Maksym Petruk (CryptoCossacks Club): Sztuką pokonamy Rosję i zbudujemy nasz „ukraiński Marvel”

Dodane:

Damian Jemioło, redaktor MamStartup.pl Damian Jemioło

Maksym Petruk (CryptoCossacks Club): Sztuką pokonamy Rosję i zbudujemy nasz „ukraiński Marvel”

Udostępnij:

Maksym Petruk to CEO CryptoCossacks Club – startupu, który tworzy kolekcje NFT inspirowane kozakami. 50% zysków ze sprzedaży stokenizowanych produktów ma trafić do ukraińskich fundacji charytatywnych. Maksym wierzy, że dzięki temu jego startup dołoży cegiełkę do zwycięstwa nad Rosją.

Czym jest CryptoCossacks?

CryptoCossacks Club to kolekcja unikalnych profile-picture NFT. Wzięliśmy udział w konferencji NFT.NYC 2021 i Art Basel Miami 2021. Byliśmy pod wrażeniem idei kolekcji awataró NFT i tworzenia silnych społeczności dzięki nim. Dlatego zdecydowaliśmy się stworzyć ten projekt.

Kolekcja awatarów CryptoCossacks Club NFT składa się z 5 tys. unikalnych dzieł. Każdy awatar jest tworzony z losowej kombinacji różnych elementów.

Chcieliśmy, aby istota naszego projektu miała ukraińskie korzenie. Dlatego postawiliśmy na kozaków.

Nasz zespół od dawna chciał stworzyć własną kolekcję NFT. A teraz jest na to idealny czas, ponieważ tworząc produkt, możemy wywrzeć wpływ na społeczeństwo i pomóc naszemu krajowi . Postanowiliśmy stawić czoła wrogowi w sposób, który znamy najlepiej – poprzez inicjatywy Web3. Misją CryptoCossacks Club jest pomoc Ukrainie i promocja naszej kultury w cyfrowym świecie. 50% zebranych pieniędzy trafi do ukraińskich fundacji charytatywnych.

Do emisji naszych tokenów używamy blockchaina Ethereum. Cena jednego NFT to 0,15–0,2 ETH.

A kto w ogóle zaprojektował te awatary?

Twórczynią awatarów CryptoCossacks Club jest Yana Militska. Przyznam, że długo szukaliśmy odpowiedniego artysty, a Yana spełniła nasze oczekiwania i pomogła nam urzeczywistniść naszą wizję.

Kiedy poprosiliśmy Yanę o stworzenie tej kolekcji, stwierdziła, że miała w głowie mały mętlik. Na początku stwierdziła, że jesteśmy szaleni, bo jak miałaby stworzyć całą kolekcję w miesiąc. (śmiech) Potem jednak stwierdziła, że wchodzi w to, bo jeśli się nam uda – pomożemy ogromnej liczbie osób. Dla Yany kozacy są ucieleśnieniem ukraińskiej tożsamości – są bystrzy, odważni i postępowi. Walczą, gdy inni się poddają.

W Polsce i Ukrainie kozacy faktycznie kojarzą się z ukraińską historią i tożsamością. Jednak Rosja w swojej historii też posiadała liczne grupy i oddziały kozackie. Nie boicie się, że na zachodzie wasz projekt może być kojarzony bardziej właśnie z Rosją niż samą Ukrainą?

Rosja ma takie hobby, żeby zawłaszczać obcą historię i kulturę. Nie jest to jednak powód do rezygnacji z naszego dziedzictwa historycznego. W dzisiejszych czasach wszyscy są zdumieni hartem ducha narodu ukraińskiego w wojnie z Rosją. Faktem jest, że walka wyzwoleńcza Ukrainy ma solidne podstawy historyczne.

Kozacy byli jedną z najsilniejszych armii w Europie. Wierzę, że duchy naszych przodków pomagają nam dzisiaj w walce o naszą niepodległość. Kozacy się zmienili. Walczą nie tylko na linii frontu, ale także w obszarze informacyjnym.

