Ma dopiero 22 lata, a już pełni funkcję CTO w startupie. Poznajcie Ivana z City Robotics

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Ivan Mazuryk, CTO City Robotics

Udostępnij:

– Jeśli czegoś nie wiesz, naucz się. Jeśli nie masz w czymś doświadczenia, zatrudnij ludzi, którzy je mają. Znajdź mentora. I pamiętaj – czasem trzeba podjąć złą decyzję – takiej rady udzieliłby 22-letni CTO City Robotics, gdyby zapytano go, co zrobić, żeby zostać dyrektorem technologicznym w startupie przed 25. rokiem życia.

Ivan Mazuryk ma zaledwie 22 lata, a już pełni ważną funkcję w startupie. Jest CTO warszawskiego City Robotics, które zajmuje się produkcją i sprzedażą robotów odkażających powierzchnie w biurach i środkach lokomocji. Z Ivanem rozmawiamy o roli CTO w startupie, umiejętnościach jakich potrzeba na tym stanowisku i szczeblach kariery.

Czym się zajmowałeś zanim dołączyłeś do City Robotics?

Przed dołączeniem do City Robotics byłem CTO w innym startupie. Właściwie przez całe życie zajmowałem się technologią – pracowałem jako programista dla wiodących na rynku firm i uczestniczyłem we wszelkich możliwych szkoleniach i kursach.

I jak te doświadczenia przygotowały Cię do roli CTO?

Wierzę, że pomagają mi lepiej działać i wykonywać swoje obowiązki. Wcześniej już byłem świadomy tego, jak zachować się w określonych sytuacjach, np. potrafiłem wytłumaczyć techniczne zagadnienia osobom odpowiedzialnym za biznes. Doświadczenia w podejmowaniu złych decyzji, zatrudnianiu i zwalnianiu ludzi, kierowaniu i zarządzaniu zespołami, czy też w znajdowaniu odpowiedniej technologii dla produktu – to wszystko jest bardzo przydatne. Ale mnie najbardziej pomogła praca w chaotycznym i szalonym środowisku startupowym.

Na czym polega Twoja praca i co należy do Twoich obowiązków?

Jednym z moich głównych obowiązków jest zapewnienie stacku technologicznego, tak by możliwe było zbudowanie produktu, pokierowanie wizją techniczną i opracowanie strategii technicznej, która urzeczywistni tę wizję. Ponadto ważną częścią mojej pracy jest budowanie i zarządzanie zespołem. Właściwi ludzie z odpowiednimi umiejętnościami i doświadczeniem oraz odpowiednie zarządzanie nimi to jeden z kluczowych elementów potrzebnych do zbudowania świetnego MVP.

Co jest najtrudniejsze w Twojej pracy?

Największym wyzwaniem, ale jednocześnie najbardziej interesującą częścią mojej pracy, jest praca z ludźmi – jesteśmy różni, każdy z nas potrzebuje indywidualnego podejścia. Moim zdaniem komunikacja i właśnie praca z ludźmi to kluczowa umiejętność, jeśli chce się osiągnąć sukces w tej dziedzinie.

Po czym poznajesz, że masz za sobą udany, produktywny dzień pracy?

Dla mnie produktywny dzień pracy nie polega na zasuwaniu 24 godziny na dobę czy robieniu wielu różnych rzeczy, ale wykonywaniu najważniejszych zadań, które wpływają na realizację celów. A kluczem do tego jest właściwe planowanie i ustalanie priorytetów.

Zwykle robię to tak, że raz w tygodniu ustalam dla siebie jasne cele. Przy czym pracując w startupie, należy być gotowym na to, że pojawią się pilne zadania, do których będziesz musiał przysiąść. A co za tym idzie, powinieneś ostrożnie podchodzić do określania swoich zasobów i priorytetów, bo nie wszystkie pilne zadania rzeczywiście są ważne i prowadzą do osiągnięcia wyznaczonych celów.

Jakie umiejętności trzeba posiadać, żeby zajmować stanowisko CTO w startupie?

Po trochu powinieneś umieć zrobić wszystko za co odpowiada twój dział – od pisania i weryfikowania kodu, po przygotowywanie prezentacji sprzedażowych dla potencjalnych klientów. Oczywiście jako kierownik działu inżynieryjnego powinieneś dobrze rozumieć technologię, aby dostrzegać trendy i wybierać taki stack technologiczny, który pozwoli na rozwój i utrzymanie produktu. Powinieneś też być w stanie zbudować i zarządzać zespołem – a to oznacza zaangażowanie w proces rekrutacji, zrozumienie kompetencji jakich potrzebujesz i zdolność zidentyfikowania ich u potencjalnych pracowników.

Na jakie zarobki można liczyć na Twoim stanowisku? Jakie są widełki? I od czego zależy wynagrodzenie?

To zależy od startupu i etapu, na którym do niego dołączyłeś. Natomiast nie oczekiwałbym super wysokich zarobków, pracując w startupie, chociaż możesz liczyć na udziały.

W jakich kierunkach można się rozwijać na Twoim stanowisku?

Szczerze mówiąc, w tej dziedzinie nie ma jasnych szczebli kariery. Zawsze możesz rozwijać się tak, aby każdego dnia być lepszym CTO. Ponadto jako CTO w startupie robisz wiele różnych rzeczy, więc z czasem możesz po prostu zdecydować, w czym się najlepiej czujesz i pójść tą drogą.

Co polecasz młodym osobom, np. w Twoim wieku, które chcą zrobić podobną karierę?

Mieć grubą skórę, ponieważ często będziesz krytykowany, a ludzie będą powtarzać: „to niemożliwe”, „nie zrobisz tego”, „jesteś za młody” itp. A to nie powinno cię powstrzymywać przed osiąganiem własnych celów. Jeśli czegoś nie wiesz, naucz się. Jeśli nie masz w czymś doświadczenia, zatrudnij ludzi, którzy je mają. Znajdź mentora. I pamiętaj – czasem trzeba podjąć złą decyzję.

Dzień z życia CTO – jesteś ciekaw jak wygląda? Zerknij tutaj i przeczytaj wywiad z Konradem Pawlusem z SALESmanago.