Na zdjęciu (w środku): Damian Strzelczyk, współzałożyciel Startup Academy i Tutlo | fot. materiały prasowe
Damian Strzelczyk to przedsiębiorca, współzałożyciel Startup Academy i Tutlo, platformy do nauki języka angielskiego w modelu lekcji na żądanie. Pasjonat startupów i przedsiębiorczości. Poprosiliśmy go o ocenę polskiego ekosystemu startupowego.
1. Jak oceniasz kondycję polskiego ekosystemu startupowego?
Uważam, że w ostatnich latach polski ekosystem startupowy przeżywa prawdziwy rozkwit. Panuje moda na startupy, a wraz z nią rozwija się infrastruktura dla osób, które chcą próbować własnych sił w biznesie. W miastach jest coraz więcej przestrzeni coworkingowych oraz biur serwisowanych, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Co chwilę widzimy nowy inkubator czy akcelerator, a fundusze inwestycyjne zabijają się o uwagę startupowców.
2. Jakie są najsłabsze i najsilniejsze punkty polskiego ekosystemu startupowego?
Silnym punktem polskiego ekosystemu jest bardzo dużo instytucji wsparcia. Osoba, która zaczyna przygodę ze swoim startupem na pewno nie będzie osamotniona.
Niewątpliwie słabą stroną polskiego ekosystemu startupowego jest wciąż mała podaż pomysłodawców i silnych zespołów. Ogromnie istotna w tym obszarze jest edukacja rynku i to zadanie już od ponad 4 lat realizujemy w ramach Startup Academy. Musimy edukować, pokazywać możliwości i siać ziarno przedsiębiorczości, które w długim okresie wpłynie na dużą podaż świetnych pomysłów.
3. Czego możemy się nauczyć od zagranicznych społeczności startupowych?
W 2016 roku miałem możliwość rozwoju mojej platformy do nauki angielskiego Tutlo w ramach inkubatora DMZ w Toronto. W trakcie pobytu w inkubatorze doszedłem do wniosku, że w Polsce naprawdę nie mamy się czego wstydzić i mamy bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę wsparcia dla pomysłodawców. Kanadyjczycy z inkubatora DMZ byli często bardzo zaskoczeni rozmachem i zasięgiem wielu programów edukacyjnych realizowanych w Polsce.
To czego możemy się uczyć od startupowców ze Stanów Zjednoczonych, czy z Kanady to sztuka pozytywnego myślenia. W Polsce wciąż wiele osób narzeka i szuka problemów i ograniczeń. W Toronto doświadczyłem pozytywnej atmosfery wzajemnego wsparcia.
4. Jak na przestrzeni 5-10 lat zmieni się polski ekosystem startupowy?
Uważam, że w perspektywie najbliższych lat Polska będzie przyciągać wielu zdolnych pomysłodawców z całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Aby skutecznie realizować strategię hubu technologicznego dla tych pomysłodawców, musimy skupić się na zredukowaniu wielu barier prawnych, które wciąż istnieją w naszym systemie legislacyjnym.
5. Jak Startup Academy wspiera polski ekosystem startupowy?
W Startup Academy realizujemy wiele programów edukacyjnych, które prowadzą pomysłodawców od etapu pomysłu do pozyskania pierwszego finansowania. Współpracujemy z samorządami w obszarze kreowania lokalnych strategii rozwoju przedsiębiorczości, a także wdrażamy startupowe strategie realizacji projektów w korporacjach. Z naszego wsparcia na przestrzeni ostatnich 4 lat skorzystało kilka tysięcy osób, a wśród grona absolwentów naszych programów możemy wyróżnić takie spółki jak Abyss Glass czy Szopi.pl.
–
Przeczytaj poprzednie artykuły z cyklu:
W ciągu 5-10 lat każde większe miasto będzie miało swojego unikorna – Borys Musielak (Reaktor)