Cash and Carry, Żabka oraz w wielu firmach farmaceutycznych, muzeach i serwerowniach.

Polsko-francuski lider rynku

Kolejnym z liderów rynku M2M jest polsko-francuska firma Blulog. W swojej ofercie Blulog posiada rozwiązania oparte na łączności RF, NFC i GSM.

– Nasze systemy tworzymy właśnie w oparciu o technologię M2M, dzięki czemu możemy dostarczyć spersonalizowane rozwiązania wszystkim podmiotom, dla których istotna jest możliwość szybkiej reakcji na jakiekolwiek zdarzenia niepożądane. Bezobsługowość i automatyzacja usługi monitoringu i powiadamiania pozwala na predykcję takich zdarzeń i, w długofalowej perspektywie, wprowadzenie nowych standardów – mówi Daria Roszczyk-Krowicka, Sales and Marketing Director Blulog.

Systemy Blulog pozwalają nie tylko na kontrolę przekroczeń kluczowych parametrów (np. temperatura i wilgotność) produktów w czasie rzeczywistym, ale również umożliwiają generowanie raportów służących bardziej zaawansowanej analizie, przydatnej w przypadku kontroli, audytów czy chęci poprawienia procesów.

Oferta Blulog wyróżnia się szerokim zakresem zastosowań. Innymi słowy, rozwiązania firmy są uniwersalne.

– Z naszych rozwiązań korzystają przede wszystkim firmy na całym świecie, działające w tych sektorach, w których ważne jest utrzymanie optymalnych warunków przechowywania i transportu produktów wrażliwych na wahania parametrów środowiskowych oraz szybki czas reakcji na zdarzenia niepożądane. Nasz system obsługuje apteki, szpitale, sklepy, hotele i restauracje, firmy transportowe, ale również serwerownie czy…..zoo. Od niedawna rozszerzamy portfolio o nowe rozwiązania pozwalające dotrzeć także do użytkownika indywidualnego, który dzięki systemowi natychmiastowych, personalizowanych powiadomień, może szybko zareagować, jeśli w jego domu dojdzie do nieprzyjemnego incydentu, np. pękniecia rura w łazience czy włamania. Naszym celem jest zaproponowanie wszystkim uniwersalnego i prostego w użytkowaniu narzędzia do monitoringu – dodaje Daria Roszczyk-Krowicka.

M2M a bezpieczeństwo

Wspomniane wcześniej bezpieczeństwo przesyłanych danych to jeden z najważniejszych kierunków rozwoju technologii M2M. W tym obszarze polska myśl technologiczna również zaznacza swoją obecność.

Polski startup Husarnet umożliwia komunikację M2M za pośrednictwem sieci VPN P2P. Jego platforma Husarnet Client pozwala na bezpośrednią komunikację P2P, bez konieczności przekazywania ruchu przez serwer centralny, co zapewnia niskie opóźnienia komunikacji. W kontekście bezpieczeństwa najważniejsze jest to, że wszystkie dane są szyfrowane, a platforma jest wzmocniona tajnością przekazywania (PFC).

Wśród startupów zajmujących się zwiększeniem bezpieczeństwa komunikacji B2B należy wyróżnić amerykańską firmę Corsha, która opracowuje zabezpieczenia API dla interakcji M2M.

W taki sposób powstała platforma kryptograficzna, która definiuje sieć w taki sposób, aby tylko autoryzowane maszyny łączyły się z aplikacjami. Corsha udostępnia platformę w dwóch wariantach, Corsha Cloud i Corsha Enterprise. Pierwszy z nich wykorzystuje wdrożenie oparte na oprogramowaniu jako usługa (SaaS), podczas gdy drugi wykorzystuje wdrożenie w pełni samoobsługowe.