Mark Zuckerberg zrealizował noworoczne postanowienie. Stworzył sztuczną inteligencję, która obsługuje jego dom

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Na początku lutego bieżącego roku Mark Zuckerberg zapowiedział, że stworzy sztuczną inteligencję. Wspominał wówczas, że pomoże mu ona w realizacji domowych i zawodowych obowiązków. Zadanie wykonał.

Na zdjęciu: Mark Zuckerberg, CEO Facebooka | fot. materiały prasowe 

– Moim osobistym wyzwaniem na 2016 rok było zbudowania prostej sztucznej inteligencji do zarządzania domem – jak Jarvis w Iron Manie – napisał na Facebooku Mark Zuckerberg. Przedsiębiorca pochwalił się realizacją celu oraz przyznał, że osiągnięcie go było łatwiejsze niż się spodziewał i zajęło mu łącznie 100 godzin. 

Wiadomości tekstowe 

Na początku lutego tego roku miliarder zakładał opracowanie sztucznej inteligencji, która potrafiłaby między innymi sterować temperaturą i światłem w pomieszczeniach, reagowałaby na komendy głosowe, a także rozpoznawałby twarze znajomych stojących przed drzwiami wejściowymi do domu. I faktycznie system radzi sobie z tymi zadaniami, a do tego potrafi kilka rzeczy więcej, np. rozweselić jego córkę. 

Zuckerberg tłumaczy, że może sterować sztuczną inteligencja z poziomu smartfona albo komputera, a służy do tego bot kompatybilny z Messengerem. Co prawda, może komunikować się z nią za pomocą komend głosowych, ale jak przyznaje, znacznie bardziej woli wymianę wiadomości tekstowych. Głównie dlatego, że rozmowa z maszyną jest uciążliwa, a tekst pozwala na większą kontrolę. 

Brak komunikacji 

Wyjaśnia, że sztuczna inteligencja wykorzystuje kilka technik między innymi przetwarzanie języka naturalnego, rozpoznawanie mowy i twarzy, a została napisana w trzech językach programowania: Python, PHP i Objective C. Dodaje, że jedną z trudności, którą napotkał podczas realizacji celu było zintegrowanie różnych sprzętów, które posiada w domu. 

Jego zdaniem większość urządzeń wciąż nie można podłączyć do internetu. Zuckerberg miał na przykład problem ze znalezieniem tostera, którym mógłby sterować zdalnie; podobnie zresztą było w przypadku automatu wydającego pożywienia dla psa. Sugeruje, że powinno powstać wspólne API i standardy umożliwiające skomunikowanie ze sobą różnych sprzętów. 

Przyszły rok 

– Chociaż wyzwanie to dobiega końca, jestem przekonany, że będę ulepszać Jarvis; w końcu używam go codziennie i wciąż znajduję nowe funkcje, które chciałbym dodać – pisze Mark Zuckerberg. Dodaje, że w ciągu najbliższych kilku tygodni podzieli się z internautami celami, które wyznaczył sobie na 2017 rok.