Magiczny Dywan polskiej firmy technologicznej Funtronic wspiera rehabilitację amerykańskiej nastolatki

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Magiczny Dywan – opracowana przez polskich twórców interaktywna podłoga udowadnia, że nowoczesna rehabilitacja dzieci może odbywać się poprzez zabawę. Urządzenie pomogło 13-letniej Paige Bourhill, która zetknęła się z nim w ośrodku terapii zajęciowej we Włoszech.

Nowoczesne metody terapii oraz narzędzia umożliwiające lepszą pracę z pacjentami to rozwiązania, których nieustannie poszukują specjalistyczne ośrodki na całym świecie, także w Polsce. Badania przeprowadzone przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wykazały, że wśród głównych potrzeb osób niepełnosprawnych w naszym kraju znajdują się te związane z dostępnością przyrządów, urządzeń lub technologii. Magiczny Dywan ma być na nie odpowiedzią. Urządzenie zdobywa coraz większą popularność, a kolejni specjaliści potwierdzają jego skuteczność we wspieraniu terapii zajęciowej zarówno dzieci, jak i dorosłych. Z funkcji rehabilitacyjnych interaktywnej podłogi korzystają dziś pacjenci nie tylko w Polsce, ale też w ponad 20 krajach świata.

Czytaj też: Polska firma technologiczna Funtronic wyposaży ukraińskie szkoły w interaktywne podłogi za 500 tys. euro

Historia Amerykanki potwierdza skuteczność

Przykładów na pozytywne działanie Magicznego Dywanu można podawać wiele, kolejny dostarczyła historia amerykańskiej nastolatki cierpiącej z powodu urazów wywołanych przez chorobę genetyczną. 13-letnia dziś Paige Bourhill zachorowała mając zaledwie 10 miesięcy. Właściwe zdiagnozowanie problemu córki zajęło jej rodzicom 6 lat.  Ostatecznie okazało się, że przyczyną jest schorzenie układu odpornościowego powodujące obrzęk mózgu, przez który dziewczynka ma problemy z chodzeniem i mową, a także ataki padaczki.

Dotychczasowe terapie nie przynosiły rezultatu, dlatego rodzice postanowili zabrać córkę do specjalistycznego ośrodka we Włoszech. Tam poznała Magiczny Dywan, dzięki któremu zaczęła aktywnie angażować się w sesje terapeutyczne. 

Paige jak dotąd nie lubiła uczestniczyć w zajęciach, zazwyczaj walczyła z wykonywaniem zadań. Odkąd używa Magicznego Dywanu mocniej się w nie angażuje, czerpiąc przyjemność z ćwiczeń, które są dla niej bardziej jak granie w grę, niż terapia – mówi Annette Bourhill, matka dziewczynki.

Sesje przygotowane na potrzeby Paige miały za zadanie poprawić jej funkcje motoryczne i ogólny rozwój. Ćwiczenia prowadzone przy użyciu interaktywnych gier polegały m.in. na śledzeniu i sięganiu po ruchome elementy wyświetlane na podłodze. Po kilku minutach pracy z terapeutą i Magicznym Dywanem dziewczynka zaczęła wykonywać zadania samodzielnie, co nie zdarzało jej się nigdy wcześniej. Dziś można śledzić dalsze postępy w jej rehabilitacji.

Na czym polega rehabilitacja na Magicznym Dywanie?

Magiczny Dywan to proste, a zarazem innowacyjne urządzenie opracowane przez polską firmę Funtronic. Tworzy je komputer wraz z interaktywnym projektorem wyposażonym w czujniki ruchu oraz zestaw multimedialnych gier. Obsługa urządzenia odbywa się przez gesty rąk i nóg. Wyświetlane przez nie gry służą rehabilitacji wspierając stymulację zaburzonych percepcji, usprawniając motorycznie oraz poprawiając orientację w przestrzeni.

– Działanie Magicznego Dywanu opiera się na ruchu. To z jednej strony najbardziej intuicyjna forma obsługi, z drugiej – ważny element każdej rehabilitacji. Wszystkie nasze gry zostały opracowane tak, by w naturalny sposób pobudzać do aktywności fizycznej i umysłowej. Dzięki temu, że ich scenariusze były tworzone przez rehabilitantów, gry stanowią doskonałe uzupełnienie programów terapeutycznych – mówi Maciej Mazurkiewicz, prezes firmy Funtronic.

Innowacyjność i wszechstronność Magicznego Dywanu została doceniona przez liczne ośrodki i instytucje w Polsce i na świcie. Poza rehabilitacją, urządzenie stosowane jest także jako wsparcie w edukacji oraz opiece nad osobami starszymi. Obecnie wykorzystuje je blisko 6 tys. szkół, ośrodków senioralnych, centrów terapeutycznych i innych. Magiczny Dywan trafia do większości krajów europejskich, ale też do USA, krajów arabskich oraz południowej Afryki.

źródło: innowacje.newseria.pl