Magazynowanie energii elektrycznej. Rusza nabór do projektu NCBR

Dodane:

Hanna Baster Hanna Baster

ogniwa galwaniczne

Udostępnij:

NCBR ogłosił start projektu „Magazynowanie energii elektrycznej”. Wyzwaniem, które stawia naukowcom jest opracowanie „dużo bardziej efektywnego” sposobu magazynowania energii elektrycznej. Nabór potrwa do 7 czerwca.

30 kwietnia ruszył nabór do projektu „Magazynowanie energii elektrycznej” prowadzonego przez NCBR, którego budżet wynosi 12,9 mln złotych. Jego celem jest rozwinięcie nowych rozwiązań magazynowania energii w różnych skalach: zarówno dla przemysłu, jak i gospodarstw domowych. Instalacje mają być oparte o konkretną technologię – ogniwa galwaniczne. Do współpracy przy realizacji projektu zostaną zaproszone cztery firmy, które będą miały 20 miesięcy na rozwinięcie innowacyjnego, autorskiego rozwiązania. Nabór potrwa do 7 czerwca do godziny 12.00.

Cele projektu

Tak o celach projektu mówi Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju: – Opracowanie wydajnego sposobu magazynowania energii elektrycznej jest wyzwaniem, które stawia przed nami XXI wiek. W naszym przedsięwzięciu szczególny nacisk kładziemy na magazyny opierające się na związkach chemicznych, które można pozyskać w Polsce. Warto podkreślić, że w tym projekcie skupimy się tylko na bateriach stacjonarnych. Chcemy, aby docelowo magazyny nie były wykorzystywane jedynie do użytku domowego, ale współpracowały z siecią.

Jeden z dziewięciu

„Magazynowanie energii elektrycznej” jest jednym z dziewięciu nowych przedsięwzięć mających stworzyć nowe, zielone technologie zainicjowanych przez NCBR. Pozostałe projekty skupiają się na: ciepłowniach przyszłości, nowoczesnych oczyszczalniach ścieków oraz biogazowniach, budynkach efektywnych procesowo i energetycznie, systemach wentylacji dla szkół i domów, technologiach domowej retencji oraz magazynach ciepła i chłodu.

Zadania firm w projekcie

Projekt realizowany jest w ramach projektu pozakonkursowego, w ramach poddziałania 4.1.3 Innowacyjne metody zarządzania badaniami Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój i podzielony jest na dwa podprojekty: „Baterie” oraz „System”. W pierwszym wybrane firmy będą miały za zadanie opracować i wykonać ogniwa galwaniczne natomiast w drugim stworzyć na bazie stworzonych ogniw innowacyjny system magazynowania energii.

Szczegółowy opis projektu dostępny na stronie NCBR:
https://www.gov.pl/web/ncbr/7521pu—magazynowanie-energii-elektrycznej