MakeGrowLab zwycięzcą krajowego finału konkursu Chivas Venture. Teraz powalczy o milion dolarów

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

MakeGrowLab zwycięzcą krajowego finału konkursu Chivas Venture. Teraz powalczy o milion dolarów

Udostępnij:

Piąty, krajowy finał konkursu Chivas Venture jest już za nami. Jego zwycięzcą został zespół MakeGrowLab, który będzie reprezentować Polskę w światowym finale. Powalczy tam między innymi o milion dolarów.

– O Chivas Venture pierwszy raz usłyszałam rok temu za sprawą sukcesu Syntoil. Wtedy też zaczęłam obserwować innych finalistów, jak Xilinat i już wtedy zainteresowałam się społecznością Chivas – mówi w rozmowie z Antywebem współzałożycielka MakeGrowLab, Róża Rutkowska, której projekt zakwalifikował się do światowego finału Chivas Venture.

MakeGrowLab skupia się na ograniczeniu produkcji plastikowych opakowań, które zastępuje biodegradowalnymi materiałami. Proponowana przez startup technologia nie tylko nie zanieczyszcza środowiska, ale także je wzbogaca.

Róża Rutkowska zapewnia, że materiał opracowany przez jej zespół może być hodowany w niemal każdych warunkach. Ponadto zapewnia lepszą izolację tlenową niż papier i po wykorzystaniu może być rozkładany w domowym kompostowniku, stanowiąc nawóz pod hodowlę kolejnych produktów spożywczych.

W krajowym finale zespół MakeGrowLab rywalizował z czterema startupami:

  • Aether Biomedical – producent zaawansowanych protez ręki, skupiający się na rozwiązaniu problemu konieczności wyboru między wysoką jakością i efektywnością produktu a niższymi kosztami zakupu (jedynie ok. 5% osób z amputowanymi górnymi kończynami korzysta z protez). Protezy, wykorzystujące zdobycze sztucznej inteligencji wyglądają i zachowują się jak prawdziwe, zapewniając użytkownikowi mocny chwyt, dopasowujący się do kształtu trzymanego obiektu.
  • Handerek Technologies – firma adresująca globalny problem zanieczyszczenia planety plastikiem. Dzięki opatentowanej technologii, rozbijającej strukturę molekularną plastiku, umożliwia efektywny recykling plastikowych odpadów, przekształcając je w substancję, która może posłużyć jako w pełni rafinowane paliwo alternatywne. Technologia zapewnia możliwość recyklingu każdego rodzaju plastiku, również zanieczyszczonego czy tego z domieszką aluminium, co wyróżnia Handerek Technologies na rynku (obecnie jedynie niewielka część plastikowych odpadów uznawana jest za możliwą do poddania obróbce wtórnej).
  • SolHotAir – startup, zajmujący się produkcją wysoce wydajnych powietrznych kolektorów słonecznych – ich efektywność jest o 20% wyższa od najlepszych dostępnych na rynku rozwiązań przy jednoczesnym ograniczeniu użycia paliw kopalnych. Panele redukują koszty przeznaczone na ogrzewanie, a dzięki temu, że generują dużą ilość ciepła, znajdują zastosowanie także w obiektach przemysłowych oraz przy procesach technologicznych, takich jak np. wysychanie biomasy.
  • VR Tier One – system wirtualnej rzeczywistości, pomagający ludziom po udarze mózgu, zawałach, operacjach kardiologicznych i innych poważnych schorzeniach, obejmujący rehabilitację, psychoterapię i trening poznawczy. Dzięki metodzie „total immersion”, czyli w wolnym tłumaczeniu „totalnego zanurzenia się” w rzeczywistość Tier One, system pomaga pacjentom odciąć się od szpitalnego otoczenia, dostarczając pozytywnych bodźców, zwiększających motywację do aktywnego uczestnictwa w procesie rekonwalescencji.

MakeGrowLab w światowym finale Chivas Venture

Po zwycięstwie w krajowym finale zespół MakeGrowLab będzie reprezentować Polskę w światowej edycji konkursu Chivas Venture. Powalczy tam między innymi o milion dolarów, wsparcie merytoryczne doświadczonych przedsiębiorców, udział w warsztatach, renomę i kontakty.

– Wygrana w konkursie zdecydowanie pomoże w dalszym wdrożeniu SCOBY packaging material, ale też przyczyni się do uzyskania gotowości licencyjnej procesu, który zmienia bioodpady na biomateriały, które mogą znaleźć zastosowanie w przemyśle, nie tylko opakowaniowym, ale także tekstylnym, papierniczym czy nawet motoryzacyjnym – mówi w rozmowie z Antywebem współzałożycielka MakeGrowLab, Róża Rutkowska.

Poprzednia edycja Chivas Venture

Przypomnijmy, że w minionej, czwartej edycji konkursu Chivas Venture w światowym finale pojawiła się Martyna Sztaba z Syntoil, która zajęła w nim drugie miejsce. W obecnej, piątej odsłonie CV Sztaba także odegrała ważną rolę. Pełniła bowiem funkcję jurora.