Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy, firmy technologiczne i fundusze venture capital podsumowują 2021 rok.
18,6 razy = wyjście roku
Każdy fundusz VC szuka projektów, które mają potencjał, żeby samodzielnie spłacić cały kapitał, który fundusz zainwestował w ramach wszystkich inwestycji z danego wehikułu. W takim przypadku każde kolejne wyjście pozwala na wygenerowanie atrakcyjnej stopy zwrotu dla inwestorów. Tego typu wyjście z inwestycji udało nam się w ramach Skyrise.tech – spółki działającej w obszarze transportu i logistyki, rozwiązań mobilnych i klasy enterprise. W ciągu 6 lat od naszej inwestycji, zespół rozwinął się od kilku do ponad 80 osób. Spółka 95% swoich przychodów generowała na rynkach zagranicznych.
Do wyjścia z tej inwestycji przygotowywaliśmy się od pewnego czasu. Pomogliśmy w odpowiednim poukładaniu organizacji pod kątem potencjalnego przejęcia, wprowadzenia diversity na poziomie zarządczym, optymalizacji procesów i utworzenia planu opcji pracowniczych dla kluczowego personelu. Otrzymaliśmy kilka ofert kupna i wspólnie z założycielami podjęliśmy decyzję o przyjęciu tej złożonej przez Etteplan, podmiot notowany na giełdzie NASDAQ w Helsinkach. Całość transakcji była prowadzona przez naszego Managing Partnera Marcina P. Kowalika. Dzięki zaangażowaniu w proces wsparcia naszej spółki portfelowej udało nam się osiągnąć zwrot z inwestycji Cash on Cash na poziomie 18,6 razy, co przewyższyło kwotę kapitału wpłaconego do funduszu przez inwestorów prywatnych.
Za przeprowadzenie tego exitu zostaliśmy nominowani do nagrody Central and Eastern European Deal of the Year przez The Private Equity Awards. Warte zaznaczenia jest też to, że zwrot na funduszu dla inwestorów wyniósł 2,75 razy. W portfelu funduszu pozostało jeszcze kilka ciekawych spółek, z których planujemy wyjść w tym roku, co niewątpliwie poprawi ostateczny wynik funduszu.
75% inwestycji za granicą i szybki rozwój spółek z portfela
Poza wyjściem z inwestycji udało nam się złowić nowe perły do naszego portfela. Spośród 12 przeprowadzonych transakcji aż 75% ulokowanych zostało w spółki zagraniczne. W ten sposób poprawiliśmy nasz wynik z zeszłego roku. Do naszego portfela trafiły takie startupy jak: łotewski Nordigen, niemiecki Wonderwerk, litewski heavyFinance. Dwóm z naszych spółek portfelowych udało się także wejść do prestiżowych programów akceleracyjnych w USA: ENSO ukończyło Y Combinator, natomiast Gyfted bierze udział w programie StartX realizowanym na Uniwersytecie Stanforda.
Z kolei 10 naszych starupów pozyskało kolejne rundy finansowania, a łączna wartość kapitału zebranego przez nasze startupy w 2021 roku wyniosła ponad 120 mln zł. W porównaniu z poprzednim rokiem to ponad 70% lepszy wynik, co pokazuje, że dynamika rozwoju startupów, w które zainwestowaliśmy jest wyższa niż samego rynku inwestycji VC w Polsce. Szczególnie aktywni byliśmy w drugiej połowie roku, co zaowocowało aż 9 transakcjami, plasując nas na pozycji lidera spośród polskich funduszy jeśli chodzi o aktywność inwestycyjną. W tym okresie przeanalizowaliśmy ponad 2000 projektów.
Działania na arenie międzynarodowej pozwoliły nam z kolei osiągnąć pozycję najbardziej aktywnego polskiego funduszu venture capital w krajach bałtyckich. Obecnie posiadamy trzy spółki w Estonii, po jednej na Łotwie, Litwie. Dodatkowo jesteśmy zaangażowani także w projekty w Szwecji oraz w Niemczech. Inwestycje zagraniczne realizujemy w gronie renomowanych funduszy, m.in. fińskim Inventure, czy też duńskim Founders, które posiadają w swoich portfelach jednorożce. Dzięki naszej aktywności mamy okazję docierać do dobrych projektów inwestycyjnych z regionu i być jednym z pierwszych inwestorów vc w takich spółkach. Niebawem będziemy mogli pochwalić się kolejnymi spółkami zagranicznymi w naszym portfelu.
Na podkreślenie zasługuje także fakt, awansu na stanowisko Partnera funduszu Aleksandra Dobrzynieckiego, który dołączył do Black Pearls VC w 2016 roku jako analityk inwestycyjny. Przez ten czas przeszedł przez kolejne szczeble kariery i odpowiada za opiekę nad wieloma perłami z naszego portfela, m.in.: Telemedi, eAgronom, Teamscope, Nordigen, IamIP, Wonderwerk czy też Gyfted.
Plany na 2022 rok
W tym roku planujemy kolejne inwestycje, zarówno follow on w nasze spółki portfelowe jak i dołączanie do portfela nowych projektów. Chcemy także zwiększyć liczbę inwestorów prywatnych powierzających nam środki pod zarządzanie. Dodatkowo, dzięki kolejnym wyjściom, nasi inwestorzy prywatni, po raz kolejny będą mogli liczyć na zwroty zainwestowanego kapitału. 2022 będzie dla nas i naszego portfela kolejnym aktywnym rokiem.