Nowa pula środków ma na celu wzmocnienie zaangażowania funduszu w inwestycje na wczesnym etapie rozwoju, zarówno w Europie, jak i poza jej granicami. Wśród inwestorów wspierających fundusz znaleźli się m.in. Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) oraz Grecki Bank Rozwoju Inwestycji (HDBI).
Grecki ekosystem startupowy
Fundusz był jednym z pierwszych, który pomagał lokalnym firmom pozyskiwać kapitał VC i budować skalowalne przedsięwzięcia technologiczne. Wśród branż, na które kierował swoje środki, znalazły się m.in. sztuczna inteligencja wspomagająca badania naukowe, robotyka i sektor obronny.
W 2022 roku firma zwiększyła swój drugi fundusz z 40 mln do 70 mln euro. Najnowszy fundusz podnosi łączną wartość zarządzanych aktywów Marathon VC do 175 mln euro.
Do najbardziej rozpoznawalnych spółek portfelowych funduszu należą:
- Augmenta – firma zajmująca się technologią rolnictwa precyzyjnego, która została przejęta przez CNH;
- Hack the Box – platforma do szkoleń i oceny kompetencji w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, z której Marathon niedawno częściowo wyszedł na rzecz Carlyle;
- Causaly – narzędzie AI wspierające badania biomedyczne i przyspieszające odkrycia naukowe.
Marathon Venture Capital ogłosił również awans Alexa Alexakisa na partnera. Alexakis, będący aktywnym członkiem społeczności technologicznej w ciągu ostatnich pięciu lat, odegrał istotną rolę w wspieraniu założycieli w rozwijaniu ich wizji i pokonywaniu wyzwań towarzyszących budowie firm o wysokim tempie wzrostu. Jego nominacja ma podkreślać długoterminowe zaangażowanie funduszu w rozwój przyszłych liderów sektora technologicznego.
– W miarę jak wdrażanie technologii przyspiesza, a doświadczenie w naszej społeczności rośnie, nasze ambicje stają się coraz większe – a my dopiero zaczynamy – dodał Alex Alexakis, partner Marathon Venture Capital.