Skoro już mówimy o PR-ze – wiele osób nie przepada za NFT, bo kojarzą im się z influencerami, oszustami czy negatywnym wpływem na środowisko. Jak radzicie sobie z tymi zarzutami w komunikacji?

Niestety branża NFT jest pełna oszustów. Jednak to nie jest powód do odrzucenia świetnych inicjatyw. Współtwórca Ethereum – Vitalik Buterin – powiedział, że celem cyfrowych zasobów jest przynoszenie ludziom realnych korzyści. A po cichu przekazał 5 mln dolarów na rzecz pomocy Ukrainie.

50% zebranych pieniędzy trafi do ukraińskich fundacji charytatywnych – Come Back Alive i Serhiy Prytula Charity Foundation. Chcę tu też podkreślić, że bardzo mocno popieramy inicjatywę Fundacji Come Back Alive mającej na celu rozminowanie terytoriów okupowanych przez Rosję. Dziś Ukraina jest najbardziej zaminowanym krajem na świecie. Miny codziennie odbierają ludziom życie. Więc pokonajmy Rosję dzięki sztuce! Środki zostaną przeznaczone na zakup sprzętu i szkolenie saperów.

Pozostałe 50% środków zostanie przeznaczone na wsparcie społeczności CryptoCossacks Club, opracowanie kolejnych kolekcji i wprowadzenie innowacyjnych produktów web3.

Jakie benefity oferujecie osobom, które kupią waszą kolekcję?

Oferujemy:

 • Branie udziału w grze MMO CryptoCossacks, w której będziesz mógł mierzyć się z innymi posiadaczami kozaków. Wyjątkowość Twojego kozaka wpłynie na jego siłę;
  Otrzymasz uznanie NFT za swoją darowiznę – 50% zebranych środków zostanie przekazane na Ukrainę;
 • Wiele znanych osobistości i mediów na całym świecie wspiera CryptoCossacks Club, więc będziesz wśród nich!;
 • Otrzymasz zniżki na produkty i usługi WeSoftYou;
 • Bezpłatna subskrypcja komiksów CryptoCossacks Universe – chcemy tworzyć komiksy, a członkowie społeczności otrzymają je za darmo;
 • Wydarzenia w Metaverse i Realverse;
 • Będziesz mógł zarobić do 200 tys. dzięki naszym rekomendacjom w okresie bicia monet: biała lista: nagroda – 0,005 ETH, mennica publiczna – nagroda – 0,02 ETH, zniżka — 0,01 ETH;
 • Otrzymasz część zysków ze sprzedaży, tantiemy ze sprzedaży wtórnej i zysk z pieniędzy ponownie zainwestowanych w Crypto Hedge Funds;
 • Z każdą fazą mennicy publicznej ceny będą rosły. Jeśli jesteś członkiem VIP lub jesteś na białej liście, kupujesz miejsca po niższych cenach;
 • Automatyczna biała lista i rabaty na przyszłe kolekcje.

Ile osób już kupiło wasze tokeny?

Mennica publiczna będzie dostępna, gdy tylko na białej liście znajdzie się 1,5 tys. osób. Przewidywany początek sprzedaży to 14 czerwca.

Jakie w takim razie macie plany na przyszłość?

Kolekcja CryptoCossacks Club NFT jest częścią długoterminowego projektu web3. CryptoCossacks Club to dopiero początek naszej drogi. Wierzymy, że wojna wkrótce się skończy. Chcemy, aby CryptoCossacks Club stał się marką Ukrainy w świecie web3.

Tworzymy nasze „ukraiński Marevl” w oparciu o nasz unikalny kod kulturowy. Mówimy o nowych kolekcjach NFT, grach wideo i komiksach. Aktywnie rozwijamy kierunek web3. Mamy zarówno produkty, które opracowujemy dla naszych klientów, jak i inicjatywy, które ogłosimy w przyszłości. Wierzymy, że w web3 zbudujemy naszą własną dynastię.