Marihuana, samokontrola i AI: raper Mata i RiskSense uruchamiają aplikację Cannabe

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Marihuana, samokontrola i AI: raper Mata i RiskSense uruchamiają aplikację Cannabe

Udostępnij:

RiskSense, spółka prowadzona przez prof. Mateusza Golę z University of California, wraz z Fundacją 420 i i raperem Matą, wprowadzają na rynek Cannabe, aplikację do samokontroli palenia marihuany. Za pomocą algorytmów AI, Cannabe oferuje użytkownikom narzędzie do monitorowania i zarządzania ich nawykami. Stosując Cannabe można przeprowadzić detoks, kontrolować swój poziom uzależnienia, a nawet zdecydować się na rozstanie z używką.

Monitoring relacji z marihuaną

Na czele zespołu twórców aplikacji Cannabe stoi prof. Mateusz Gola, autor prac naukowych, które przyczyniły się do uwzględnienia przez Światową Organizację Zdrowia kompulsywnych zachowań seksualnych w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób oraz pracownik naukowy Institute for Neural Computation w University of California. Wśród jego współpracowników są eksperci od lat zaangażowani w badania nad przyczynami nałogów i ich kontekstem społecznym. Aplikacja Cannabe oparta jest na autorskich algorytmach AI. Narzędzie monitoruje relację z używką i może przewidywać poziom głodu nałogowego. Cannabe gwarantuje anonimowość i bezpieczeństwo użytkowania.

 

Odpowiedzialnie, czyli bez szkodliwości społecznej

W promocję aplikacji zaangażowany jest raper Mata, jeden z najpopularniejszych artystów młodego pokolenia w Polsce, znany również z zaangażowania na rzecz depenalizacji marihuany. Michał „Mata” Matczak jest prezesem i założycielem Fundacji 420, której celem statutowym jest m.in. odpowiedzialne używanie konopi.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez FUNDACJA 420 (@fundacja420)

– Zdecydowałem się wesprzeć projekt Cannabe, bo jest to kolejny argument dla nowych rządzących, że odpowiedzialne używanie konopi jest możliwe i nie jest szkodliwe społecznie. Wpisuje się to w moją długofalową działalność wspólnie z Fundacją 420 – wyjaśnia Michał „Mata” Matczak, prezes i założyciel Fundacji 420.

Mata został inwestorem spółki RiskSense, odpowiedzialnej za powstanie Cannabe, a jego Fundacja 420 odpowiada za kampanię informacyjną i promocję aplikacji wśród młodych ludzi w całej Polsce.

Czy w Polsce mamy treatment gap?

Od 1 kwietnia w Niemczech obowiązuje częściowa legalizacja oraz depenalizacja uprawy i zażywania marihuany. Wcześniej kanabinoidy zdepenalizowali Czesi. Postępująca legalizacja w USA objęła już 40 stanów i ponad 75% populacji tego kraju. Wraz ze zmianą statusu prawnego marihuany rośnie potrzeba odpowiedzialnej konsumpcji i kontroli użycia przez jej użytkowników.

Globalną ambicją spółki Risk Sense jest poprawienie efektywności leczenia uzależnień poprzez wdrożenie narzędzi cyfrowych i algorytmów AI w terapiach klinicznych. Jednocześnie rozwiązania dla użytkowników indywidualnych, takie jak Cannabe, mogą pomóc szybko zredukować tzw. treatment gap, czyli problem ograniczenia dostępu do terapii z powodów społecznych, ekonomicznych i geograficznych.

– Tematy zdrowia psychicznego są mi bliskie osobiście i cieszę się, że z RiskSense wykonujemy historyczny krok w kierunku powszechnego dostępu do terapii. Dzięki nowym technologiom, dostępnym w każdym telefonie, możemy zasypać tę systemową dziurę, w którą wpadają zwłaszcza młodzi ludzie – komentuje Michał „Mata” Matczak, prezes i założyciel Fundacji 420.

Aplikacje monitorujące zdrowie psychiczne to jeden z elementów światowego boomu na terapię cyfrową, czyli DTx (digital therapeutics). To najszybciej rosnąca kategoria w branży określanej jako e-zdrowie i przyszłość terapii uzależnień.

Czytaj także: